Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
fur.gaini
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2017, 20:36

Usa sofer/cheder/balamale/incuietoare ?

04 Mai 2017, 20:46

Guy.s va rog ajutor la subiectul asta..
Stiti voi vreu tips or trick pentru distanta suparatoare care o am intre cheder si tabla in partea de sus a usii fata stanga (usa sofer, cea mai ultilizata).
Problema o am in spalatoriile auto si pe timp ploios, se prelinge/picura apa pe scaunul shoferului. Observ dare"/urme de apa care se preling intre cheder si tabla.
Observ cum chederul e relaxat in exterior si o distanta care o pot remedia daca imping usa mai in interior.
Va rog spunetimi ca pot strange/apropia usa din balamale sau incuietoare sau cumva :D
ibiza 1.4tdi 2005 clima
Multumesc.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Usa sofer/cheder/balamale/incuietoare ?

04 Mai 2017, 21:17

Coboara geamul jos, deschide usa, apoi pune o bucata de lemn intre usa si stalp in zona broastei si impinge de partea de sus a usii inspre caroserie, ca sa se indoaie acea zona si sa apese mai tare pe cheder. Eu folosesc un cub de lemn cu latura de 10 cm pentru asa ceva. Asa nu se intampla nimic cu zonele de contact cu tabla, fiind suprafata de contact destul de mare. Sper ca m-am facut inteles in descriere. Impingi in socuri si faci probe tot timpul, sa nu indoi prea mult.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
fur.gaini
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 04 Mai 2017, 20:36

Re: Usa sofer/cheder/balamale/incuietoare ?

04 Mai 2017, 22:27

..man ce metoda barbara, dar ma bag :))
Maine scriu un feeback :)) credema o sa incerc ;)
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Usa sofer/cheder/balamale/incuietoare ?

05 Mai 2017, 06:42

Oricum se indoaie destulde greu, ai sa vezi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator