Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Gheorghies.Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2017, 17:58

Frana si pozitii

10 Sep 2018, 16:39

Buna ziua,

Am si eu o intrebare...poate a mai trecut cineva prin asa ceva. De azi dimineata, cand am ajuns la servici, am descoperit ca becurile de frana din spate si pozitia din partea stanga fata / spate au stat non-stop aprinse. Chiar daca am scos cheia si am blocat masina , acestea au ramas aprinse . Dupa ce m-am chinuit jumatate de zi sa descopar problema si sunat 2 mecanici, am ajuns la situatia in care sa scot siguranta de 10 din slotul 26 si asa sau inchis. Mentionez ca atat becul de frana cat si cel de pozitie le=am schimbat de curand. Credeti ca trebuie sa fie acelasi model ( citisem pe un site ca ar fi o problema daca acestea sunt diferite.

Cert este ca o sa ajung cu ea la un mecanic, dar macar o idee , poate nu sunt singurul care sa confruntat cu situatia asta.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Frana si pozitii

10 Sep 2018, 19:38

Becurile de frana...posibil ti s-a dus switchul pedalei de frana.
Becurile de pozitie pe stanga...verifica daca nu ai lasat maneta de semnalizare pe pozitia semnalizare stanga dupa ce ai scos cheia din contact.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Gheorghies.Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2017, 17:58

Re: Frana si pozitii

10 Sep 2018, 22:06

Am controlat de n ori...nu este..switch=ul l=am scos., desfacut ..ca m-am gandit ca a ramas blocat, desi ar fi blocat cu tija in exterior ( momentul cand apesi frana tija iese din soclu ) , dar e ok..Si am mers si la un mecanic, habar nu a avut ce sa faca….
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Frana si pozitii

11 Sep 2018, 07:59

Tija poate ramane cum vrea ea daca se topeste la interior pintenul ce actioneaza lamelele switchului. Scoate mufa din el si vezi daca se sting becurile.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Gheorghies.Cosmin
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 23 Aug 2017, 17:58

Re: Frana si pozitii

11 Sep 2018, 18:11

Am scos, dar tot asa ramane...si cu siguranta scoasa, luminile de frana raman aprinse. Singura care se inchide ar fi pozitia de pe partea stanga.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Frana si pozitii

11 Sep 2018, 22:57

Atunci scoate toate becurile din lampi, si vezi daca se stinge becul central de frana. Daca da, baga becurile pe rand si vezi cand se aprinde iar cel central...daca se aprinde. Asa poti identifica de unde fura curent. Posibil sa ai un bec defect sau sa nu ai masa pe vreo lampa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori