Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
dominx
Subiect Autor
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2011, 10:18

Bateria decuplata= consum mare

22 Iul 2014, 11:54

Dupa o interventie de rutina in service, in timpul careia s.a scos borna de la baterie, am urmatoarele probleme: alarma nu mai da semne de viata iar masina consuma ca la balamuc! Oare ce setari a pierdut CB-ul de soarbe asa de insetat benzina?
PS. Buburuza e o Ibiza 2007, 1.2, 70cp
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Bateria decuplata= consum mare

22 Iul 2014, 12:56

Unele alarme trebuiesc reinitializate daca raman fara alimentare, ori nu au cuplat si alimentarea alarmei care se pune de obicei cu papuc separat chiar pe baterie sa poata sesiza daca ai consum de curent si sa oracaie.
au schimbat filtrul de benzina? au montat corect returul? au pus coliere pe furtune? :)
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
dominx
Subiect Autor
Mesaje: 16
Membru din: 24 Feb 2011, 10:18

Re: Bateria decuplata= consum mare

22 Iul 2014, 18:50

Nu au avut decat sa stranga putin comutatorul ventilatorului, cel aflat pe radiator. Nu stiu de ce a trebuit sa scoata bateria !?.... Am auzit ca la cielo (de ex.) dupa scoaterea bateriei, exista un anume modul ECM responsabil cu amestecul de aer-gaz si ca domnia sa trebuie ''invatat'' sa memoreze parametri de rulare in oras cat si afara iar in perioada de invatare trebuie usor ''piscata'' ca masina sa nu fie lenesa. Oare la Ibiza sa fie ceva asemanator?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Bateria decuplata= consum mare

22 Iul 2014, 21:24

Poti sa decuplezi bateria de cate ori doresti, rutinele softului responsabile cu gestionarea motorului sunt intr-o memorie nevolatila, adica o memorie ce se poate altera doar in conditii speciale.
Lucrarile la partea electrica se fac de obicei cu decuplarea bateriei, dar consumul mare este din alta cauza...
ia o coada de lopatica si afla unde au umblat...

:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori