Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
 
henninglel
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mar 2010, 19:24
Localitate: brasov

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

22 Mar 2010, 19:47

mi personal nu imi place fiesta,polo chiar in place,dar e scumpa si pana la urma ibiza si polo in ce conteaza sunt la fel,deci e personal aleg ibiza.am un ibiza sc 1.4 si sunt foarte multumit,o recdomand la toata lumea
 
Avatar utilizator
BAlexis
Mesaje: 108
Membru din: 23 Mai 2009, 17:31
Localitate: Copenhaga//Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

08 Apr 2010, 10:19

mai preferabil este ori un seat ibiza ori un vw polo.........ford fiesta are capaciate mica la portbagaj..........dar preferabila de oras!!! :drive :drive :drive
.
 
Avatar utilizator
TIBI
Mesaje: 6761
Membru din: 10 Mai 2008, 13:15
Localitate: Ploiesti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

09 Iun 2010, 11:31

la capitolul vizibilitate in fiesta mi-a placut.noul polo nu l-am testat.
fordul pierde la finisajele interioare,da impresia de ieftin..plus ca la un ford nu prea poti sa-i faci adaptari ca la un vw/seat/skoda.
din punctul meu de vedere,fiesta castiga doar la design si dintre cele 3 as opta pt noul polo(le are pe toate:design,finisaje)
culmea e ca ibiza nu-mi place :roll:
-SEAT LEON 5F Xperience 2.0tdi 184cp
-EX-SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

09 Iun 2010, 17:34

nu am testat niciuna, dar din exterior, mi se pare ca fiesta ar fi cea mai reusita :D
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

30 Iul 2010, 17:40

hello..tin sa precizez ca, cu bizbiza mea noua de 105 cp 16v 1.6 m-am tras in drum spre mare cu o fiesta ST si a cam ramas cu gandul ca ma ajunge domnu` cu fiesta..tin sa precizez ca scotea un fum negru d la evacuare el ..acum ca o fi avut el probleme, ca nu stia sa conduca..e problema lui ..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Ovi_King
The King
Mesaje: 2647
Membru din: 03 Dec 2008, 22:50
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

30 Iul 2010, 21:41

inseamna ca nu era ST :tongue :tongue . eu nu stiu de vreun ST diesel pentru ca benzina nu scoate fum negru decat daca are ceva defect.
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

 
Avatar utilizator
valenting79
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

14 Aug 2010, 15:43

Eu am transat simplu acest subiect:
Prima oara am pus ochii pe noul polo....il visam noaptea :D
Apoi am vazut fiesta.... calitatea materialelor la interior...nu prea mi-a placut...si nici
design-ul exterior nu ma dadea pe spate....
Renault clio il stiuam bine de la un prieten bun...
Asa ca m-am dus la pba, am vazut-o in show-room, mi-a placut din toate punctele de vedere..si
am luat-o....
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
bossake
Mesaje: 39
Membru din: 31 Mar 2009, 04:45

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

14 Aug 2010, 19:59

poti sa ne detaliezi de ce nu ai luat polo si ai luat ibiza?
 
Avatar utilizator
valenting79
Mesaje: 44
Membru din: 07 Aug 2010, 18:10
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

15 Aug 2010, 13:48

Da :)

Am luat ibiza pentru ca la acelasi nivel de dotari si motorizare,
la vremea cand am facut comparatia (pe la inceputul anului) pretul ibizei
era mai bun cu aprox 1000 eur. Ulterior, dupa ce am studiat mai bine ibiza, mi s-a pus pata :D
si nu prea ma mai atragea altceva....
Am luat Ibiza pentru ca are un design mai "tineresc" si posibilitatile de tuning le vad mai mari.
In viitor, pentru ca intentionez sa tin masinuta 5-6 ani, ma gandesc la ceva modificari.

In linii mari cam acestea ar fii principalele motive...
Poate n-am gandit suficient de mult....nu stiu ce sa zic...
mi-a placut si imi place din ce in ce mai mult :D
Seat Ibiza B 979 VAL

0723.229.685
 
Dunky
Mesaje: 933
Membru din: 25 Ian 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

03 Sep 2010, 10:00

ibiza in 2 usi imi place in mod special are un aer ma-i tineresc cea in 4 nu prea ma atrage polo e ok puncteaza la designul interior care este peste ibiza la fiesta nu-mi place pozitia de condus am tot incercat sa o gasesc pe cea confortabila dar pur si simplu nu am gasit-o si parca tot bordul se pravaleste peste tine pur si simplu nu-mi place
Viata-i grea dar trece!
 
Avatar utilizator
Darius80
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

21 Oct 2010, 21:41

fiesta - e un produs ieftin la interior ... nu am putut nici macar sa ma urc in ea ... parca era de 2 lei in showroom ... nu stiam cum sa ma scuz si sa refuz politicos invitatia agentului de vanzari de a urca in ea. deci am ignorat modelul indiferent de ce ofera Ford.
polo - am generatia precedenta la munca ... o conduc de 52000 km ... si cand am urcat in noul polo la test drive (se vrea flota schimbata), prima senzatie a fost ... de ce e mai mica???...de la usi...la orice...am avut senzatia de "mic" ... deci ...NU
ibiza - la plasticele din interior e la fel ca la polo ... minusul cel mare vine (din partea mea) de la portiere ... 100% plastic ....yeak...in rest e OK .... ma simt mai bine decat in polo ... acum senzatia pe care o am cand ma urc in masina de munca >>>parca conduc in picioare ... deci am luat ibiza ... sunt multumit...mai putin de portiere...si schimbatorul de viteze de 2 lei...


am o intrebare ... in configuratia masinii scria 4 boxe audio....si cand mi-au predat masina au zis ca 2 boxe sunt in stalpii din fata ... e corect??sau mi-am luat teapa??:))) iar tetierele trebuiau sa fie articulate ...dar sunt fixe ....e teapa sau asa sunt la seat??fixe???mi se pare o tiganie ... sa scrii ceva ce nu exista...
Seat Ibiza 1.4L 85 cp
Model 2010 6J
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

21 Oct 2010, 22:03

:yh :yh :yh
Bine ai venit in club...
Si eu am intrebat la fel cand am vazut ca u se aude nimic pe spate.
Raspunsul a fost 4 difuzoare...doua de medii si 2 twetere.. deci 4 bucati...
:tongue
Tetiera este articulata, daca lasi capul pe ea se va lasa putin pe spate...dar revine cand ridici capul...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
blaze_sorin
Mesaje: 346
Membru din: 24 Oct 2009, 18:42
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

27 Oct 2010, 20:23

Ce m-a frapat la polo este suspensia.Masina este o mica barcuta , sta jalnic pe curbe , ca sa nu mai zic ca la fiecare curba peste 50 la ora intra esepeu' :tongue Macar este foarte comoda, cel putin fata de ibiza mea.
 
Avatar utilizator
Darius80
Mesaje: 9
Membru din: 21 Oct 2010, 19:33
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

02 Noi 2010, 12:45

BALTAZAR2003 scrie:
:yh :yh :yh
Bine ai venit in club...
Si eu am intrebat la fel cand am vazut ca u se aude nimic pe spate.
Raspunsul a fost 4 difuzoare...doua de medii si 2 twetere.. deci 4 bucati...
:tongue
Tetiera este articulata, daca lasi capul pe ea se va lasa putin pe spate...dar revine cand ridici capul...
:hi




da... a fost tare raspunsul cu 2 twetere :)))

am sa incerc si aceasta varianta la tetiere ...
la polo de la munca se modifica pozitia, cand rotesti, considerabil...nu doar putin...la acest gen de articulatie ma asteptam ... :(
Seat Ibiza 1.4L 85 cp
Model 2010 6J

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori