Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
marian oprea
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2015, 12:13

probleme condens AC.

01 Sep 2015, 23:25

salut. am si eu o problema in legatura cu AC-ul...,. creed. Adica AC-ul functioneaza foarte bn., problema esta la condesul ce se face,. nu ar trebui sa aiba vreun colector sau cum so mai numi,, pentru condens,. care sa curga in exterior ?.. mie tot condensul imi curge interior, in masina. posibil sa fie infundat? si unde se afla acel tub sau ceo avea ca mam saturat sa tot scot «covorul« la uscat.. Tin sa mentionez ca se aduna apa interior duar cind folosesc AC-ul,, si asta pe durata mai lunga,,.., Nu am nicio pierdere de la motor,, apa din mator nu scade nicio picatura, si nici de pe la stergatoare. eu crec ca este infundat acel «tub« de scurgere a condensului. ma poate ajuta cineva? :cheers
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: probleme condens AC.

02 Sep 2015, 08:28

Scurgerea este in partea din dreapta a consolei, cam unde ajungi cu piciorul cand stai ca pasager. Baga-te sub bord cu o lanterna si ai sa vezi un tub din plastic ce se infinge in peretele despartitor , trecere facuta cu un conduct din cauciuc. Acel tub de cauciuc iese la motor, sub scutul termic al peretelui despartitor. Acel tub se mai infunda cu praf. Poti baga aer comprimat prin interior cu un pistol cu teava, poti si sa strangi mai intai pe exterior acel tub pana iese ceva din el, noroi adica. Apoi suflat bine si gata. Poti baga si invers aer, dar asta dupa ce ai desfundat tubul. Daca bagi de la inceput, risti sa se infunde iar dupa un timp.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
marian oprea
Subiect Autor
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mai 2015, 12:13

Re: probleme condens AC.

06 Sep 2015, 20:54

ok
o sa incerc ,, multumesc mult de informatie. :cheers

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori