Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Seathecar
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2017, 10:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Probleme tensiune

02 Oct 2017, 22:24

Salutare,
Am o bomba plina de probleme, de care m-am indragostit iremediabil si este din ibiza, si are 75 de ponei cu motor de 1 4.
Va cer ajutorul cu o problema, care ma cam deruteaza.
De cand s-a scurtat ziua am observat ca intensitatea farurilor si a liminilor din afisasul LCD din bord scade cand iau de volan sau deschid geamurile, semnalizez etc. problema sta asa, am fost la un nene care se ocupa de alternatoare in baicului si a verificat tensiunea, a iesit undeva la 13.9, la relantai apoi, cu servo papa pana undeva la 12.9, sau ceva de genul, cu geamurile nu am verificat tensiunea, pentru ca am fost prea buimac si am uitat sa mentionez, ei de acolo au zis ca pompa de servo ar fi pe duca, in fine, am completat vre 400 de ml de ulei la servo si am plecat, astazi am fost la alt nene electrician, a verificat el acolo, si a dat diagnostic direct si fara sa stea la discutii ca se grabea, releul de incarcare. Problema este ca il cred, as incerca sa il schimb, ideea este ca si astea sunt pe modele de alternatoare si eu nu stiu ce alternator am. as vrea sa rezolv cat mai repede pentru ca vineri trebuie sa ajung la cluj si nu stiu cum o fac. daca aveti voi ceva sugestii. va raman super recunoscator.

O seara faina
IBIZA 1.4 16v BKY
Spre succes, inainte
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme tensiune

03 Oct 2017, 08:21

Asta e din ciclul "toate face asa". Servodirectia la tine e asistata electric si, cand misti volanul, poate consuma undeva la 50A. In acel moment scade putin tensiunea, deci si intensitatea luminilor. Asta la relanti. Cu motorul turat nu ar trebui sa faca chiar asa.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Seathecar
Subiect Autor
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2017, 10:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme tensiune

03 Oct 2017, 10:30

Salut, eu stiu ca asa face la toate, dar la mine aproape se sting, si la geamuri si la toti consumatorii,mi se pare normal sa scada putin intensitatea, dar aproape sa se stinga.. dubios, plus ca am inteles ca tensiunea normala este undeva intre 14-14.5, ceea ce iar ma sperie.
IBIZA 1.4 16v BKY
Spre succes, inainte
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Probleme tensiune

03 Oct 2017, 14:17

Atunci schimba releul.Si bateria poate o fi batrana.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori