Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Trosnit interior deranjant

21 Noi 2016, 16:34

Va salut! De aproximativ 2 luni ma confrunt cu un trosnit ciudat care provine din dreapta spate si se aude la orice denivelare/groapa... daca stai pe bancheta din spate ai jura ca vine din jurul geamului mic, insa am demontat toate plasticele masinii, am ajuns pana la tabla si trosnitul tot se auzea :evil: ... Am fost apoi la un service pentru a vedea daca nu cumva problema vine de la amortizoare, flanse sau de la altceva, insa tehnic sta perfect...mi s-a recomandat sa vorbesc cu un tinichigiu, insa sincer nu prea stiu cum m-ar putea ajuta. Asadar, s-a mai confruntat cineva cu astfel de problema si ma poate ajuta si pe mine cu un sfat? Multumesc mult!
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
andrei.ene
Mesaje: 54
Membru din: 13 Iul 2013, 15:48
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trosnit interior deranjant

23 Noi 2016, 08:35

Salut!
Eu am intampinat o problema similara la o ibiza 6l dupa ce am montat o suspensie sport reglabila. Pe scurt, asa cum spui si tu la gropi sau denivelari se auzea un trosnit ciudat pe dreapta spate, pe care am constat ca il facea amortizorul. La fiecare denivelare capul tijei amortizorului lovea capacul de plastic ce are rol de protectie al flansei si imi transmitea in interior acest sunet deranjant. Am rezolvat prin renuntarea la acel capac de protectie.
Nu stiu daca si la tine sunetul are aceasi cauza, dar poti incerca. Atunci cand s-au verificat amortizoarele si flansele s-au demontat? Eu doar asa am vazut semnul facut de tija amortizorului cand lovea
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

23 Noi 2016, 10:58

Salut ! La service mi s-a făcut un test de amortizoare, verificare pe sub masina sa nu fie de la altceva si pe final mi-au scos acea protecție de care zici , trosnitul auzindu-se la fel... Nu au demontat flanșa spunând că nu e simptom de flanșe defecte... Acum nu stiu ce să mai cred , cert este că e foarte deranjant ... M-as risca sa schimb flanșa si să văd totuși dacă se remediază, n-am mai întâlnit niciodată acest trosnit și chiar nu mai am idei...

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

10 Apr 2017, 10:41

A trecut ceva timp, insa trosnitul e tot acolo... Am schimbat flansele , degeaba, tampoanele la amortizoare ..Degeaba , am fost la un tinichigiu, am demontat din nou plasticele , tot degeaba...Trosnitul este practic în jurul geamului mic din dreapta, in tablă ,pe unele porțiuni de drum se aude ca atunci când facem popcorn. Chiar nu a întâmpinat nimeni aceasta problema ? Sunt disperat, in afara de asta mașina merge vis ,nu stiu cum sa ii dau de cap...

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Trosnit interior deranjant

11 Apr 2017, 17:37

sugerare: rabateaza bancheta, scoate tot ce acopera portbagajul spre aripile spate. stai in portbagaj cand cineva merge cu masina....si poate vei localiza mai bine zgomotul.
ai spus ceva de flanse.....te referi la cele care se prind de caroserie si in care sta varful tijei de la amortizor? sunt prinse bine suruburile ce tin acea flansa?
ai mai putea gresa chederul usii....poate a imbatranit si face zgomote dubioase la miscarea caroseriei pe denivelari.
Poate reusesti sa faci un film.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

11 Apr 2017, 22:05

Salut ! Tot ce tine de plastice a fost demontat in partea din spate , am eliminat clar asta... chederele le-am gresat și clar nu este de la uși . Flansele de care spui le-am schimbat și sunt prinse bine, nu e sunet mecanic .. Ca localizare e fix in zona geamului mic , o să revin cu o înregistrare . Mă simt ca o victima a acelor povesti din uzină când muncitorii nemulțumiți aruncau cate o șurubelniță intre table și mna :))...

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

13 Apr 2017, 00:01

Am uploadat o înregistrare cu trosnitul, nu e redat foarte fidel deoarece se mai aud și alte mici sunete de la drum și ce aveam prin portbagaj insa cred că se poate face o idee pe baza lui
Iată linkul :
https://drive.google.com/file/d/0B_h919 ... p=drivesdk



Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY

 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Trosnit interior deranjant

13 Apr 2017, 08:03

Foarte ciudat sunet, nu l-am mai auzit pana acum, dar eu cred ca suna a arc sau a plastic pe plastic.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

13 Apr 2017, 08:53

Dacă îl auzi în realitate, e sunet de tabla trosnita....Repet mașina e verificata mecanic și cât despre plastice am demontat tot și am mers așa cu ea și tot se aude.

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 08:53

De cand ai masina se aude? Sau a aparut dupa vreun eveniment?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 09:21

Când am luat mașina nu se auzea absolut nimic. Nu a fost lovită în spate sau ceva, chiar și eu mă întreb cum poate apărea un sunet că asta peste noapte.

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 10:14

Incearca sa mergi cu usile spate intredeschise, (inchise pe jumate, pana la primul click) sa vezi daca mai face
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 10:15

Ai vreo bara de rigidizare in plus?
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
RedCatalin07
Subiect Autor
Mesaje: 64
Membru din: 28 Iun 2015, 22:49
Localitate: Braila

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 10:30

Am mers și cu ele deschise ,și cu haionul deschis , fără niciun rezultat , e efectiv dinăuntru sunetul... Nu am nicio bara in plus

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk
SEAT Ibiza 1.4 16V 75CP RED FURY
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Trosnit interior deranjant

14 Apr 2017, 23:00

Eu la un reno vreo luna puteam sa jur ca am un greieras de la pasager de la picioare, pasagerul se jura ca e de la sofer, greierasul era in portochelarul care se afla deasupra oglinzii... Asta ca sa iti faci o idee ce misto se propaga sunetele.
Seat toledo nh 1.2 Tsi

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori