Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
bikerzone2000
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2018, 13:47

Tablou Sigurante bord Ibiza 6L 1.9 tdi

21 Ian 2018, 08:31

alutari! Sunt nou pe forum si am nevoie de ceva ajutor !
Zilele trecute mergeam si deodata masina in loc de caldura mi-a bagat fum,in 10 secunde era fum de il taiai cu cutitul in interior,am oprit am deschis geamurile,si am vazut o flacara la sigurante in stanga volanului,am deschis am pus o carpa sa stig flacara si am vazut ca jumatate din tablou e topit.Treaba e ca masina merge in continuare,desigur am scos toti consumatorii care se putea.
Intrebarea mea este :[*] Se potriveste sa iau un tablou de la dezmembrari de pe un seata cu motor diferit sau care e benzina? Multumesc anticipat
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Tablou Sigurante bord Ibiza 6L 1.9 tdi

22 Ian 2018, 08:54

Salut,
Merge, daca nu ai populata cu terminale pentru sigurante una din locatii poti lua de pe cel ars.
Dar intai trebuie sa identifici ce a dus la arderea celui de acum, ori un contact imperfect care a dus la topirea si aprinderea unei cocatii de siguranta, ori o siguranta pusa cu sarma si consumatorul din spatele ei este defect.
Sa faci schimbul intr-un spatiu incalzit intrucat sub 5 grade crapa izolatia de pe firele din cablaj daca le misti.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori