Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Freek
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 16 Mai 2016, 08:24

Probleme si recomandare service Ibiza 1.2 12V 64 CP

16 Mai 2016, 08:38

Salut ! Acum o luna mi-am cumparat si eu un Seat Ibiza 6L cu motor 1.2 12V 64 CP AZQ. Modelul e destul de chel-line (AC, ABS, cred ca 4 airbag-uri si cam atat) dar care merge foarte bine. Acum, cand m-am cumparat m-am dus la Avia Motors sa ii faca o constatare unde am gasit urmatoarele neinregula:

- flanse amortizoare fata
- cabluri frana + saboti frana spate
- pierderi lichid racire (cica e o garnitura dusa)

Am uitat sa precizez ca masina are 195.000 deci a trecut de muuult timp de prima tinerete, dar pretul bun si faptul ca a fost luata din RO si a avut carte service + un teanc de facturi m-a facut sa o iau (si pretul bun, recunosc).

Acum problema este ca eu sunt total paralel cu mecanica si cu masinile si nu stiu daca sa continui sa o duc la Avia (mi-au facut un deviz de 1200 lei ca sa repare cele de mai sus) sau sa caut un service mai mic. Acum va intreb pe voi, unde in Bucuresti pot sa duc masina sa ii fac revizile si reparatiile la preturi ok dar sa lucreze si bine.

Alte problema aparuta de curand este ca s-a aprins martorul de check engine, dar am un feeling ca este de la benzina, fostul proprietar mi-a spus sa bag o anumita benzina, eu nu am ascultat si imediat dupa s-a aprins martorul.

Deeeci, dragi colegi, unde sa imi repar si eu micul monstru ? :D
 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: Probleme si recomandare service Ibiza 1.2 12V 64 CP

19 Mai 2016, 16:33

Salutare,
Eu am aceiasi varianta dar fara ABS.
Reviziile si lucrari de service le efectuez la baietii de la revizieopel.ro
Preturi acceptabile, rezonabili.
Daca pierde lichid de racire sa nu fie pe la termocupla, eu am schimbat-o cand am cumparat masina iar 2 ani mai tarziu m-a lasat radiatorul, pierdea antigel cu ea lipita acolo.

O zi buna!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori