Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bgd_ul
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

20 Apr 2012, 14:00

salutare
ai dreptate, am fost si am intrebat la un service unde baietii se ocupa cu asa ceva, mi'au recomandata :
http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/hert ... 5_tech.pdf

maine ma duc sa mi le monteze, am dubii vizavi de insonorizare, ma ajunge foarte mult sa insonorizez toate usile (baietii mi'au zis ca circa 200Lei/usa (*4 usi...destul de mult) , in schimb imi pot insonoriza doar spatiul de langa boxa cativa centrimetri am inteles ) cu 100 lei ambele usi, merita sa pun insonorizare asa cu 100 lei sau dau banii degeaba, sa imi pun doar boxele si atat ? astept pareri in timp util!
va salut, dupa ce le montez revin cu pareri
Cine tace face primul pas spre evolutie.
 
bgd_ul
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

20 Apr 2012, 14:03

uitasem, pe masina am playerul cu care a venit seatul sony xplode a250.
Cine tace face primul pas spre evolutie.
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

20 Apr 2012, 14:05

insonorizeaza decat usile fata! nu inteleg de ce toti se agita atat sa puna muzica si in spate, boxe draci laci ... muzica este stereo si trebuie sa fie in fata ascultatorului nu in spate. aia din spate daca vor muzica sa asculte la mp3 portabil. axeaza-te pe fata, lasa spatele ca e fix pix! insonorizeaza usile, ia-ti niste boxe tapene, amplificale nu le lasa la iesirea de cd-player ca dai banii degeaba pe ele si ai sa vezi ca o sa fie perfect !

L.E schimba cd-playerul cu ceva mai de doamne ajuta, kenwood/alpine/pionner, modele de la 450 lei in sus....
 
Avatar utilizator
andrei.27kim
Mesaje: 2498
Membru din: 27 Mai 2008, 20:06
Localitate: Iasi
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

20 Apr 2012, 14:56

STORM scrie:
insonorizeaza decat usile fata! nu inteleg de ce toti se agita atat sa puna muzica si in spate, boxe draci laci ... muzica este stereo si trebuie sa fie in fata ascultatorului nu in spate. aia din spate daca vor muzica sa asculte la mp3 portabil. axeaza-te pe fata, lasa spatele ca e fix pix! insonorizeaza usile, ia-ti niste boxe tapene, amplificale nu le lasa la iesirea de cd-player ca dai banii degeaba pe ele si ai sa vezi ca o sa fie perfect !

L.E schimba cd-playerul cu ceva mai de doamne ajuta, kenwood/alpine/pionner, modele de la 450 lei in sus....


Muzica este impropriu spus, intrucat muzica este redata prin sunet. Sunetul nu trebuie sa aiba o sursa perceptibila. Cu cand sunetul are o spatialitate mai mare cu atat auditia este mai placuta. Din acest motiv sistemele Hi-fi sunt 4.1, 5.1 s.a.m.d. Cu alte cuvinte daca simti de unde iti vine sunetul, atunci cu siguranta nu ai setat corect sistemul audio.
Acelasi principiu se aplica si la instalarea unui subwoofer. Menirea unui subwoofer pe Pamanat este de a completa frecventele care alcatuesc spectrul sonor. Majoritatea isi aleg un subwoofer care ar fi mai potrivit intr-o sala de concerte, dar ei il indeasa cu pasiune in portbagajul masinii sperand pentru o auditie cat mai :glasses , dar in final se aleg cu un bass care se aude din capatul strazii si care cu timpul iti desmembreaza masina. Subwooferul trebuie ales si calibrat dupa puterea incintelor acustice care iti redau frecventele medii si joase.
Daca sunetul s-ar auzi mai bine doar prin 2 incinte acustice, atunci de ce producatorii de masini tot insista pe 6,8,10,12 incinte? De ce difera pozitionarea incintelor de la model la model si de la marca la marca?
Se investesc bani seriosi pentru studii cu privire la acest aspect. Fiecare habitaclu este diferit ca dimensiune,forma,materiale interioare si de aici ca si rezonanta. Pozitionarea difuzoarelor se face in asa fel incat urechea umana sa perceapa toate frecventele sunetului in mod egal, cu alte cuvinte nu iti pui difuzoarele de medii in bord orientate spre tine iar tweeter'ere sub scaun ascunse sub mocheta.
Eu am instalate in Cordoba 10 incinte acustice(6 mid-bass'uri si 4 tweeter'e) si iti garantez ca orice boxe ti-ar trece prin cap, montate doar in portierele fata, nu se vor auzi cum se aud difuzoarele din masina mea. Si aici nu ma refer la volum, intrucat eu nu mi-am mi-am facut sistemul pentru volum, ci pentru fidelitatea de a reda sunetul.

Pentru colegul bgd_ul: insonorizarea doar in spatele boxelor te va ajuta dar, evident, nu in asa masura ca o insonorizare completa. La insonorizarea completa mai ai si avantajul de a elimina vibratiile cauzate de rulajul masinii.
Si nu in ultimul rand sunt de acord cu STORM si iti recomand sa iti schimb playerul daca vrei o auditie mai placuta. Recomandarea mea ar fi in ordinea urmatoare: alpine-kenwood-piooner-clarion, si nu te complica cu modele entry-level de la acesti producatori.
:hi
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan
 
bgd_ul
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

22 Apr 2012, 08:55

va salut, merci de raspuns.
nu am mai reusit sa ajung ieri la service pentru ca am fost plecat la Constanta, si m-am decis sa mi le montez singur, maine le comand de pe net (inca nu m-am hotarat la model).
O intrebare pentru cei care au mai facut deja asta, tweeterele cum le-ati montat in lacasurile din usi ? de cati mm intra ca am vazut ca sunt intra 19 si 25 mm... Oare pot face eu si insonorizarea macar in jurul difuzoarelor , o fi greu ?
Cine tace face primul pas spre evolutie.
 
Avatar utilizator
BogdanS
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

02 Mai 2012, 10:54

Asa cum a exemplificat cj-88-yes se desface fata de usa si de pe ibiza 6J?
Am mare nevoie sa ma uit la o boxa k imi baraie foarte rau si nu am timp sa ajung la reprezentanta care mi le-a pus, eu fiind in bucuresti si reprezentanta e in ploiesti :(
Daca nu se desface asa, ma poate ajuta cine cu niste indrumari? :(
Multumesc.
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

02 Mai 2012, 10:57


 
Avatar utilizator
BogdanS
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

02 Mai 2012, 15:30

multam'
dar pana la urma o sa ma dus la ei maine dimineata, sa isi repare greseala :)
nu de altceva, dar daca o sa desfac eu si rup vreo clema din aia de plastic si nu pot sa o mai pun la loc o voi face apoi pe buzunarul meu :))
 
Avatar utilizator
STORM
Mesaje: 468
Membru din: 03 Dec 2007, 15:58
Localitate: crangasi city
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

02 Mai 2012, 19:30

BogdanS scrie:
multam'
dar pana la urma o sa ma dus la ei maine dimineata, sa isi repare greseala :)
nu de altceva, dar daca o sa desfac eu si rup vreo clema din aia de plastic si nu pot sa o mai pun la loc o voi face apoi pe buzunarul meu :))


vezi ca au niste preturi la seat, de vorbesti singur... decat se uita la tine si iti ia 50 lei manopera
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

02 Mai 2012, 20:46

vezi ca au marit ora de manopera....s-ar putea sa fie mai scump uitatu.

acuma poate decat porsche a facut 300 lei ora de manopera.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
BogdanS
Mesaje: 257
Membru din: 09 Oct 2011, 15:54
Localitate: Bucuresti/Ploiesti
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

03 Mai 2012, 13:53

nu m-a costat nimic k sunt boxele inca in garantie.
e o intreaga bataie de cap.
a trebui sa dea geamul jos, incuietoare si altele, k boxa e prinsa de masca de la usa ca si macaraua de la geam si alte prostii pe acolo.
bine k m-a mancat sa o fac singur. :roll:
oricum trebuie sa astept pana vinerea viitoare ca sa pot sa imi pun alta boxa pe spate, actuala gajaie :(
 
Andy21
Mesaje: 1
Membru din: 26 Aug 2012, 17:37

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

26 Aug 2012, 17:54

Salut . Am un seat ibiza 6l din 2008 si as vrea sa imi montez boxe pe spate . Cd-playerul actual este cel original ,
Sony CDX-A 250 , de care momentan sunt multumit . Acum intrebarea mea e , ce boxe sa imi cumpar ? care se potrivesc si se aud ok ? Bugetul este undeva la 400-500 ron .
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

27 Aug 2012, 19:34

daca ai acest buget, iti recomand focal access 165 ca 1.
in jur de 350 de lei sunt, si le am si eu pe masina, exact aceeasi masina ca a ta.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
florinangeru
Mesaje: 14
Membru din: 24 Aug 2011, 11:31

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

17 Sep 2012, 19:20

Salutare,
felicitari pentru postul tau este super util dar mai sunt cateva mici detalii destul de importante pe care nu le-ai dat si as vrea te rog daca se poate sa le postezi :). Eu m-am apucat azi sa dau fetele jos de la usi ca sa vad ce difuzoare imi trebuiesc :) si am constatat ca in conectorul pentru difuzoare in care este deja deja tras un cablu mai sunt libere trei pozitii care banuiesc ca sunt pentru + difuzor, + twiter si un - care este comun. Marea problea este ordinea lor daca ne poti spune ordinea ar fi perfect.
A doua problema ce inele adaptoare ai folosit? sau ai montat difuzoarele fara inele adaptoare? Daca ai folosit de unde le-ai luat si cat ai dat pe ele?

Multumesc si astept raspunsul tau cu nerabdare maine sper sa ma elucidez cu toate si sa montez difuzoarele :D
 
bgd_ul
Mesaje: 64
Membru din: 29 Aug 2011, 11:01
Localitate: Galati
Contact:

Re: Blue - 88 - Yes - Instalare boxe spate

21 Sep 2012, 11:54

salutare, boxele intra si fara inele, cel putin mie asa mi le'au montat in service, au pos folie insonorizanta intre boxe si usa inainte sa le fixeze pentru a nu vibra (cred)
Cine tace face primul pas spre evolutie.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori