Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

31 Mai 2017, 17:12

Salutare,

Am nevoie de ajutorul vostru. Astăzi după amiază când am plecat de la muncă a început să se audă un troncănit cînd las mașina să meargă ușor cu ambreiajul călcat și fără să frânez. Dacă frânez zgomotul dispare. La fel dacă eliberez ambreiajul și accelerez.

A mai întâmpinat careva problema asta? Până sâmbătă nu am posibilitatea să ajung la mecanic.

Mulțumesc.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

31 Mai 2017, 19:32

Am incercat sa inregistrez audio zgomotul: https://soundcloud.com/victor-alexandre ... omot-motor De pe la secunda 20 incepe sa se auda clar un troncanit ciclic. Asta doar când masina incetineste singura (fara frana). In accelerare sau la încetinirea cu ajutorul frânei nu se aude nimic.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

31 Mai 2017, 19:39

Completare: zgomotul incepe sa se auda când viteza masinii scade sub 10-15 km/h. Nu este diferenta daca este scoasa din viteza sau nu.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

05 Iun 2017, 11:26

Am fost la la un mecanic, a verificat bucșile, planetarele, etc. Problema este de la suportul de motor inferior, spre cutia de viteze. Cauciucul s-a copt, au apărut fisuri și are joc. Am găsit de la Febi brațul cu tampon, îl aștept mâine. Revin cu impresii după înlocuire.
Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

07 Iun 2017, 18:12

L-am inlocuit, dar tot asa face :(
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

10 Iun 2017, 12:43

Era din prezoane :) După cum am zis acum câteva zile am verificat prezoanele la mână și păreau strânse. Azi m-am dus la vulcanizarea mea obișnuită să verific echilibrarea roților. L-am plimbat pe omul de acolo 5 minute cu mașina, a auzit cum face, ne-am întors , a luat direct bormașina aia a lui și direct la roți. Prima oară mi-a arătat că două prezoane se desfaceau cu mâna, apoi le-a strâns bine pe toate. Am mai făcut încă o tură cu mașina. Liniște și pace. Este posibil să se mai fi slăbit de când le-am verificat eu. Acum 10 zile bocănitul se auzea la 10-15 km/h, ieri deja se auzea la viteză mai mare.
Ideea este că a fost o chestie de 2 bani care putea să aibă urmări nasoale și care nu m-a lăsat să dorm 10 zile. Înclin să cred că în primăvară când am schimbat roțile la altă vulcanizare decât de obicei angajatul să nu le fi strâns bine. De fapt le-a strâns manual.
Bine că s-a rezolvat.
Vă mulțumesc tuturor pentru implicarea în rezolvarea problemei.
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

11 Iun 2017, 14:32

De cele mai multe ori cu 'bormasina' nu le strang la cuplu, le strang mult mai tare, eu prefer sa le stranga cu 'mana', nu trebuie cine stie cat cuplu... Si dupa ce se strang prezoanele, indicat ar fi ca dupa 50-100 km sa se verifice cu cheia daca sau slabit cumva.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

11 Iun 2017, 16:07

Conform cărții tehnice momentul de strângere recomandat este de 120 Nm. Sincer nu știu dacă bormașina cu aer comprimat din vulcanizare scoate mai mult. Ce am observat este că este concepută astfel încât după ce șurubul este strâns să decupleze strângerea scoțând acel țăcănit.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

11 Iun 2017, 16:29

Tot conform cartii strângerea lor ar trebui sa se faca o cheie dinamometrica. Dar nu am vazut asa ceva nici la service-urile "de firma". Ce sa mai vorbesc de vulcanizarile de rand.
Imagine
 
Myshu
Mesaje: 1
Membru din: 07 Aug 2017, 06:49

Re: Troncănit la mersul ușor scoasă din viteză

08 Aug 2017, 06:54

Pistolul cu aer comprimat de la vulcanizare are un moment de strangere max intre 360 si 1200Nm. Depinde de pistol di de uzura lui. Deci daca e fortat poate foarte usor sa rupa prezoanele

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori