Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
bankarul
Subiect Autor
Mesaje: 62
Membru din: 07 Mai 2010, 19:59
Localitate: Dr Tr Severin
Contact:

Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

18 Feb 2012, 17:00

Salut! Zilele astea am modificat putin triplele si iata rezultatul:
Imagine
Daca intereseaza pe cineva, mai jos sunt toti pasii care i-am parcurs pentru a ajunge la ceea ce ati vazut.


1. Sticla protectoare se da jos cu grija pentru a nu crapa marginea triplei. De preferat, acest lucru se face cu un pistol cu aer cald cu care se incalzeste marginea sticlei si apoi se desface destul de uosr. In caz ca nu aveti un pistol cu aer cald puteti da jos sticla cu ajutorul unui cleste incepand cu sticla sa o spargeti din mijloc spre margine.

Imagine

Imagine

Imagine

2. Dupa ce s-a desfacut sticla complet, se scoate acea parte care acopera tripla propriu zisa si care este doar de design, nu este reflectorizanta!

Imagine

Imagine

3. Dupa ce a fost scos acel plastic, buza triplei se da prima data cu un disc abraziv atasat pe un flex pentru a face o suprafata plana de jur imprejur dar cu foarte mare grija sa nu se incline intr-o parte pentru a nu creea cute care pot duce la subtierea formei originale.

Imagine

Imagine

Imagine

4. Dupa ce s-a terminat de slefuit acea margine se trece la finisarea ei, aceasta facandu-se cu o hartie abraziva de granulatie 320 pentru a elimina acele "zgarieturi" produse de discul abraziv cu granulatie mai mare. Se are grija sa nu fie atinsa partea argintie, respectiv sticla protectoare a becurilor.

Imagine

Imagine

5. Dupa finisarea completa, se acopera interiorul triplei si se pregateste marginea pentru vopsire dandu-se la o parte toate rezidurile ramase de la slefuire.
Imagine

Imagine

Imagine

6. Se vopseste marginea triplei cu primul strat de vopsea, la fel si acel plastic care a fost dat jos mai inainte dar acesta se vopseste si pe fata si pe spate. Dupa ce se usuca primul strat de vopsea, se aplica si cel de-al doilea.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

7. Dupa uscare asa ar trebui sa arate piesele vopsite.

Imagine

8. Se monteaza la loc acel plastic si se lipeste cu silicon(de preferat negru) si acesta este rezultatul final.

Imagine

Imagine

Imagine


Materiale folosite:
-cleste
-pistol cu aer cald
-flex
-hartie abraziba granulatie 320
-disc abraziv granulatie 80
-banda de hartie
-scotch
-spray vopsea negru mat
-silicon negru.

Acesta este, sper ca nu am omis ceva. :P
SEAT IBIZA 1.4 `04 75 CP 16v
Nu apasa pe acceleratie mai mult decat ingerul tau poate sa zboare !
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

19 Feb 2012, 06:13

Bravo, arata foarte bine.
La fel de bine ai explicat si pasii necesari :)
O sa foloseasca cu siguranta unora care doresc sa obtina acest look .
Respect pentru munca ta :cheers

:drive :glasses :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
florentz12
Mesaje: 693
Membru din: 08 Mar 2010, 15:59
Localitate: cluj
Contact:

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

19 Feb 2012, 08:57

foarte frumos...felicitari..mi-ai adus aminte cand am modificat si eu farurile , cand le-am pus lupa...o munca de 1 zi dar a meritat.. :cheers
Drive safe
 
Avatar utilizator
bankarul
Subiect Autor
Mesaje: 62
Membru din: 07 Mai 2010, 19:59
Localitate: Dr Tr Severin
Contact:

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

19 Feb 2012, 20:50

Va multumesc. O sa revin si cu poze cu triplele puse pe masina.
SEAT IBIZA 1.4 `04 75 CP 16v
Nu apasa pe acceleratie mai mult decat ingerul tau poate sa zboare !
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

19 Feb 2012, 22:55

Tare! Bravo! Pe mine ma incanta cum arata inainte de vopsire...aspectul de crom...crezi ca merg lasate asa sau trebuie facut ceva si cu marginea? Si inca o intrebare...exista vreo sansa sa ii pun geamul de protectie la loc? Adica sa-l scot fara sa-l sparg sau sa-l cumpar separat? Stie cineva?
Oricum...bun tutorialul! :cheers
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
bankarul
Subiect Autor
Mesaje: 62
Membru din: 07 Mai 2010, 19:59
Localitate: Dr Tr Severin
Contact:

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

19 Feb 2012, 23:58

Cromul ala e foarte sensibil adica daca pun un pic de scotch pe el si dupaia il dezlipesc se ia si cromul asa ca nu stiu cat de rezistent ar fii. Iar in legatura cu geamul nu stiu daca mai reusesti sa-l pui la loc. Eu asta am incercat dar nu mi-a reusit. :D
SEAT IBIZA 1.4 `04 75 CP 16v
Nu apasa pe acceleratie mai mult decat ingerul tau poate sa zboare !
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

20 Feb 2012, 09:11

Ok. Am sa incerc sa vad daca se poate cumpara separat...pentru ca nu prea cred sa se poata scoate intreg de acolo...imi place la nebunie aspectul cromat. Incerc sa-l las asa...daca se duce...le fac negre! :wink: Merci de raspuns!

P.S. A folosit cineva spray care imita cromul? E bun de ceva? Arata bine? Etc, etc...
Cordoba 1.4 2007 BXW

 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

08 Mar 2012, 16:28

da..poti sa iti faci freza cu el .. :lol: :lol: :lol:
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

08 Mar 2012, 16:48

Adica nu rezista? Sau ce vrei sa spui? Trebuie sa fie vreo optiune prin care sa poti vopsi elemente (gen jantele)...vopsea poate... :?:
Daca poate cineva sa recomande spray sau vopsea care sa reziste...as fi recunoscator! :hi
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

08 Mar 2012, 16:56

incearca in Hornbach ..sunt ceva spray-uri. De acolo mi-am luat eu spray-ul pentru manere samd..gasesti mai tot ce vrei ..lac, primer..daca nu ..imi dai un PM cu ce vrei exact sa vopsesti si poate te ajut eu. Sau vorbim maine seara..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

08 Mar 2012, 17:04

Vorbim maine seara mai bine... :cheers
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
florin_86
Mesaje: 2
Membru din: 06 Iun 2008, 09:41
Contact:

Re: Tutorial modificare triple SEAT IBIZA

09 Iun 2012, 03:17

salut! ceva inca imi este neclar...asa ca intreb...mi se mai abureste stopul dreapta, din cand in cand, pe interiorul geamului. daca se inlatura geamul de protectie,sau pentru ce-o fi el... exista riscul de a ajunge apa la contactele stopurilor,semnalizarilor..? sau este etansat bine, indiferent daca se inlatura geamul sau nu? ca nu prea imi dau seama..:( si s-a aplicat vreun strat de primer, degresare ceva? altfel ma gandesc la riscul exfolierii vopselei :? oricum, felicitari pentru realizare, sigur merita efortul depus! si negrul ala mat,incadrat de inelele croomate, face toti banii, inspirata alegere!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori