Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

02 Noi 2010, 15:58

dintre cele 3 as alege Ibiza clar. arata f bine, mai ieftina decat polo, aceeasi tehnologie/motoare.
am condus fiesta, si benzina si motorina si nu mi-a placut deloc. motoare puturoase, consum mare, nu sta bine pe sosea, spatiu interior mic, comenzile puse aiurea....deloc nu mi-a placut. apoi am facut drive test cu ibiza. era altceva( de polo nu m-am apropiat ca am zis ca e scump). si cand am vazut ca diferenta de rata nu ar fi mare intre o ibiza si un leon, mi-am luat leon:))
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

04 Apr 2012, 23:58

Noua Ibiza mi-a placut si am luat-o din cele 3 (sa nu uitam Fabia totusi...).

Fiesta....are linii dragute, mi-a placut cum au definit formele in interior, insa....pana aici. In rest nu ma pronunt ca nu am avut vreo experienta mai lunga.

Polo e dragut si totusi as prefera Golful. Si e mult mai scump [Polo] decat o Ibiza cu exact aceleasi dotari! Deci se merita 1800-3000E pentru numele de "polo"? Ce am scris aici e ceva de care m-am lovit cand colindam reprezentantele auto. De Skoda nu mai zic...

Acum sa atac si Ibiza oleaca. Este o masina foarte buna per total, insa:
- daca esti pe autostrada cu viteza 130-190km/h si bate vantul....incepi sa te cam rogi. Deci doar daca bate vantul. Totusi amortizoarele mi se par cam rigide, insa probabil asa este proiectata Ibiza. In rest nu am ce reprosa stabilitatii.
- materialele din interior, plasticele alea tari[praguri/usi/bord/portbagaj] se zgarie FOARTE usor. In portbagaj nu mai zic. Cele albe... exagerat de repede. Cel mai bun material mi se pare cel de pe bord, care are culoarea neagra sau alba, in fct de model. Ala e de cauciuc[e moale si aderent] si dat cu silicon cu ceara, arata super!
- tabla este foarte subtire.
- in zona tobei intermediare se aude un zonzanit ca si cum se ating doua obiecte de fier intre ele, mai degraba doua table, atunci cand turezi. Toba finala se aude foarte frumos cand turezi masina, insa zornaitul ala ma da peste cap.
- nu am lumina in torpedou... Sa presupun pentru ca are racire?
- ar fi fost fain ca fetele portierelor din spate sa aibe si ele lacasuri de depozitat, cum sunt cele din fata.
- tetierele de pe scaunele soferului si pasagerului sunt fixe si nu se pot regla decat pe inaltime. Te cam cocoseaza la drum lung sa faci efort sa stai perfect drept ca sa atingi tetiera spate.
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

11 Apr 2012, 06:29

ibiza si polo au multe in comun, mecanica si motorizarile fiind doar unele dintre ele, vw este peste seat ca detalii si finisari deci este clar ca polo va fi mai scump la paritate de dotari cu ibiza.
la ibiza cumperi design si linii mai fluide, spirit latin dar tehnologie grmana, la polo in schimb se merge pe conservatorism, tinuta mai sobra, spirit si tehnologie 100% germana, chiar daca noul polo pare de aceasta data un mini vw golf, tot nu ma convinge.
fiesta este outsiderul, eu unul as merge pe ibiza sau fiesta, exclus polo tocmai prin prisma pretului.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)
 
untipdan
Mesaje: 217
Membru din: 11 Ian 2011, 21:51
Localitate: Targoviste/Bucuresti

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

11 Apr 2012, 08:02

Complet de acord cu tine in ceea ce priveste designul... Tocmai asta e problema VW-ului dupa parerea mea. Adica de ce ai vrea sa-ti iei o "masina serioasa" daca tot vrei ceva din clasa asta? Off topic:Parca si Golful e prea serios... Oricum din "astea mici" chiar nu mi-as lua Polo. Parca mai repede as merge si pe Fabia. Prima mi s-a parut extrem de urata, dar asta...chiar merge! Mai ales avand in vedere pretul.
Cat despre Ford...m-am uitat si am facut test drive cu mai multe Fiesta si Focus inainte sa-mi iau Cordoba. Calitatea la ford cam lasa de dorit zic eu. Masini de 2-3 ani si cu 50-100.000km...deja aveau uzura in interior. Am vazut "pisicute" mai putin uzate. Cert e ca nu m-au convins Ford-urile. Ca design sunt destul de marfa. Off topic: Desi la Focusul nou au exagerat cu gadget-urile.
Concluzia:
Daca ar fi sa fac un top:
1. Ibiza
2. Fabia (pe care ati uitat-o)
3. Fiesta (desi nu prea as lua-o pe asta)
Cat despre Polo...la cat costa mi-as lua un Leon aproape nou :P
Cordoba 1.4 2007 BXW
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

11 Apr 2012, 18:00

eu unul as merge pe Seat doar in ceea ce priveste modelul EXEO. Este altceva la calitate in comparatie cu restul gamei. Leon, Ibiza...sunt superbe dpdv exterior, dar sunt o dezamagire in ceea ce priveste interiorul
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
mususk266
Mesaje: 4261
Membru din: 27 Ian 2009, 02:17
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Noua Ibiza vs Noua Fiesta vs Noul Polo

11 Apr 2012, 19:42

de acord ce zice luci despre exeo si de acord cu pretul unui polo cat al unui leon.
de ford nu as avea de spus foarte multe dar din cate am auzit motoarele si consumul ar fi foarte ok.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Ceasuri Moderne si Vintage - https://www.youtube.com/channel/UCMHYof ... 76g/videos

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori