Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
george2104
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 09 Noi 2015, 16:32

Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 17:06

Buna tuturor,
Am frunzarit topicul dar nu gasesc problema:
- la catva timp dupa ce am montat o alarma Viper si s-au adaugat niste rezistente pe circuitul de la usa soferului pt firul ce ducea la alarma, mi-a murit sunetul de la buzzer...nu se mai aude avertismentul de Inghet, nu mai am clic-clic pe semnalizare, nu mai am bip pe faruri deschise cand deschid portiera... Un "mester" mi-a spus ca a picat nu stiu ce contact de la usa soferului care costa vreo 9-10 milioane...mi s-a parut a fi barba ca sa ia banii unui nestiutor...totusi as vrea sa o rezolv...ceva idei?

- de cateva luni nu mai "vede" nici ca deschid usile din fata...mai intai a picat aia de la sofer, apoi senzorul de la pasager...banuiesc ca are niste butonase care probabil au oxidat, ca are saraca 10 ani, dar unde sunt puse? pot sa ma bag la ele? am mai desfacut portierele pt a mai face o antifonare, nu e greu, dar niciodata nu m-am bagat la broasca de la usa...pareri? acum se blocheaza automat dupa ce folosesc telecomanda, daca nu deschid o usa din spate sau nu bag cheia in contact...

Mentionez ca mai intai a picat "sunetul", dupa aia senzorii (la 2-3 ani distanta)...

Multumesc,
Seat Ibiza 2005 dec. 6L, 4 usi, benzina 55KW/75hp
 
Avatar utilizator
iAmRuSu
Mesaje: 279
Membru din: 02 Feb 2014, 19:24
Localitate: Bucuresti

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 17:13

Pentru problema 1 e ceva general si cunoscut, eu am lasat-o asa fara sunet :) m-am obisnuit.
Pentru a2a problema, nu stiu .
Honda Civic 1.8 i-VTEC Type S Deep Pearl Bronze / Stock
Saab 900NG 2.0 Turbo / Negru / Stock(SOLD)
Seat Ibiza 6L 1.2 12v BXV / Argintie / Stock(SOLD)
 
george2104
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 09 Noi 2015, 16:32

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 17:25

iAmRuSu scrie:
Pentru problema 1 e ceva general si cunoscut, eu am lasat-o asa fara sunet :) m-am obisnuit.
Pentru a2a problema, nu stiu .


Aha...si totusi ai idee de la ce e "muta"? Suma ceruta de ei mi se pare infernala...doar daca nu e un microcip NASA lipit la rece pe acolo :)))))
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 17:56

Switch-urile din usi si buzzerul din bord. La switch-uri se desface mai intai si se constata ce este - posibil doar lipituri reci, dar la fel de posibil pot fi duse si switch-urile. Buzzerul se inlocuieste cu un minidifuzor de vreo 16 ohmi parca, cat mai mic posibil ca marime. Multi au lasat doar carcasa din cel original, l-au bagat pe cel nou in ea si l-au intepenit cu pistolul cu plastic topit. Firele se lipesc simplu - de unde pleaca la cel original. Buzzerul este in bord. Ideea este ca buzzerul poate fi bun si sa nu sune din cauza switch-ului din broasca soferului. Asa ca...intai switch-urile !
Posibil ca si alarma sa fie legata gresit. Asta vezi dupa ce remediezi switch-urile. Originale nu se gasesc, doar echivalente si costa in jur de 20 ron bucata parca.
Era bine daca puneai si orasul de unde esti in profil, chestia asta vad ca e inteleasa gresit de multi.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
enjustice
Mesaje: 54
Membru din: 20 Apr 2015, 20:08
Localitate: Bucuresti

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 18:35

Salutare,

Am si eu aceeasi problema cu buzzer-ul, doar ca la mine are perioada in care numai vrea sa mearga. Pe urma isi revine la fel de subit cum s-a oprit. La semnalizare merge, deci tin sa cred ca problema nu e la buzzer.

Ma batea gandul sa verific conexiunile din usa, dar nu stiu unde le gasesc. Puteti explica unde este acel senzor de "usi deschise"?

Numai bine.
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 20:11

"Senzor usa deschisa"= switch broasca. Este in fiecare broasca unul, indiferent ca usa are sau nu lampa in ea. Daca plafoniera nu se aprinde cand deschizi usa mereu, atunci e vorba de acest switch sau de lipituri reci in placa electrica a broastei.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
george2104
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 09 Noi 2015, 16:32

Re: Nu mai merge buzzer-ul si senzorii de usi deschise fata

09 Noi 2015, 23:25

Multumim de lamuriri...sunt din Iasi...am incercat sa trec la profil dar pe mobil e o aventura...am sa caut un service mai bun...cei de aici de la Seat te jupoaie efectiv...

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 26 vizitatori