Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: Stergator luneta nu mai ajunge apa

05 Sep 2016, 09:49

Salutare, aceleasi simptome si eu: la inceput arunca apa cativa cm iar apoi se oprea, mie nu imi curgea apa pe nicaieri.Initial citisem ca e posibil sa fie din spatele capacului de la portbagaj, dar cum acela este prins in clipsuri am renuntat(asta de vreo 3 ani).Zilele trecute am citit topicul asta si am decis sa incerc iar problema a fost rezolvata! Imbinarea dintre furtune nu era bine facuta, le-am re-imbinat, legat cu banda adeziva iar acum, dupa 3 ani de zile am apa la stergatorul spate! :))
 
mariusastrat
Mesaje: 122
Membru din: 14 Mai 2015, 17:22

Re: Stergator luneta nu mai ajunge apa

10 Sep 2016, 13:07

Vezi ca mai este o imbinare si in fata cum te uiti la baterie si duce tot in spate adica la luneta si ala trebuie bine imbinat
 
Costinel
Mesaje: 196
Membru din: 18 Apr 2011, 15:30
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Stergator luneta nu mai ajunge apa

07 Mar 2017, 15:03

Salut, am aceeasi problema cu stergatorul luneta , doar ca nu stiu unde in fata este furtunasul. mie imi curge apa pe la pedalier cand incerc sa spal luneta. Am desfacut in spate si e clipsat bine. Am scos grila fata cu tot cu stergatoare dar nu gasesc furtunasul buclucas. Deci unde sa ma uit mai exact ca in jurul bateriei nu l-am vazut.
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp;
Leon 5f st 2.0 tdi 150 hp
 
scott
Mesaje: 2
Membru din: 25 Mar 2012, 12:18

Re: Stergator luneta nu mai ajunge apa

07 Iul 2017, 12:18

[youtube][/youtube]salut. am avut si eu problema asta. nu aveam "apa" la luneta. dupa ce am citit forumul am verificat sa vad daca am umezeala in portbagaj sau sub masina in fata. eu aveam sub masina in fata. mai exact balta (si chiar era balta) se facea undeva sub piciorul soferului cam pe acolo. am vazut diverse poze cu furtunasul care se desface de la presiune (presupun) asa ca stiam ce caut. am citit ca daca dai jos plasticul din jurul rotii, ajungi la acel furtun. nu stiu la voi cum e dar la mine asta n-a ajutat. poate ibizele voastra sunt un pic altfel la compartimentul de motor. eu am 1.4tdi. - pana la urma am rugat-o pe sotia sa actioneze maneta de sprituitor luneta sa vad exact unde e furtunasul si asa am resuit sa-l gasesc. la mine, e undeva sub filtru de aer si calculator motor (sau ceva calculator, nu-s sigur ca e cel de motor). in schimb n-am acces nici cum la acel furtunas. am desfacut filtrul de aer, am dat jos din cleme calculatorul de motor (n-am desfacut mufa) dar tot n-am ajuns sa bag mana pana acolo. apoi am gasit o solutie, intre motor si vasul de lichid de frana (cred) ai loc sa bagi mana pana jos, apoi ai loc pe sub cabluri etc sa ajung la acel furtunas. n-ai loc decat pentru o singura mana asa ca e cam greu sa prinzi ambele capete de la furtun si sa le imbini la loc dar cu un pic de rabdare se poate face usor. daca stiam asta de la inceput probabil ca imi lua doar 5-10 minute. asa, cum am desfacut si plasticul de la roata... pana am gasit exact unde e furtunasul. pana am dat jos filtrul si calculatorul, apoi le-am pus la loc... mi-a luat o ora si ceva dar a meritat. acuma dupa mult timp, am apa la luneta. - ca masura de preventie, am pus si un tub din ala termo ceva care se micsoreaza la caldura. am vazut ca si altii si-au pus. atentie insa cu bricheta, sa nu ardeti ceva fire...

am facut si un filmulet. sper sa va fie de folos.
noroc

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori