Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
alinush
Subiect Autor
Mesaje: 218
Membru din: 25 Mar 2009, 09:28
Localitate: CS
Contact:

Re: Reparat motoras V68

13 Noi 2012, 09:30

Revin cu mici completari la aceasta "prezentare"
In necunoasterea mea, am crezut ca am reparat motorasul V68, de fapt eu il reparasem pe V154.
Desigur V68 facea in continuare probleme, iar aerul fierbinte era la el acasa si imi facea viata grea la volan :)
Ieri, am "atacat" si V68 (pozitionat deasupra pedalei de acceleratie, oarecum) si nu vreau sa mai povestesc in ce hal m-am chinuit. Reparatia la V154 a fost jucarie pe langa asta.
In cele din urma, sper eu, l-am "rezolvat" si in micile teste facute dupa operatiune, a parut sa functioneze bine. O sa-l mai chinui in zilele urmatoare.
Multumiri colegului dany19940 pentru "micile indrumari" si desigur, si celorlalti colegi care m-au "fortat" sa ma apuc de treaba.
Pentru cei interesati - nu va apucati daca nu aveti rabdare; eu am lucrat cam 6 ore la fiecare dintre cele doua motorase.
P.S. NU am facut poze pentru simplul motiv ca intr-unul dintre link-urile postate mai sus, este descrisa operatiunea mult mai bine decat as fi putut eu s-o fac.
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Reparat motoras V68

13 Noi 2012, 13:15

:hi Cu placere, oricand pot ajuta!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
agoox
Mesaje: 57
Membru din: 24 Noi 2010, 09:49
Localitate: Iasi

Re: Reparat motoras V68

16 Iun 2013, 12:37

Salutare, are cineva idee de unde se poate comanda potentiometru?
cand am incercat sa arcuesc putin cursorul, l-am deregralt si trebue sa-l schimb.

Imagine
Leon 1M, 1.6 16v, AUS
 
radu.mur
Mesaje: 2
Membru din: 11 Mai 2014, 17:53

Re: Reparat motoras V68

08 Iun 2014, 21:12

Alinush ma poti te rog ajuta si pe mine cu desfacerea motorasului V68?
Sunt din Resita, si am vazut in profilul tau ca esti din Caras-Severin.
Motorasul V154 l-am curatat si acum vad ca functioneaza recircularea dar la V68 nu am reusit sa ajung. am desfacut vreo 2 ore toate plasticele de sub volan si suportul de la calculatorul de la inchiderea centralizata. nu reusesc sa desfac un plastic din dreapta pedalei de acceleratie. atasez o poza in care am insemnat piesa care vreau sa o desfac ca sa am acces la motoras

Multumesc anticipat


Imagine
 
Avatar utilizator
alinush
Subiect Autor
Mesaje: 218
Membru din: 25 Mar 2009, 09:28
Localitate: CS
Contact:

Re: Reparat motoras V68

21 Iun 2014, 09:05

Salut
Din Caras Severin sunt dar acum locuiesc in Arad.
Sa revenim la problema; bucata "aia" de plastic nu poate fi demontata/eliminata complet.
Acolo unde ai imbinarea (sub maneta de reglare volan) are niste cleme, iar in partea de jos ar trebui sa ai si un surubel; desfaci imbinarea din cleme si o "cracanezi" suficient de mult cat sa-ti strecori mana pe langa ea. Eu nu am gasit alta varianta.
Nu prea poti lucra cu ambele maini; nu e sufucient spatiu. In service se demonteaza complet bordul si atunci accesul e mai usor.
Bafta
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"
 
gabiilie
Mesaje: 2
Membru din: 16 Sep 2019, 19:00

Re: Reparat motoras V68

16 Sep 2019, 19:10

Salutare, am demontat și eu în sfârșit faimosul motoraș recirculare aer, l-am curățat și nu mai reușesc să-l potrivesc pe poziție. Seat ibiza 14/2003.
Precizezca l-am prins pe poziție, dar nu nimeresc acele 2 gaurele și mi-a rămas clapeta blocata pe deschis. Colegii care l-ați curățat cum ați reușit să-l montați corect? Mulțumesc anticipat.
 
gabiilie
Mesaje: 2
Membru din: 16 Sep 2019, 19:00

Re: Reparat motoras V68

16 Sep 2019, 19:13

radu.mur scrie:
Alinush ma poti te rog ajuta si pe mine cu desfacerea motorasului V68?
Sunt din Resita, si am vazut in profilul tau ca esti din Caras-Severin.
Motorasul V154 l-am curatat si acum vad ca functioneaza recircularea dar la V68 nu am reusit sa ajung. am desfacut vreo 2 ore toate plasticele de sub volan si suportul de la calculatorul de la inchiderea centralizata. nu reusesc sa desfac un plastic din dreapta pedalei de acceleratie. atasez o poza in care am insemnat piesa care vreau sa o desfac ca sa am acces la motoras

Multumesc anticipat


Imagine

Salutare, cum ai reușit sa pui ansamblul pe poziție? L-am desfăcut și eu, curățat, dar nu mai reușesc să-l pun pe poziție. Mulțumesc.

 
Avatar utilizator
szintyjanos
Mesaje: 76
Membru din: 05 Mai 2010, 05:29
Localitate: com. Giroc

Re: Reparat motoras V68

11 Oct 2020, 09:24

alinush scrie:
Revin cu mici completari la aceasta "prezentare"
In necunoasterea mea, am crezut ca am reparat motorasul V68, de fapt eu il reparasem pe V154.
Desigur V68 facea in continuare probleme, iar aerul fierbinte era la el acasa si imi facea viata grea la volan :)
Ieri, am "atacat" si V68 (pozitionat deasupra pedalei de acceleratie, oarecum) si nu vreau sa mai povestesc in ce hal m-am chinuit. Reparatia la V154 a fost jucarie pe langa asta.
In cele din urma, sper eu, l-am "rezolvat" si in micile teste facute dupa operatiune, a parut sa functioneze bine. O sa-l mai chinui in zilele urmatoare.
Multumiri colegului dany19940 pentru "micile indrumari" si desigur, si celorlalti colegi care m-au "fortat" sa ma apuc de treaba.
Pentru cei interesati - nu va apucati daca nu aveti rabdare; eu am lucrat cam 6 ore la fiecare dintre cele doua motorase.
P.S. NU am facut poze pentru simplul motiv ca intr-unul dintre link-urile postate mai sus, este descrisa operatiunea mult mai bine decat as fi putut eu s-o fac.


Salutare

Am citit cu atentie informatiile din linkurile atasate, traducerea nu este tocmai cea mai buna, dar oricat m-am holbat, nu am reusit sa-mi dau seama cum se scoate pana la urma motorasul afara. Legta de repararea acestuia am gasit pe youtube un filmulet, si sper sa fie destul de simplu, dar nu stiu daca reusesc sa-l scot.

Ceva indrumari mai clare?

Merci

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori