Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Compatibilitate Jante

06 Mai 2016, 23:36

Salutare.de curand m-am hotarat sa -mi cumpar un rand de jante din aluminiu.Din toate cautarile efectuate am gasit la un vanzator unele 5x100r15 ET 43.Acum intervine o dilema.Se potrivesc aceste jante pe Toledo al meu din 2002?Am probleme cu ele?Ma refer la faptul sa nu-mi atinga de caroserie.Intentionez sa folosesc anvelope 195/65/15.Stiu ca cele indicate de producator sunt 5x100r15 ET 38.Modelul este foarte frumos si pretul pe masura , vanzatorul le-a avut pe o Ibiza si de aceea sunt nelamurit cu privire la compatibilitate.Nu vreau sa fac drumul din Arges pana la HD degeaba.Va rog daca aveti cunostinte despre acest subiect ajutati-ma.Multumesc
 
Avatar utilizator
ionutblv
BLV SCENTS
Mesaje: 4324
Membru din: 02 Iun 2009, 11:54
Localitate: iasi

Re: Compatibilitate Jante

07 Mai 2016, 09:42

Factorul de echilibru – ET sau Offset

Acest parametru apare obligatoriu atat pe jantele din otel cat si pe cele din aliaj. Este practic ultima inscriptie din descrierea tehnica a jantelor si este de forma ET insotita de o valoare pozitiva sau negativa exprimata in milimetri. In cazul jantelor din otel sau din aliaj de prima echipare, valoarea ET este stabilita de producatorul masinii careia janta ii este destinata iar la inlocuirea ei trebuie tinut cont si de acest aspect. Pentru jantele din aliaj din categoria after-market, producatorii auto permit anumite tolerante pentru acest ET, de pana la 1,5 cm catre exteriorul masinii in asa fel incat sa nu existe riscuri majore ca roata sa atinga parti ale caroseriei in timpul rularii. Pentru a avea o idee cat mai clara asupra valorii acestui ET, facem mentiunea ca o valoare pozitiva, cu cat este mai indepartata de 0 (zero) cu atat intra mai mult sub caroseria masinii in timp ce o valoare negativa a acestuia scoate jantele in exteriorul masinii. In cele mai multe cazuri, masinile pregatite pentru off road au valori foarte apropiate de 0 (zero) si chiar negative, pentru a castiga un plus de stabilitate in timpul catararilor. Determinarea valorii ET se face masurand distanta dintre linia imaginara care strabate janta pe mijloc si suprafata de montare a jantei pe butuc. Atentie: o valoare necorespunzatoare a acestui factor de echilibru poate determina multe probleme de ordin tehnic precum vibratii in roti la franarea de la viteze mari, suspensii care reactioneaza gresit, directie greoaie sau dimpotriva, usoara dar instabila iar in cel mai rau caz lovirea unor elemente ale caroseriei in timpul virajelor sau la incarcarea masinii la capacitate maxima.



meIzu mx4
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

07 Mai 2016, 13:52

Multumesc foarte mult, ionuttblv dar nu imi este de ajuns acest raspuns,cum am mai spus jantele pe care vreau sa le cumpar sunt de origine SEAT dar de Ibiza nu de Toledo si au ET 43 fata de 38 cat este indicat pentru Toledo.Este cineva care are a montat aceste jante? , adica cu ET 43 si anvelope 195/65/15.Frica mare este sa nu atinga de caroserie ,aripa sau amortizor sa trepideze volanul sau mai stiu eu ce atunci cand este cu 5 persoane in ea si circulam pe drumurile patriei.Multumesc tuturor.
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

07 Mai 2016, 13:56

Nu stiu daca se vad
Imagine
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

07 Mai 2016, 13:57

Da acestea ar fi cele in cauza
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

09 Mai 2016, 13:24

Cred că mă las păgubaș în privința jantelor de Seat si trec la altele.Borbet 5x100/ET 35.sper să nu am probleme
Imagine


Imagine
 
Avatar utilizator
WhataFaq
Mesaje: 74
Membru din: 10 Noi 2014, 11:13
Localitate: 1 Decembrie, Ilfov
Contact:

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 08:38

Ca sa nu mai deschid si eu un topic, si eu am o nelamurire in legatura cu jante de 17"
Am avut jante de otel 15", si m-a corupt o ruda de a mea sa ii cumpar jantele de aluminiu 17" originale seat,
La un motor de 16, 16v 105cp [77w] afecteaza cu ceva? Ma gandesc la ambreiaj / cutie /bucse sau altceva?
Toledo: 1,6cmc 16v, CP~105, Blue
Imagine

 
Avatar utilizator
nitoiu_dragos
Mesaje: 121
Membru din: 28 Dec 2010, 21:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 10:08

@WhataFaq,
Directia o sa fie mai greoaie, o sa tragi mai greu de volan, franarea o sa fie ceva mai buna; la stabilitate in viraje vei simti o diferenta mare(in bine).
Mai mult ca sigur vei forta in caseta de directie, va incepe sa musteasca ulei pe la oringuri(in caz ca nu "musteste" deja); va forta de asemenea in capetele de planetare si bucsaraie; vei simti gropile, denivelarile si pietrele mult mai tare. De asemenea anvelopele pe 17" sunt mult mai scumpe si greu/imposibil de omologat in cartea masinii pt motorizarea ta.
Tot ce tine de mecanica le vei vedea cu timpul, nu imediat.

PS: fitzele costa ;)
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 11:46

Ai grija cu jantele pe 17" eu am avut așa ceva și am scăpat de ele, dacă nu le ai trecute în certificatul de înmatriculare e grav,ești pasibil de amendă și ridicarea certificatului.Dacă circuli zi de zi cu mașina o să ai probleme la articulații(colegul a explicat mai sus) iar dacă le tii de frumoase sau weekend ,păstrează-le !!.dar mergi la RAR să le omologhezi .Eu am reușit .(1,6 16v cod motor BCB.)dacă producătorul nu a montat pe codul tău de motor asemenea jante nu le poți omologa.Bafta , să ne zici ce ai rezolvat.
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 12:04

Cum credeți că ar arăta un Toledo negru cu jantele Borbet expuse mai sus? Prietenii mei spun că este un model vechi si urat.Păreri sincere,va rog mult
 
Avatar utilizator
nitoiu_dragos
Mesaje: 121
Membru din: 28 Dec 2010, 21:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 12:46

marianos scrie:
Cum credeți că ar arăta un Toledo negru cu jantele Borbet expuse mai sus? Prietenii mei spun că este un model vechi si urat.Păreri sincere,va rog mult


Sincer...si mie mi se par la fel, model vechi si urate; dar vorba aia...nu te poti **** in gustu' omului ;)
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN
 
Avatar utilizator
nitoiu_dragos
Mesaje: 121
Membru din: 28 Dec 2010, 21:40
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 12:57

marianos scrie:
Ai grija cu jantele pe 17" eu am avut așa ceva și am scăpat de ele, dacă nu le ai trecute în certificatul de înmatriculare e grav,ești pasibil de amendă și ridicarea certificatului.Dacă circuli zi de zi cu mașina o să ai probleme la articulații(colegul a explicat mai sus) iar dacă le tii de frumoase sau weekend ,păstrează-le !!.dar mergi la RAR să le omologhezi .Eu am reușit .(1,6 16v cod motor BCB.)dacă producătorul nu a montat pe codul tău de motor asemenea jante nu le poți omologa.Bafta , să ne zici ce ai rezolvat.


In certificatul de inmatriculare demult nu se mai trec dimensiunile rotilor, ci doar in cartea masinii. Esti pasibil de amenda si ridicarea certificatului doar daca te opreste I.S.C.T.R-ul (RAR-ul).
Cum am mai spus, pentru motorizarea de 1,6 RAR-ul nu-ti va omologa 225/45/17(standard) ci eventual 205/50/17; sau....daca ai pe cineva p'acolo si dai cat trebuie...iti va trece marimea standard.
Ultima oară modificat 11 Mai 2016, 13:07 de către Roger, modificat 1 dată în total.
Motiv: discutati despre spagi/coruptie si fapte ilegale pe PM , nu pe forum
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN
 
Avatar utilizator
WhataFaq
Mesaje: 74
Membru din: 10 Noi 2014, 11:13
Localitate: 1 Decembrie, Ilfov
Contact:

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 13:15

marianos scrie:
Ai grija cu jantele pe 17" eu am avut așa ceva și am scăpat de ele, dacă nu le ai trecute în certificatul de înmatriculare e grav,ești pasibil de amendă și ridicarea certificatului.Dacă circuli zi de zi cu mașina o să ai probleme la articulații(colegul a explicat mai sus) iar dacă le tii de frumoase sau weekend ,păstrează-le !!.dar mergi la RAR să le omologhezi .Eu am reușit .(1,6 16v cod motor BCB.)dacă producătorul nu a montat pe codul tău de motor asemenea jante nu le poți omologa.Bafta , să ne zici ce ai rezolvat.

Ruda mi-a zis ca dimensiunile sunt trecute numai in cartea de indentitate si sa nu o port cu mine, sa o las acasa, Sa port doar talonul. In Carte da sunt trecute dimensiunile 14'' si 15" si mai jos "Alte anvelope 16"
Si in caz ca ma duc la ITP le pun pe alea de 15" de iarna :))
Asta ma interesa mai mult, daca afecteaza masina
Multam fain!
Ultima oară modificat 11 Mai 2016, 13:26 de către Roger, modificat 1 dată în total.
Motiv: manevre, combinatii, spagi, rude, persoane compromise....etc
Toledo: 1,6cmc 16v, CP~105, Blue
Imagine
 
Avatar utilizator
marianos
Subiect Autor
Mesaje: 92
Membru din: 19 Apr 2016, 15:27
Localitate: Arges

Re: Compatibilitate Jante

11 Mai 2016, 14:19

Ha ha ha nu e vorba de gust,ci de parale,aste le iau 550 cum se văd. Sosesc așa din Germania .,,Atâția bani,atâta peste"Mai aștept pareri
 
acidpkm
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2016, 21:17

Re: Compatibilitate Jante

03 Iun 2016, 22:19

Sal colegii. Am si eu o intrebare pentru cunoscatori. Toledo mkii, 1.9tdi (alh.ul) cu 90cp. A+J 235/45/17. Am inteles ca nu.i buna dimensiunea anvelopelor. Ce recomandati? 205, 215, 225? Si de ce?

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori