Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
aress4war
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2017, 12:02

Probleme la excitatia alternatorului

11 Sep 2017, 12:20

Vă Salut. Am și eu o problema cu ibiza 1.4 16v. Mai exact după ce în februarie 2017 mi-a cedat alternatorul, l-am înlocuit cu unul din dezmembrări. Acum o săptămână, a cedat și acesta. L-am dus la reparat, i-a schimbat releul de încărcare. Pe bancul de proba încarca dar pe mașină nu. A descoperit electricianul ca pe firul albastru de la mufa alternatorul, nu vine curentul de excitatie cand pun contactul. Dacă primește curent de la + la acel fir albastru, începe și alternatorul sa încarce. .. meseriasul a zis ca e ori un contact imperfect ori, absenta martorului "baterie" din bord... Am mașina de 18 luni... E adevărat ca acel martor nu se aprinde cand pun contactul... Nu s-a aprins niciodată. .. deși am vazut recent cu ochii mei la un vecin cu același model și an de ibiza, ca la el se aprinde. Cum de a funcționat pana acum ? și mai ales... care e rezolvarea? s-a mai lovit cineva de problema? Va mulțumesc
 
aress4war
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 11 Sep 2017, 12:02

Re: Probleme la excitatia alternatorului

12 Sep 2017, 21:08

rezolvat. firul de plus era intr-adevăr întrerupt. Bun mesterul
 
Seathecar
Mesaje: 21
Membru din: 09 Mai 2017, 10:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la excitatia alternatorului

02 Oct 2017, 22:32

da-mi-l si mie, la mine incarca dar nu suficient, si scade itensitatea din afisaj,
IBIZA 1.4 16v BKY
Spre succes, inainte

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori