Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Huruit ciclic

31 Oct 2016, 17:52

In ultimele 2 luni si-a facut auzita prezenta un huruit ciclic, ce acopera zgomotul de fond al motorului ( eu as aprecia ca elicea unui ventilator descentrat care atinge, fin, un obiect. Sotia il descrie sa sunetul de fierbere). La relanti se aude cu o frecventa de 3 secunde. Daca apas pedala de ambreiaj, nu se mai aude. Cand turez motorul, frecventa de huruit accelereaza si ea. Cei de la (fosta) reprezentanta Seat mi-au spus ca ar fi rulmentul de la kitul de ambreiaj (pe care l-am schimbat) . Sunetul - huruit ciclic, este tot acolo. Mi-au mai sugerat sa schimb discurile de frana (este adevarat ca au o uzura avansata, dar asta nu impiedica motorul sa huruie ciclic, stand degeaba). o alta supozitie a celor de la seat ar fi rola intinzatoare de la distributie...dar care nu ar prezenta semne de probleme (asa ca pot sa mai circul pana vine randul sa schimb distributia). Gugalind, am intilnit opinia ca ar fi problema de racord flexibil de la esapament...sau de la sistemul de directie. Dar este ilogic: de ce, cand apas ambreiajul nu huruie?!
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Huruit ciclic

31 Oct 2016, 21:46

Uleiul in cutia de viteze l-ai controlat?
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Hoffmann
Mesaje: 86
Membru din: 25 Iun 2010, 16:09
Localitate: Iasi

Re: Huruit ciclic

31 Oct 2016, 21:47

Din ce spui tu, si mie mi se pare a fi rulment de presiune de la ambreiaj. Daca nu se mai aude cu pedala de amreiaj apasata, e clar ca-i de la el.

PS. Nu ai vazut ambreiaj sa crape in 5000 de km (rulmentul de obicei ) ? Am schimbat un ambreiaj aproape nou din cauza rulmentului.

PS 2. Daca schimbi kit-ul de ambreiaj, pune Luk, nu cumpara Sachs.
Drumuri bune !!!
 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Huruit ciclic

01 Noi 2016, 17:29

Problema este ca si DUPA schimbare se aude. Poate sunt eu paranoic, dar, dupa interventie, am un sentiment ca scartiaie si ceva pe la talpa, cand accelerez...ca atunci cand calci o sarma si cineva trage usurel de sub picior. Cred ca trebuie sa schimb si distributia :(
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Huruit ciclic

02 Noi 2016, 10:43

Nu imi trecea prin cap ca mai exista cineva cu aceleasi simptome ca ale mele. Eu am schimbat volanta tot din cauza un sunet asemanator dar foarte fin. Mecanicul meu, si cine s-a mai suit nu aud nimic. De la distributie ma gandesc si eu.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+
 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Huruit ciclic

16 Dec 2016, 17:00

Schimbat distributia...zgomotul cel voios ramane la apel. 'bag picioarele. merg asa pana crapa, si atunci voi afla ce boala a avut. (sper numa' sa nu fie in mers)
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
Narcisila
Mesaje: 853
Membru din: 02 Sep 2014, 12:38
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Huruit ciclic

16 Dec 2016, 18:51

Eu desfac in ianuarie cutia de viteze si schimb rulmentii. O sa-ti zic daca dispare.
Seat Leon ST , Unica in felul ei :)
Seat Leon FR ,BMN, 125kw PowerFlex bushes, H&R SwayBars, KONI Sport, Stage 1+

 
Krondet
Subiect Autor
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: Huruit ciclic

26 Ian 2017, 20:01

Ai mai facut ceva interventii? s-a schimbat ceva in atitudinea masinii?? :cry eu am fost la inceput de ianuarie la un service, mi-a incarcat instalatia de ac cu freon. flacaii au tras cu urechea, uitandu-se si pe deasupra si pe sub motor si au apreciat ca zgomotul e produs cam din zona blocului motor :blackeye:
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori