Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
iancu alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 71
Membru din: 17 Feb 2015, 21:11
Localitate: Gaesti,Dambovita

Fete usi seat toledo

22 Ian 2017, 21:59

Dragi colegi,
Cu ce pot lipi capitonajul (partea textila) de la felele de usi?Am desfacut de pe unele fete partea din mijloc,cea cu manerul si vreau sa le pun pe fetele mele de usi.O sa pun si o poza cu partea ce vreau sa o lipesc:
Imagine
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: Fete usi seat toledo

23 Ian 2017, 15:20

Salut.

La Cordoba mea s-a desprins in unele locuri materialul textil de pe fata portierei, in special in locul unde sta cotul mainii in portiera.

Am cumparat un spray ca cel de mai jos, din link, nu am apucat inca sa-l probez. Dupa ce se mai incalzeste afara o sa dau fata de portiera jos si o sa probez.

https://www.olx.ro/oferta/vanzare-spray ... 351d7b096f
Drumuri bune !!!
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Fete usi seat toledo

23 Ian 2017, 17:00

De ce nu ai folosit complet piesa respectiva la fetele tale de usi? Era mult mai simplu de inlocuit doar acea bucata decat sa dezlipesti/lipesti alcantara pe fetele tale...pe care oricum va trebui s-o separi de restul fetei de usa ca sa bagi alcantara pana la capat. Operatia asta a fost facuta de mai multi membri ai forumului cu rezultate bune.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
iancu alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 71
Membru din: 17 Feb 2015, 21:11
Localitate: Gaesti,Dambovita

Re: Fete usi seat toledo

23 Ian 2017, 20:15

Cred ca m-am exprimat gresit.Imi pare rau.Asa e Dany,vreau sa inlocuiesc cu tot cu plastic.Cand le-am demontat pe cele cu alcantara am folosit un burgiu ca sa pot scoate niturile de plastic si s-au mai micsorat .Cand pun fetele de plastic cu alcantara pe cele de pe masina mea ce adeziv sa folosesc?
Multumesc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Fete usi seat toledo

24 Ian 2017, 07:01

Pai le-ai scos gresit, pentru ca nu te-ai gandit la remontare. Trebuia sa tai fin numai capetele. Era usor de remontat cu ajutorul unui letcon apoi. Daca a mai ramas ceva din niturile respective, poti folosi holzsruburi scurte, autofiletante, macar in cateva pozitii, ca sa fixezi pe pozitie placa. Apoi poti folosi silicon de parbrize pentru zonele dintre placa noua si restul fetei de usa, pe tot conturul. Siliconul de parbrize e singurul care nu ramane prea elastic dupa uscare si iti ofera si rezistenta necesara, mai ales ca nu mai trebuie demontat ansamblul vreodata...banuiesc.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
iancu alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 71
Membru din: 17 Feb 2015, 21:11
Localitate: Gaesti,Dambovita

Re: Fete usi seat toledo

24 Ian 2017, 22:15

Asa este,m-am cam grabit cu demontarea,mi s-a parut o metoda mai rapida.Niturile nu sunt distruse de tot,ajung pana la nivelul fetei cu care se cupleaza.Ma gandeam sa folosesc Bison bicomponent pe nituri pentru fixare ferma si silicon de parbriz pe contur asa cum ai zis tu.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Fete usi seat toledo

25 Ian 2017, 05:52

Bisonul nu prea il vad cu folos, se face prea dur si va plesni lipitura. Mai degraba incerci sa lipesti cu letconul in cateva puncte, sa refaci cateva lipituri originale si apoi cu silicon.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

 
iancu alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 71
Membru din: 17 Feb 2015, 21:11
Localitate: Gaesti,Dambovita

Re: Fete usi seat toledo

25 Ian 2017, 21:19

O sa incerc cum ai zis tu sa lipesc cu letconul si silicon de parbrize,sa vedem ce iese!Multumesc.
 
iancu alexandru
Subiect Autor
Mesaje: 71
Membru din: 17 Feb 2015, 21:11
Localitate: Gaesti,Dambovita

Re: Fete usi seat toledo

19 Feb 2017, 21:28

Stimati colegi,
Revin cu un update referitor la inlocuirea partii textile la fetele de usi,intr-un final am reusit sa le lipesc cu un pistol glue melt si au iesit foarte bine,zic eu:
Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine


Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori