Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Clausthaler
Subiect Autor
Mesaje: 5
Membru din: 17 Iun 2017, 21:07

claxon nefunctional+martor airbag aprins

27 Dec 2018, 10:15

salut!curand am schimbat o siguranta fuzibila a pompei spalator parbriz + stergatoare...insa nu am stiut exactc pozitia sigurantei si am schos pt verificare una cate una.In cele din urma am rezolvat problema stergatoarelor si a pompei lichid parbriz,insa in urma aceste operatii am constatat ca mi sa aprins martor airbag si claxon nu functioneaza...i-mi poate spune cineva care ar fi siguranta fuzibila a airbagurilor?masina este ibiza 6L 2008 multumesc frumos
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: claxon nefunctional+martor airbag aprins

27 Dec 2018, 22:24

Nu exista siguranta pe airbaguri.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: claxon nefunctional+martor airbag aprins

28 Dec 2018, 17:02

Nu exista dar într-un fel ai oprit curentul spre airbaguri și cu borna pusă așa se întâmpla. Eroarea se șterge doar cu testerul iar claxonul nu știu ce sa zic așteaptă mai multe răspunsuri
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: claxon nefunctional+martor airbag aprins

28 Dec 2018, 17:22

Curentul spre airbaguri (spre controller, nu spre airbaguri, ca ar sari) se ia doar cand decuplezi bateria. Mai probabil la el e ca scos siguranta bordului cu contactul pus, asa se aprinde avertizorul la airbaguri, altfel nu. Decat daca chiar are problema la vreunul. Claxonul....poate a gresit pozitia unei sigurante. Sau s-a dus claxonul...dar s-ar auzi macar releul cand apasa pe volan. Sau s-a dus cumva spira-volan si atunci ar explica amandoua problemele lui - airbag si claxon! Deci...tester pe ea!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Spinu
Mesaje: 214
Membru din: 30 Aug 2018, 20:19

Re: claxon nefunctional+martor airbag aprins

28 Dec 2018, 17:24

dany19940 scrie:
Curentul spre airbaguri (spre controller, nu spre airbaguri, ca ar sari) se ia doar cand decuplezi bateria. Mai probabil la el e ca scos siguranta bordului cu contactul pus, asa se aprinde avertizorul la airbaguri, altfel nu. Decat daca chiar are problema la vreunul. Claxonul....poate a gresit pozitia unei sigurante. Sau s-a dus claxonul...dar s-ar auzi macar releul cand apasa pe volan. Sau s-a dus cumva spira-volan si atunci ar explica amandoua problemele lui - airbag si claxon! Deci...tester pe ea!

Corect!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori