Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Martor EPC

19 Dec 2018, 09:15

Salut,
Ce bobina? si unde intentioneaza sa o foloseasca?
Roaga-l daca poate sa arcuiasca lamelele din mufele ce intra in clapeta si sa traga de firele care ajung in mufa de la clapeta. De la vibratii se pot rupe firele de cupru in interiorul plasticului protector si sa intrerupa continuitatea cant ti-e lumea mai draga :) :)
Am uitat sa intreb, ai pe masina montate becuri cu descarcare in gaz? xenoane cum sunt denumite comercial?
Convertoarele de la ele pot fi o sursa de perturbatii care sa se induca in cablajul masinii paraziti si sa dea bucurii. LA fel si unele surse de curent pentru leduri, cum sunt cele folosite la luminile de zi...
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Sebastian95
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 28 Sep 2018, 11:59

Re: Martor EPC

19 Dec 2018, 10:54

A arcuit lamelele si inainte a tras de fire/mufa, crede-ma ca s-au verificat foarte bine.. nu e problema din firele alea, sunt perfecte... De asta e si frustrant si nimeni pana acum nu i-a dat de cap.

Mi-a explicat foarte bine de la ce poate fi de la bobina, insa ceea ce am inteles eu... :)) Ar fi ca, daca poti folosi o bobina pentru a face din 12v 5v sau respectiv 30v, asta mi-a spus asa ca sa inteleg cum functioneaza si ele nu pot fi masurate, daca ar avea undeva o problema, tensiunea s-ar duce direct in ECU, iar clapeta fiind cel mai "sensibil" loc pentru ca este vorba de acceleratie si in caz de ceva Dmn fereste sa ramana clapeta deschisa..
Nu prea stiu daca m-am facut inteles, el mi-a explicat foarte bine, dar sper ca v-am facut o idee :))
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Martor EPC

19 Dec 2018, 12:12

Astept cu interes rezolvarea problemei tale cu bobina respectiva, desi n-am inteles nimic din explicatia ta.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Sebastian95
Subiect Autor
Mesaje: 15
Membru din: 28 Sep 2018, 11:59

Re: Martor EPC

19 Dec 2018, 17:51

Azi mi-a schimbat-o si aparent nu mai face asa, acum sa vedem in timp, nu imi vine sa cred sincer dupa atatea service-uri in sfarsit cineva care a gandit-o super bine, un om absolut genial, o sa revin oricum cu un mesaj peste 1 luna sa fiu 100% sigur ca este s-a rezolvat.
Daca sunteti din Constanta si cautati un electrian extrem de bun, lasati-mi mesaj privat sa va dau numarul.
 
Avatar utilizator
djnoxi
Mesaje: 67
Membru din: 22 Mar 2016, 16:06
Localitate: Timisoara

Re: Martor EPC

13 Ian 2019, 20:33

Salutare,

Un update dupa schimbarea bobiei?
Si daca poti sa ne explici mai bine despre ce bobina este vorba ar fi super.
Seat Leon 1P 1.6 2007

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori