Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
andreiyyy
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 18 Iun 2016, 06:36

1.6 16v seat toledo.trage ingatuit in treapta2 si 3

18 Iun 2016, 06:43

Salut.am si eu o problema si nu stiu ce sa ii mai fac.in treapta 2 si 3 trage ingatuit mai ales cand urc o panta.atunci se cunoaste cel mai bine
Am schimbat bujii si am curatit si corpul clapeta.am puso pe testar si imi da sonda lambda dar precizes ca la service unde am fost au zis ca nu are nici o legatura cu problema mea
Ast raspunsuri daca ma puteti ajuta
 
Bogdan.A
Mesaje: 200
Membru din: 12 Ian 2015, 23:53
Localitate: Brasov, Ro
Contact:

Re: 1.6 16v seat toledo.trage ingatuit in treapta2 si 3

18 Iul 2016, 15:13

Pai daca testerul da sonda lambda, e clar ca trebuie inlocuita. O sonda lambda defecta atrage destul de mult probleme dupa. Cum ar fi consum mai mare, mersul neregulat scaderi de putere.

Sonda, daca nu gresesc, este responsabila de detectarea cantitatii de oxigen ramasa pe gazele de ardere. Daca ea citeste prost aceste valori automat motorul va deveni ineficient, va consuma mai multa benzina, amestecul de combustibil/oxigen va fi prost facut si automat vor scadea si performantele masinii. Orice avarie pe partea de motor, orice senzor sau martor aprins indica clar ca motorul nu functionaza in parametri normali. Cel mai bine este sa inlocuiesti sonda.
________

Seat Toledo 1.6 16v 105 cp, True Love :D

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori