Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

01 Feb 2010, 18:15

grecutzu2005 scrie:
eu zic ca ati deviat de la subiect....
cristinel draga lasa cotetele in pace. :)
oricum loganu e logan nu merge tare. dar sunt alte masini cu motor de 1.6 care te fac :D
daca vrei cand e cald afara aduc una la iveco :) sa facem teste.

Pai Loganu nu il poti compara decat cu...breaku lu' Octa :lol:
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

01 Feb 2010, 20:42

breaku lu octa e in 6 usi :lol:
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 16:51

Atacurile astea fata de Logan nu le faceti ca e Logan masina proasta neeaparat.Ci din cauza soferilor,ca tot mai multi nesimtiti si cocalari au logan(nu toti sunt asa) si etc etc.Si va razbunati pe biata masina.Loganu chiar e economic si costa relativ putin intretinerea.Si sa nu uitam ca Loganul e Renault.Nu i-au partea Loganului,dar eu asa vad treaba.Nu tot ce e Seat e cel mai bun in toate domeniile.
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
 
Avatar utilizator
grecutzu2005
Mesaje: 4872
Membru din: 16 Dec 2008, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 16:57

eu il sustin pe TNS
Λέω aυτa κaι είνaι τρελa!
SEAT CUPRA 2.0 TFSI 240 HP
www.JustClassics.ro
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 20:42

Vlad_TNS scrie:
Atacurile astea fata de Logan nu le faceti ca e Logan masina proasta neeaparat.Ci din cauza soferilor,ca tot mai multi nesimtiti si cocalari au logan(nu toti sunt asa) si etc etc.Si va razbunati pe biata masina.Loganu chiar e economic si costa relativ putin intretinerea.Si sa nu uitam ca Loganul e Renault.Nu i-au partea Loganului,dar eu asa vad treaba.Nu tot ce e Seat e cel mai bun in toate domeniile.

Nu am zis ca Seat e cel mai bun.Il tin pana reusesc sa imi iau un Porsche :bounce:
Nu cred ca e chiar asa de economic,cel putin intretinerea nu e ieftina,deloc :lol:
Masina preferata de coca e BEAMVE-ul "pisicuta" :drunken:
Problema mea era ca Dacia e o masina foarte scumpa pt ce poate si cat stie.
Parerea mea.
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
bossake
Mesaje: 39
Membru din: 31 Mar 2009, 04:45

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 22:05

cristi_mky scrie:
Nu cred ca e chiar asa de economic,cel putin intretinerea nu e ieftina,deloc Problema mea era ca Dacia e o masina foarte scumpa pt ce poate si cat stie.
Parerea mea.


Cred ca nu stii ce vorbesti. Ori esti paralel cu fenomenul auto si iti dai si tu cu parerea pe forum ca e "cool" ori esti rau intentionat. Dar sincer cred ca e prima parte, adica esti paralel.... si dupa ce ca nu te pricepi mai si vorbesti sa te afli in treaba.....

fac eu cu vlad tns un test, sa vedem cat ma costa pe mine o revizie la DACIA si cat il costa pe el la SEAT IBIZA la orice reprezentanta vreti voi din Bucuresti. Asadar?! care iese mai ieftin?
O sa ziceti stai domne lasa reprezentantele, hai sa mergem la magazine de piese sa luam piese de la producatori. Mergem.....pariu ca tot la logan ies mai ieftin? Deci de unde intretinerea aia scumpa? Hai sa facem casco la un logan NOU si la o Ibiza NOUA (consideram aceeasi valoare de nou). Chiar daca sunt evaluate la fel la logan platesc mai putin cu 200 eur pt ca se aplica un coeficient de reducere pt ca e masina productie autohtona.. deci? de unde intretinerea scumpa?
Asadar afirmatiile tale sunt total paralele cu realitatea.

Ziceai ca Dacia nu e economica. Intre masina mea de 105cp si o ibiza de 1.2 nu e diferenta mai mare de 1l in regim urban (oras),iar extraurban 1.2-ul o sa consume mai mult.Asadar de ce nu e economica?!
Pariu ca un logan 1.5dci 85cp scoate consum plus minus 0.5l (adica aproape la fel) cu 1.9tdi-ul tau de pe cordoba?

Si de ce zici ca dacia e scumpa? ia compara tu un logan 1.6 16v 105cp cu o ibiza 1.2. Ambele costa cam la fel. In afara motorului unde nu incape comparatie, a spatiului, pana si la dotari un logan iese mult mai dotat in aceeasi bani. Deci? un logan full la ~9000 zici ca e scump, da o ibiza 1.2 cu manerele si oglinzile negre, doar 2 geamuri electrice si oglinzi reglabile manuale la 9000 e pret bun si merita banii nu?

As prefera daca mai postezi, sa postezi ceva in legatura cu realitatea, nu sa ne arati in continuare cat de putin te pricepi...
Asta daca o sa mai poti si nu inchide iar cineva topicul, ca vad ca asta e tendinta pe aici cand vine cate unul si spune niste lucruri negative dar totusi REALE despre seaturile voastre se inchide topicul :).
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 22:43

sa-mi dau si eu cu parerea......conducator de leon in weekend si logan in cursul saptamanii :)
ma gandesc ce optionale poti pune pe logan in afara de jante,oglinzi si geamuri electrice.....dar pe ibiza,leon(esp,asr,climatronic,etc)
ca si costuri de intretinere(ulei si filtre)diferenta cred ca este de cativa zeci de lei......maxim 50 in minus pt logan
Logan:in oglinzile de logan nu vezi mare lucru,pozitia la volan nu este foarte confortabila la drum lung,stabilitate mai redusa din cauza gardei la sol cam mare,directia are un raspuns foarte prost
si cateva plusuri:e foarte buna pt offroad,portbagaj mare :D
pt leon 1m 1.6 16v singurul lucru care nu-mi place este ca la viteze mari nu se intareste volanul(directia)daca imi mai aduc aminte ceva postez
boosake criteriile de pe care se calculeaza casco sunt pretul de nou si dotarile.....reducere de 200 euro mi se pare cam mare(daca gresesc sa ma corecteze cineva din domeniu) cat te duce pe tine polita casco pe 1an
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

 
bossake
Mesaje: 39
Membru din: 31 Mar 2009, 04:45

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 23:12

340 de euro la masina evaluata la 8200. Chiar exista reducere, se calculeaza la alta cota pt dacii :)

Si intr-adevar se pot pune alte optionale pe ibiza,dar eu vorbeam de aceeasi bani! Ca omul zicea ca dacia e scumpa la cat costa, si mi se pare normal sa comparam o ibiza de 9000 cu un logan sau sandero de 9000. Ca doar nu ne-om apuca sa comparam o ibiza cupra de 18,000 cu un logan de 9000, nu?
Diferenta la revizii nu e doar de 50 ron. in afara de consumabilele care sunt nesimtit de scumpe la reprezentantele seat, numai din ora de manopera e o diferenta enorma. La dacia e 52 ron ora de manopera, pe cand pe la porsche sau alta reprezentanta e undeva la 1 mil 200. Iar cum la o revizie se taxeaza ~3 ore de manopera.....diferentele nu sunt chiar mici;

Intr-adevar in oglinzile de logan primele modele nu se vedea mare lucru, dar la face-lift si la variantele prestige ph1(cum am eu) sunt oglinzi din alea nesimtit de mari(alea de mcv) asa ca nu sunt probleme.
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 23:23

nici oglinzile de la modelul cu facelift nu mi se par foarte bune(intradevar o mica dif este intre ele)degeaba sunt mari daca jumatate este ascunsa dupa stalp
ora de manopera la dacia este de 80-90ron la AMG(de cand nu ai mai fost in service dacia :D si la porsche parca este 120ron
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
bossake
Mesaje: 39
Membru din: 31 Mar 2009, 04:45

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

03 Feb 2010, 23:27

Eu la meridian sud am dat 55 ron(mai exact 46ron+tva) in noiembrie anul trecut.Am factura pe masa fac poza daca e cineva pe aici care nu crede :). S-o fi scumpit, oricum mai difera de la service la service. apropo am impresia ca aia 120ron de la porsche sunt fara tva. Aici nu sunt sigur, am impresia ca mai scria acolo mic +tva, dar repet nu sunt sigur, posibil sa ma insel.
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

05 Feb 2010, 00:56

Bai....Bossake,habar nu ai cu cine vorbesti :lol: :lol:,cand aveam dacie si eu ziceam ca e cea mai buna
Hai sa iti spun cum sta treaba
Ziceai de consumabile,placute pt Dacia (productie autohtona :lol: )225 lei-placute pt Seat (pagid)160 lei
Ia "tuneaza' tu ce Dacie vrei si hai sa o comparam cu o Cordoba TDI de 96 kw , sa vedem ...
DCI-ul mult laudat e praf.Sunt SATUL de ele cat le repar (pica pompele si inj. de zici ca sunt de alta masina autohtona reusita...)
Spre nefericirea ta, sunt inginer mecanic si repar si masini ,asa for fun
Hai sa vedem cat de nepriceput sunt,pune intrebari si eu iti raspund
A... sa nu uit ,are si Seat-ul o gramada de probleme dar nu poti sa il compari cu Dacia.
Am Seat ca nu imi permit deocamdata mai mult ...
Manopera la Seat e 80 lei si pt membrii clubului e de 60 (asta pt cine isi face masina la reprezentanta)
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

05 Feb 2010, 01:10

bebitz scrie:
nu sunt fan dacia,ca au aspectul foarte naspa,dar totusi motorul de 1.6 16v si 105 cp,si cutia de viteze sunt de la renault.Modelul vechi de logan avea sub 1 tona,pe undeva pe la 960 kg.Cordoba cu motor 1.9tdi are pe la 1.2 tone.deci in cazul unei liniute zic ca loganul ar face cordoba,daca soferii ar conduce la fel.la fel si in cazul leonului de 1.6 care e destul de greu.singura sansa pentru leon sau cordoba ar fi cutia de viteza.no offence pt nimeni

Nu ai luat in calcul cuplu si faptul ca la una dintre ele se dau KW la volanta si nu la roata
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

05 Feb 2010, 01:23

cristi_mky scrie:
Nu ai luat in calcul cuplu si faptul ca la una dintre ele se dau KW la volanta si nu la roata


si care e diferenta?spre rusinea mea nu stiu :oops:
va rog nu aruncati cu pietre in mine :blackeye:
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

05 Feb 2010, 01:33

Pai la Dacia de 1.6 cred ca e 148{Nm} plus ca de la motor pana la roata se mai pierde cca 20% din putere (la o transmisie foarte bine proiectata)
Cuplu-puterea de accelerare
Caii-puterea dezvoltata la o anumita turatie
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Ibiza 1.2 vs ....... Logan, Cordoba, Cupra, 1.6, 1.9, 2.8

05 Feb 2010, 02:03

cristi_mky scrie:
Nu ai luat in calcul cuplu si faptul ca la una dintre ele se dau KW la volanta si nu la roata


am spus doar in functie de specificatiile lor.e corect si ce spui tu,dar la prima vedere loganul pare avantajat.acum sincer mi se rupe care e mai buna sau rapida,nu-mi tine de cald sa stiu.
White Ibiza ;1.2 70 cp

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori