Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
 
vasco
Mesaje: 21
Membru din: 30 Dec 2010, 12:55

Re: revizie

09 Mar 2011, 22:58

salut,am si eu o ibiza 2006; 1,4 tdi pd si am doar 30.000 km. reviziile erau facute la un an dar apare o alta problema:imbatranirea naturala a pieselor si curelelor.ma poate sfatuii cineva in aceasta problema si anuma daca trebuiesc schimbate mai repede si care.
si o alta problema:am ulei texaco si un prieten bun a spus sa il schimb cu ulei castrol ptr ca asa pleaca masinile din fabrica(lucreaza la un magazin de piese auto),credeti ca este o ideie buna? intreb acest lucru ptr ca un prieten mecanic a spus ca daca schimb tipul de ulei motorul va incepe sa consume ulei.
va rog sa ma sfatuiti sa fac asa cum este mai bine.multumesc
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: revizie

09 Mar 2011, 23:27

Verifica in cartea de intretinere unde sunt trecute si piesele care se schimba ori verifica la fiecare revizie in functie de numarul de km ori timp.
Nu baga castrol, prietenul tau cu magazinul vrea sa il vanda, cum sa aibe castrol cand uleiul fabricii este repsol?...
:hi
Vezi ca aici vei gasi si ulei repsol, da o cautare la oferte firme.
La mine cand au bagat castrol kk la reprezentanta clantzanea motorul ca un diesel cu injectoarele blocate.
Ce pot sa-ti spun, castrolul a mers de minune pe gard la tara, se intinde de minune pe scandura proaspat taiata...
:yah :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
vasco
Mesaje: 21
Membru din: 30 Dec 2010, 12:55

Re: revizie

10 Mar 2011, 08:54

si atunci este totusi bine sa trec de la texaco la repsol,cu uleiul texaco i s-au facut toate revizile la dip motors brasov(reprezentanta seat din bv,eu sunt din bv).
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: revizie

10 Mar 2011, 09:57

Asta doar tu o poti hotara, fiecare cu gusturile lui...
:))
Eu am postat parerea mea despre marca castrol, altii il folosesc si spun ca este bun, deci este mai mult subiectiva problema, in esenta cred ca orice ulei este bun, in felul lui...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
vasco
Mesaje: 21
Membru din: 30 Dec 2010, 12:55

Re: revizie

10 Mar 2011, 18:15

ai dreptate,fiecare cu gustul lui. dar tu ce ulei folosesti acum pe masina?ideea era daca este bine sa treci de la o marca de ulei la alta,fiecare avand aceleasi specificatii tehnice specifice acestui tip de motor.
 
ghostantin
Mesaje: 23
Membru din: 29 Mar 2011, 22:34
Contact:

Revizie

20 Iun 2011, 10:43

Salutare,

Am si eu o mica nelamurire daca poate cineva sa ma ajute :)
Am o Ibiza 1.4 benzina din 2008, achizitonata acum cateva luni.
De 2 zile imi apare pe bord ca trebuie sa o duc la revizie. Masina are 38000km.

Banuiesc ca e vorba de filtre + ulei.
Unde recomandati sa o fac / sunt ceva avantaje daca o fac la Porsche ? Sunt din Bucuresti.
Din ce am vazut pe cartea service scrie ulei Castrol 5W40, iar cei de la inauto recomanda 5W30 trebuie folosit acelasi tip de ulei, sau nu conteaza ?

Am gasit la Inauto urmatoarea oferta:
Filtru ulei MANN-FILTER 1
filtru combustibil MANN-FILTER
Filtru, aer habitaclu MANN-FILTER
EDGE 5W30 -4L CASTROL
352,45 RON
+ 148,80 RON Montajul

Multumesc.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: revizie

20 Iun 2011, 11:28

Salut,
Pana sa deschizi un topic nou foloseste functia cautare si vezi daca nu cumva sa mai scris pe acelasi subiect.
Lectura placuta.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
ARITY
Mesaje: 10
Membru din: 25 Iun 2009, 18:16

Re: revizie

03 Iul 2011, 11:19

Buna tuturor...Revin in forum cu o noua intrebare. Trebuie sa fac revizia de 4 ani si dupa cate am patimit cu servisurile autorizate, m-am gandit ca tb sa fac revizia singura. Singura :) e mult spus... Vreau sa-mi cumpar singura uleiul si filtrele si sa merg cu ele la un servis neautorizat seat. Intrebarea e de unde imi cumpar filtrele si care sunt cele mai bune? Uleiul il pot cumpara de oriunde, intrebarea e care este cel mai bun?
Astept raspunsuri urgent. Si multumesc anticipat ptr ajutor...
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: revizie

03 Iul 2011, 11:28

Salut,
Eu am luat toate consumabilele de la Cornelius, vezi la bazar.
Aceleasi consumabile echipeaza si masina lui iar pana acum nu am de ce sa ma plang.
Ulei am ales Motul, dar la fel de bine se poate merge si cu repsol.
Cand am avut castrol pus de PBV2 cloncanea motorul ca o ciocanitoare. Deci pentru mine castrol=kk. :yah
Probabil va trebui sa iau un nou filtru de polen, intrucat in bucuresti este putin aer in praf si se colmateaza repede.
La fel de bine poti incerca si aici,
viewforum.php?f=107
in mod sigur Matrian te va servi cu ce este mai bun si ieftin pe moment, in plus din cate stiu te poate ajuta si cu inlocuitul lor.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
doriansamescu
Mesaje: 82
Membru din: 19 Mar 2011, 19:38
Localitate: Alexandria

Re: revizie

29 Iul 2011, 20:36

BALTAZAR2003 scrie:
Verifica in cartea de intretinere unde sunt trecute si piesele care se schimba ori verifica la fiecare revizie in functie de numarul de km ori timp.
Nu baga castrol, prietenul tau cu magazinul vrea sa il vanda, cum sa aibe castrol cand uleiul fabricii este repsol?...
:hi
Vezi ca aici vei gasi si ulei repsol, da o cautare la oferte firme.
La mine cand au bagat castrol kk la reprezentanta clantzanea motorul ca un diesel cu injectoarele blocate.
Ce pot sa-ti spun, castrolul a mers de minune pe gard la tara, se intinde de minune pe scandura proaspat taiata...
:yah :hi


Si mie la revizia de un an la ibiza mea 1.2 60CP au pus tot castrol(la porche bucuresti vest 2). Crezi ca pot face ceva avand in vedere ca masina e in garantie?
Seat Ibiza Entry 6j 1.2 60CP 2010
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: revizie

29 Iul 2011, 23:01

intrebare pentru cine stie: daca am masina in leasing, stiu ca sunt obligat sa fac reviziile la service autorizat seat, dar citeam in contractul de leasing si zicea asa: " utilizatorul va efectua operatiunile de intretinere si service in mod regulat, conforma caietului de service, si numai in service-urile autorizate de catre Porsche Romania sau e catre alte marci, in functie de provenienta obiectului in leasing." ce se intelege prin asta, doar la service agreat porsche sau si la service agreat seat? ca asa cum e scris, lasa loc la interpretari, sau daca mai are cineva masina in leasing, a facut reviziile si in alta parte decat locul de unde a fost achizitionata masina? pt ca am sunat la cele 3 mari companii care aduc seat, porsche, alto si metrotehnica, si preturile date pt ibiza mea din '08 la capitolul revizie au fost cam asa:

Porsche aviatiei: 1000 ron cu tot cu tva
alto syncro: 650 ron cu tot cu tva
metrotehnica: a zis 400-500 ron, in functie de cum arata filtrele si daca nu trebuie schimbate toate, le sufla un pic(de aici si pretu mai scazut zic)
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: revizie

31 Iul 2011, 13:07

iti zic eu ca stiu. Eu una dintre revizii am efectuat-o la Audi, respectiv cardinal motors. nu are nici o importanta service-ul, atat timp cat este parte integranta din reteaua Porsche. Aceleasi echipamente, aceleasi dotari...doar ca parafa este alta pe cartea de service. asa ca du-te fara nici o grija in locul unde vei gasi cel mai ieftin
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: revizie

31 Iul 2011, 21:41

pai , metrotehnica nu cred ca au parafa porsche, nu?
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: revizie

03 Aug 2011, 14:28

ideea este sa se faca revizia la un service autorizat SEAT!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Alien_X
Mesaje: 8
Membru din: 12 Oct 2010, 18:58
Localitate: Constanta

..verificare 30000 km

08 Aug 2011, 14:05

Salut,
Am ajuns si eu la 30.000 de km .Prima revizie mi-am facut-o la reprezentanta ,aceea de 15000 anul trecut unde ma costat 800 ron cu totul schimbat..toate filtrele inclusiv cel de benzina ,ulei, totul de la ei desigur.De data acesta nu mai vreau sa ma duc la ei...se simte criza putin asa si prin Constanta :D .Am hotarat sa imi cumpar singur totul si, ori sa mi le schimb eu ori sa merg cu ele la un service si sa platesc doar manopera.Am gasit un site de unde mi-am gasit toate consumabilele (filtru ulei, benzina, polen, aer) totul mi-am luat de la bosh (daca este recomandat o marca mai buna va rog sa imi spuneti), si acum urmeaza sa ma hotarasc.
Va rog daca se poate la 30.000 km ce se mai inlocuieste sau unge :P , si daca este o idee cat de cat buna!...Mentionez ca in 2 ani nu am schimbat la masina(in afara de verificarea facuta) decat apa pentru stergatoare, ca na, se tot consuma :D :D :D .Multumesc anticipat.
Siii....daca exista posibilitatea de a imi reseta eu calculatorul sa nu imi mai apara cheia si instintarea de verificare tehnica.
PS...masina o ibiza sept 2009, 1.4 ,63kW -85 CP,1390, bxw, benzina!...Scuze ca m-am tot lungit asa si va multumesc anticipat!
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori