Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
T.Sorin
Subiect Autor
Mesaje: 98
Membru din: 11 Mar 2019, 18:25
Localitate: Romania

Re: Senzatie de infranare ( 5-6 min ) motor rece

26 Mar 2019, 20:08

Cosmin scrie:
Meisterteile e brand propriu Unix.


Multumesc frumos @Cosmnin - da, de la ei au fost achiztionate si filtrele ... am schimbat si uleiul cutiei de viteze cu Elf Tranself NFJ 75W-80 ulei de transmisie sintetic ... de la Dedeman 27 lei / L - app. pe ibiza intra 1.8 L la cutia de viteze ; l-au pus baietii azi la service ..desi cumparasem 3 bidonase ... sunt suficiente 2 pentru cei ce doriti acest schimb ...

#ulei_cutie_viteze_ibiza #75w80 #ulei_transmisie_seat #ulei_cutie_seat


Andrei53 scrie:
@initiator: confirm si eu ca, la rece, motorul BXW este destul de zgomotos :) nu trebuie sa fie o problema, daca tacanitul dispare cand se incalzeste.
Masina a fost cumparata in urma cu 3 ani, la 90k km si am folosit Castrol la primul schimb (nu era fabricat la noi, nu am avut probleme cu el), apoi am folosit Shell adus din Germania. Nu am sesizat o diferenta remarcabila intre cele doua. Intre doua revizii (1 an / 9000-10000 km) imi "mananca" in jur de 500 ml ulei.


Am inteles Andrei, exact despre asta vorbesc si eu la rece zgomotos like a diesel ..dar cand se incalzeste e mai ,,bland'' si silentios. Multumesc ca impartasesti cu noi experientele tale

---

Saptamana frumoasa tuturor.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori