Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 02:10

luci&dana scrie:
ESTE DREPTUL TAU SA APELEZI LA CE SERVICE PREFERI.

trebuie sa fim atenti la interpretarea frazei asteia. da, te poti duce la orice service cu care au ei relatii de colaborare, nu neaparat cel indicat de inspector. dar si ei se pot intinde cu plata pana spre limita prevazuta in contract (la mine, 20 zile parca). asta inseamna 4 saptamani fara masina. deci trebuie sa fii atent cum te porti cu asiguratorul si sa iei decizia cea mai potrivita in situatia data (intelegi ce zic... daca omu are RCA la firma mare nu o sa ai probleme, daca are RCA la firma de saraci, asteapta-te la intarzieri de plata si discutii, interventii, controverse).

nu vreau sa te sperii, doar sa intelegi realitatea cu asiguratorii de la noi. spun asta pt ca momentan sunt si eu "pe rol" cu o chestie de genul, de luni o sa vad rezultatele, si o sa incep sa fac publicitate evenimentului. si am unde sa fac :roll: sper din tot sufletul sa fie pozitiva...
bafta si tie, sa termini cu bine si sa ai masina gata cat mai repede.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 08:41

gamer555 aici te contrazic putin de tot :) ...ai dreptate in general...dar nu sunt obligat sa stau cu masina blocata in service daca este reparata, pentru ca asiguratorul nu deconteaza la service devizul pentru piese, reparatii...etc. Pe mine ma anunta ca masina este gata, vin, semnez procesul de predare primire, vad devizul cu ce s-a schimbat, si urmatorul pas este sa ma sui in masina si sa o tai de acolo :D . prea putin ma intereseaza ca asiguratorul varsa in contul service-ului peste 10 ani suma de bani. De asta am spus sa isi caute un service cat de cat mai rasarit cu decontare directa.
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
moonlight
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 10 Dec 2009, 20:04

Re: accident...

13 Dec 2009, 10:46

gamer555 scrie:
luci&dana scrie:
ESTE DREPTUL TAU SA APELEZI LA CE SERVICE PREFERI.

trebuie sa fim atenti la interpretarea frazei asteia. da, te poti duce la orice service cu care au ei relatii de colaborare, nu neaparat cel indicat de inspector. dar si ei se pot intinde cu plata pana spre limita prevazuta in contract (la mine, 20 zile parca). asta inseamna 4 saptamani fara masina. deci trebuie sa fii atent cum te porti cu asiguratorul si sa iei decizia cea mai potrivita in situatia data (intelegi ce zic... daca omu are RCA la firma mare nu o sa ai probleme, daca are RCA la firma de saraci, asteapta-te la intarzieri de plata si discutii, interventii, controverse).

nu vreau sa te sperii, doar sa intelegi realitatea cu asiguratorii de la noi. spun asta pt ca momentan sunt si eu "pe rol" cu o chestie de genul, de luni o sa vad rezultatele, si o sa incep sa fac publicitate evenimentului. si am unde sa fac :roll: sper din tot sufletul sa fie pozitiva...
bafta si tie, sa termini cu bine si sa ai masina gata cat mai repede.

sa ma tii si pe mine in tema cu ce ai rezolvat..te rog... :) PS:daca tot esti recent patit si u....cum ai procedat la asigurator...a tb sa fie prezente ambele parti?....sa faca poze ambelor masini...sau e de ajuns sa se duca doar pagubitul(eu)cu asigurarea celuilalt? :?: ...
Ultima oară modificat 13 Dec 2009, 10:51 de către moonlight, modificat 1 dată în total.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 10:50

nu mai da mereu quote...doar post replay :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
moonlight
Subiect Autor
Mesaje: 8
Membru din: 10 Dec 2009, 20:04

Re: accident...

13 Dec 2009, 10:53

o sa tin cont de sfatul tau ..luci :wink: :bounce:
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 10:55

sa ne tii la curent cu ce faci maine la asigurator. si inca o data...fii atenta la ce iti fotografiaza, ce iti trece pe deviz...baga tot ce ai de schimbat :)
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 10:58

neatzaaaaaaaa,
unde are RCA business man-ul care a realizat deosebita opera?

 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 11:58

moonlight scrie:
cum ai procedat la asigurator...a tb sa fie prezente ambele parti?....sa faca poze ambelor masini

la mine situatia e un pic diferita. autor necunoscut, am facut pe casco, nu am gasit nicio asigurare in geam ca tine :|

* luci&dana, eu stiam ca nu poti ridica masina daca nu se face plata, tocmai din motivul ca serviceul vrea sa faci tu presiuni la asigurator. daca ii lasi de capul lor, primesc banii la anul si la multi ani, si nu ii vad pe cei din service sa fie prea bucurosi de asta.
 
Avatar utilizator
luci&dana
VIP
Mesaje: 2966
Membru din: 29 Noi 2007, 16:52
Localitate: Constanta
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 12:01

exact chestia asta am intrebat la Seat Dona. daca in urma unui accident, vin cu masina la reparatii, masina este gata intr-o saptamana, pot sa o ridic imediat?. iar cel care raspunde de daune a zis ca DA...nu priveste pe client cand le deconteaza lor societatea de asigurari reparatiile masinii. si am trecut prin situatia asta de vreo 3 ori pana acum
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4
 
Avatar utilizator
gamer555
ClubSEAT Admin
Mesaje: 8629
Membru din: 09 Aug 2008, 17:12
Localitate: Bruxelles / Bucuresti
Contact:

Re: accident...

13 Dec 2009, 12:14

cred ca m-am exprimat gresit. ma refeream la "acceptul de plata", nu la virarea banilor in cont efectiv. pana nu vine acceptul de plata, nu te misti din service :) m-am gandit ca pot aparea probleme daca firma la care are RCA businessmanu (cum zice nicky) este mai prapadita...

chiar, sa ne spuna si noua cu cine avem de-a face.
 
drw99
Mesaje: 210
Membru din: 12 Feb 2009, 13:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: accident...

27 Ian 2010, 21:10

daca service-ul nu are conventie cu firma de asigurari nu ridici masina din service pana nu ai aceptul de plata

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori