Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
AB_Bogdan
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 03 Dec 2017, 02:40

Adaptor anvelopa

11 Mar 2018, 10:04

Pe roțile de vara am un alt ventil. Am pierdut acel adaptor. Stie cineva cum se numeste sau de unde-l pot cumpara?
Imagine

Si mai am o intrebare. Am scăpat șuruburi in usa cand am vrut să-i desfac butucul/mânerul. Cum il pot scoate?
Ultima oară modificat 11 Mar 2018, 12:16 de către dany19940, modificat 1 dată în total.
Motiv: Mai verificati ce scrieti inainte sa postati!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Adaptor anvelopa

12 Mar 2018, 09:27

Trebuie sa desfaci capitonajul de plastic din interior si apoi sa vezi daca il poti extrage prin una din gauri cu un magnet ori va trebui sa desfaci placa de tabla ce tine macaraua.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
AB_Bogdan
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 03 Dec 2017, 02:40

Re: Adaptor anvelopa

12 Mar 2018, 19:09

BALTAZAR2003 scrie:
Trebuie sa desfaci capitonajul de plastic din interior si apoi sa vezi daca il poti extrage prin una din gauri cu un magnet ori va trebui sa desfaci placa de tabla ce tine macaraua.

Cum pot desface placa de tabla? Imi poti trimite un tutorial video in orice limba? N am nici idee cum sa caut.. se aude și foarte urat acolo si nu stiu cum se numeste sa pot pune buticul inapoi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Adaptor anvelopa

12 Mar 2018, 21:54

Ce e ala "butic"? Din cate stiu eu e un magazin de cartier, care vinde cam de toate. Nu cred ca in portiera ta ai un "butic" de la care ai pierdut un surub. Aaaa, ai vrut sa spui "butuc", cum dealtfel am si modificat in primul post, dar nu ai vazut asta. Vorbim romaneste sau nu?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
AB_Bogdan
Subiect Autor
Mesaje: 11
Membru din: 03 Dec 2017, 02:40

Re: Adaptor anvelopa

13 Mar 2018, 15:49

dany19940 scrie:
Ce e ala "butic"? Din cate stiu eu e un magazin de cartier, care vinde cam de toate. Nu cred ca in portiera ta ai un "butic" de la care ai pierdut un surub. Aaaa, ai vrut sa spui "butuc", cum dealtfel am si modificat in primul post, dar nu ai vazut asta. Vorbim romaneste sau nu?


Domnule moderator ai idee sa ma ajuți sau sa te legi de o mică greșeală?

PS: autocorectorul
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Adaptor anvelopa

13 Mar 2018, 16:35

Corecteaza autocorectorul. Sau nu stii sa-l dezactivezi? Si nu ma leg de o mica greseala, ci ma leg de aceeasi greseala de 2 ori (pe prima o corectasem deja). Nu ma "leg" de nimeni daca nu trebuie. Uneori imi pare rau ca totusi incerc sa nu intru in trivialitati.
Sa desfaci o fata de usa se gasesc tutoriale cate vrei pe youtube, numai sa vrei sa cauti.
Iar cu adaptorul...da jos inca unul si mergi la un magazin de piese auto. Daca piesa nu este OEM, atunci ai o problema. Cu gasitul ei.

PS: Ia uite aici: https://youtu.be/lBuySYH6yNE
Si apoi poti urma https://youtu.be/tTGSrM3VPwk
Este aproape identic cu Ibiza.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori