Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
el_ovy
HVN
Mesaje: 917
Membru din: 29 Noi 2007, 14:19
Localitate: Bucuresti

18 Iul 2008, 21:21

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Tare... Imi scot si io bancheta si desenez un calutz pe capota, poate fac si caii mei pui :lol: :lol:
Seat Leon (1P) 2008 1.6 102cp Candy White
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

18 Iul 2008, 22:20

mai acuma eu n-am testat sandelu si nici peugeot 207 sau clio pt ca am ramas dezamagit de clio cand am mers sa ma interesez inainte sa iau Ibiza. Toate motorizarile sunt euro 3 /:) wtf? euro 4 doar prin comanda si costa cu nuj cat mai scump ceva de ordinul miilor de euro. In schimb am condus un Clio Symbol si un Peugeot 407... acuma nuj ce sa zic dar drumul pana a mine acasa are 2 curbe gen serpentine. Am intrat cu ambele mentionate mai sus cu 120 in curbele alea si fluierau rotiile de numa numa. Cu Ibiza mea model 2007 am intrat cu 120 si nici un fluierat, masina lipita de asfalt, mentionez ca am jantele de fabrica pe 15 alea cu capace :) Deci sunt f multumit de stabilitatea masinii.

Bamse, o fi costand sandel 8k si ibiza 18k dar diferentza o vezi in timp, cand tu pe sandel schimbi o bucse eu schimb pe ibiza un filtru de polen ;)
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

19 Iul 2008, 00:03

BAIETI! diferenta de pret se cunoaste(poate ca e mare),dar si masinile se diferentiaza mult(la calitate).nu vreau sa vorbesc aiurea dar daca noul model de dacie e la fel ca loganul-l.au testat NEMTII si cu 65km/h au virat rapid de volan si sau RASTURNAT
 
Avatar utilizator
iulian
gasalb
Mesaje: 642
Membru din: 15 Iun 2008, 18:29
Localitate: spania+constanta
Contact:

19 Iul 2008, 00:17

eu va las cordoba al meu si daca voi il rasturnati la 65km/h ii dau foc :) (dar nu fumez,asa ca nu am bricheta)de la 8000 un logan la 16000 cordoba imi puteam lua doua dar undeva e diferenta(cand vw fabricau motoare cei de la renault se incaltau cu fesul) ACE117-sterge toate fotografiile cu masina mea ca daca ma prind astia care au renault,ar sa merg cu picioarele in buzunar.(se mai poate cu cate o gluma rautacioasa din cand in cand asai?) :lol: AJUTTTTTOOOOOOOORRRRRRRRRRRRRRenault!!!!!!!!!!!
 
Puffy

19 Iul 2008, 09:33

Eu unu mi-am luat o masina, ca sa ma duc din punctu A in punctu B, fara probleme.... Nu am luat-o ca sa i-au curbe cu 150km/h...

BTW, Clio si Logan sunt cam frati... singura diferenta e ca pe unu scrie Reno :lol:

Daca stau bine sa ma gandesc, singurele realizari ale VAG`ului sunt motorul de 1,4 TFSI si motoarele astea gigant de 4,(mult) TFSI de pe A8 si R8.
Si Audi are pagina ei scrisa in analele motorsportului, fiind prima echipa de raliu care a folosit quatro.

Renalultu, cand se incaltau ei cu fesu, castigau cateva titluri de raliu, si un titlu in F1... Deci, nu prea sunt asa desculti :lol:

Sa nu uitam de Renaulturile 5 echipate cu motoare Gordini sau Alpine Turbo care faceau senzatie acum 20 de ani in Raliuri ;)

Renaultu sta cam prost la capitolul comfort, daca stam sa ne gandim, ei nici nu prea ataca clasa Bussines, fac mai mult masini pt clasa de mijloc, si atentia inginerilor se indreapta mai mult spre fiabilitate, dar, asta nu inseamna ca nu este o masina de luat in calcul.

Erati mai multumiti daca grupul VAG cumpara uzina de la Pitesti, si construia, pt drumurile noaste, alta versiune de Polo, si cu alt nume? Sau e mai bine, ca Renaultu au restizizat si au scos pe piata un nou model?
Pe unde a cumparat Vag`u fabrici, a folosit tot platforme de Polo sau Golf, si au construit aceleasi masini, numai ca le-a dat alte nume....


De Peugeot, nu pot sa discut foarte multe, pt ca nu cunosc marca foarte bine, si daca stau bine sa ma gandesc, nici nu cred ca am mers cu un Peugeot vreodata.
 
Avatar utilizator
cj-88-yes
Mesaje: 40
Membru din: 11 Aug 2008, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

13 Aug 2008, 16:02

Daca ar fi sa aleg dintr-e toate ar fi asa :

Locul I : Ibiza
Locul II : Fabia

Ibiza si fabia sunt aproximativ tot acolo la preferinte, dar castiga Ibiza pt ca e la un pret mai bunicel decat Fabia, mi se pare prea scump Fabia.

Locul III : Sandel

Am avut un logan 1.6 ambition full option inainte de Ibiza, concluzii :

Puncte Slabe :

Scaune foarte proaste, inconfortabile la drum lung.
Tablaria subtire, netratata corespunzator.
Piese scumpe.
Prea inalt.(bun la drumuri proaste, chiar rezista la stress :) )
La 100km statea in curba, mentionez cu cauciucuri de calitate, nu cele din fabrica...si depinde si de curba.

Puncte forte :

Motor excelent, fiabil si trage foarte bine.
Spatiu aveai cat vrei tu, portbagaj mareeeee...:)

Locul IV : Chevrolet

Plasticuri de 2 lei.
Exterior destul de ok, spatiu si ala.
De ce nu Chevrolet? Pentru motor, slab, nu trage calumea.

Cand mi-am luat logan trebuia sa aleg intre chevrolet si logan, logan a castigat...so cam atat parerea mea.

Rules IBIZA;)
 
Avatar utilizator
CaTaLinZIF
Enigmatic
Mesaje: 385
Membru din: 26 Iul 2008, 19:58
Localitate: Falticeni
Contact:

13 Aug 2008, 19:52

mda.....unii sunt soferi, altii sunt pasioanti de masini...fiecare cu gandirea lui...
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. SV-77-ZIF

 
alinutz4u
Mesaje: 1
Membru din: 16 Aug 2008, 19:17
Contact:

salutare ibizari!!

16 Aug 2008, 19:34

am citit si eu ceea ce spuneati despre Sandero vs Seat
Sa inteleg ca pretul ar fi o prb..
Am un prieten care tocmai si-a achizitionat un Sandel si varianta cea mai slaba (fara Ac, geamuri electrice, servodirectie, trusa medicala, triunghi, exintor, fara casetofon, boxe si nici macar cablare nu are facuta pana la incinte ci doar un metru in interiorul bordului pt portierele fata) vopsea nemetalizata.
A ajuns la un pret de 7500 eruo. Dca vroiai un Ac sau Servo trece la varianta urmatoare d echipare in pachet ca asa sa alegi separat nu se poate. Dca voiai confortul unui AC (care cred ca acum este indispensabil pt o masina) sau macar voiai sa scapi de "servomuschi" trebuia sa te mai scotocesti prin buzunare dupa vreo apx 3000 eur
NU CRED MERITA...

Dar sa lasam pretul la o parte....exteriorul este ok aduce mult cu clio 3 iar interiorul de prost gust TOTAL ---scaunele zici ca sunt fotoliile de bunica din pod... patrate si inconfortabile....iar ceasurle sunt identice ca si la Logan... in schim au schimbat comutatoarele de la geamuri electrice dca are , dezaburire etc. acum zici ca aprinzi lumina cand intri in casa, sunt pe acelasi sistem.

Dar daca sunteti romani fara pretentii ca multi dintre noi ...luati-va Sandero si ve-ti regreta mai tarziu ...
Ca un plus pt sandero are ABS :lol:
 
Avatar utilizator
Yuri Prime
Mesaje: 84
Membru din: 19 Oct 2008, 23:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

22 Oct 2008, 16:59

Am mers cu noua sandero .......nu e masina proasta asta nu poate sa zica nimeni .....dar mai are mult pana o ajunge pe ibiza nu sta pe sosea ca o ibiza sa nu mai zic la curbe si servo si lista poate continua.......nu trebuie sa te uiti la dotari sa le compari cel mai bine e sa le conduci si atunci vezi diferenta :)
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

22 Oct 2008, 22:35

Le-am testat pe toate, mai putin noua IBIZA.
Asa ca:
- Aveo: stramba rau
- Fabia: urata la interior
- Sandero: inghesuita
- IBIZA: no comment
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
alinush
Mesaje: 218
Membru din: 25 Mar 2009, 09:28
Localitate: CS
Contact:

Re: Chevrolet Aveo şi Skoda Fabia 2. vs Sandero alias Sandel :D

05 Iun 2009, 12:13

Mai fratilor ...am si eu o intrebare
Pe forumu asta ...stau de obicei posesori de Seat da?...si iubitorii de Seat?...
E normal sa fie si pareri diferite...da' kiar sa ai Ibiza ...si sa lauzi Logan/Sandel ...n-am mai vazut asa ceva...
Sincer Pusy ..esti unicat ...numa tu puteai...
Raman cu intrebarea...ce cauta aici un posesor de Seat ...care nu prea-si iubeste masina ????
Sau poate noi astia care le iubim prea mult am gresit forumu'....
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"
 
Puffy

Re: Chevrolet Aveo şi Skoda Fabia 2. vs Sandero alias Sandel :D

06 Iun 2009, 18:13

alinush scrie:
Mai fratilor ...am si eu o intrebare
Pe forumu asta ...stau de obicei posesori de Seat da?...si iubitorii de Seat?...
E normal sa fie si pareri diferite...da' kiar sa ai Ibiza ...si sa lauzi Logan/Sandel ...n-am mai vazut asa ceva...
Sincer Pusy ..esti unicat ...numa tu puteai...
Raman cu intrebarea...ce cauta aici un posesor de Seat ...care nu prea-si iubeste masina ????
Sau poate noi astia care le iubim prea mult am gresit forumu'....


Daca de mine ( Puffy ) ai vrut sa te iei in postu de mai sus, astept sa imi scrii numele corect si dupa stam de vorba ;)

Am sa te rog totusi sa imi explici ce inseamna pt tine sa iti iubesti masina....
 
Avatar utilizator
alinush
Mesaje: 218
Membru din: 25 Mar 2009, 09:28
Localitate: CS
Contact:

Re: Chevrolet Aveo şi Skoda Fabia 2. vs Sandero alias Sandel :D

09 Iun 2009, 07:53

Scuze Puffy ...
Imi mai face figuri PC de la lucru ... fara nicio intentie
Ca sa revenim la oile noastre...vrei sa-ti explic eu ce inseamna sa-ti placa masina in care te urci in fiecare zi ?
Cam cate masini ai avut pana la Seat?...cam cate modele ai condus pana la Seat ?
Sincer...banii care i-am dat pe Seatul meu SH depaseau cu putin un Logan nou...dar placere de a ma urca intr-un altfel de autovehicul decat acest Logan ...e mare ...e mare rau ....
Stiu ce inseamna Logan ...am avut de la servici unu ...pe vremea aia era varianta de top ...si sincer ...Seatu' meu de 75 de Cp e peste ala ...cu mult...din toate punctele de vedere
Daca-ti place masina romaneasca atat de mult ...de ce ti-ai luat altceva ?
Sincer...nu te condamn ...era o vorba ..cu placerile si gusturile fiecaruia...da' aveam impresia ca pe forumu asta vb despre SEAT ...despre Ibizele noastre...cu bune si rele...Pt Logan exista alte forumuri
Sper ca nu te-ai suparat...eu doar ma intrebam in postul anterior...nu mi-o lua in nume de rau ...eu caut amici nu "dusmani" :)
O zi buna
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"
 
Puffy

Re: Chevrolet Aveo şi Skoda Fabia 2. vs Sandero alias Sandel :D

09 Iun 2009, 18:11

Eu doar am incercat sa fiu obiectiv
Pai si atunci, da-mi voi sa te intreb, care mai e ideea acestui topic??
Daca toti stim ca Ibiza este cel mai tare model de masina mica in the world, ce rost mai are sa facem ibiza vs. ???
Nu contest ca Ibiza e o masina fantastica, cea mai buna din cele mai bune masini de clasa mica din lume...
Pacat nu nu a intrat in nici un top... adica pe toate topurile pe care m-am uitat, si la toate emisiunile auto, unde se faceau teste intre masinile de clasa mica, nu am vazut Ibiza niciodata, si nu zic ca nu am vazut-o castingand, nu am vazut-o sa intre in competitie :lol:

Si ca sa iti raspund la intrebare, Zambilica este a 3a masina Ibiza pe care o detin... stiu ca am pe forum pe aici un post, in care am pus cele 3 modele pe care le-am detinut de-a lungul anilor...

Si ca o completare, pana la Zambilica, defilam prin Bucuresti cu o Dacia SuperNova (Vlad_m stie :P ), aka "furia rosie", pe care am vandut-o dupa 100.000 km si de care imi pare rau si acum...

Poate asa sunt eu, le zic lucrurilor pe nume...

Si sa sti ca nu m-am suparat pe tine, cand cineva contesta ceea ce ai spus tu, inseamna ca posturile iti sunt citite ;)
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Chevrolet Aveo şi Skoda Fabia 2. vs Sandero alias Sandel :D

09 Iun 2009, 18:20

Fabia - am incercat SDI si nu mi-a placut, poate daca era benzina...nu stiu
Ibiza - am incercat penultimul model, motor 1.4i, super tare
Chevy - inca nu l-am testat, dar mi-ar face mare placere (Lacetti pare mai frumoasa, dar e din alta clasa)
Dacia - inca nu l-am testat, dar mi-ar face mare placere (pana sa merg cu Logan 1.6 16V in 2007, credeam ca e o masina penibila, dar cand m-am urcat la volan si am mers cu ea, imi venea sa nu ma mai dau jos, sincer va spun)

Ca sa intru in polemica voastra - eu nu imi iubesc masina, ea ma iubeste pe mine. Si din cand in cand, mai merge o schimbare, fie in sus (marci premium), fie in jos (Dacia, Wartburg, Trabant etc.). De multe ori, ma plimb de drag cu RATB. Freaky stuff ;)

In plus, masina doar m-a adus in clubseat, ceea ce m-a facut sa raman sunteti voi toti, membrii clubseat :bounce:

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori