Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
danidani
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 20:28

probleme cilindru receptor frana

13 Iul 2015, 15:36

Salut. Am si eu o problema cu cilindrul de frana pe spate. Am observat ca imi incalzeste roata pe partea stanga, am desfacut cu un prieten butucul si am observat ca e blocat cilindrul. Vreau sa iau altul nou, dar la modelul asta sunt de doua demensiuni, de 17 mm si de 19 mm. Vreau sa stiu care sa il iau, ca pe cilindrul de pe masina nu scrie nimic. Masina e din 2003 motor de 1,2 in 12 valve cu abs...
 
danidani
Subiect Autor
Mesaje: 7
Membru din: 14 Mar 2015, 20:28

Re: probleme cilindru receptor frana

13 Iul 2015, 17:22

Ma puteti ajuta va rog? Maine merg sa il cumpar si nu stiu ce sa iau...
 
Avatar utilizator
SeatLW
Mesaje: 99
Membru din: 08 Ian 2013, 17:24
Localitate: Vaslui-Iasi

Re: probleme cilindru receptor frana

13 Iul 2015, 18:29

Mergi cu seria de sasiu (VIN) in magazinul de unde vrei sa-l cumperi, si-ti zic ei exact dupa serie. Vezi ca sunt multi ce vand piese dupa ureche. In ETKA pentru Ibiza din 2003 motor 1.2 apare doar o varianta, 19,05 mm. Codul tau motor probabil e AZQ - BME. Si pe site-urile de piese apare tot o singura varianta pentru codul asta motor, unde ai gasit tu doua? Eventual suni la un site ce vinde piese auto si-ti verifica ei dupa vin, eventual le ceri o oferta pentru cat verifica.
Seat Cordoba 1.4
BXW 63Kw
 
Avatar utilizator
rodelxxx
Mesaje: 172
Membru din: 09 Mar 2010, 14:56

Re: probleme cilindru receptor frana

13 Iul 2015, 21:03

are dreptate..sunt doua..eu am patit in trecut..si l-am luat fix pe celalalt.nu mai stiu care era , dar l-am luat de la unix si am putut sa il dau retur.
 
andrei03
Mesaje: 2
Membru din: 04 Ian 2018, 22:22

Re: probleme cilindru receptor frana

04 Ian 2018, 22:30

Salut. Am si eu o intrebare pe aceasta tema.

De ceva timp am schimbat cilindrul receptor de pe spate dreapta si cam de atunci nu imi mai prinde frana de mana pe roata aia, iar pedala de frana prinde destul de jos, dar cand apas pedala prinde bine pe toate rotile. Am strans de cateva ori cablul de la frana de mana si chiar dupa ce strangeam cablul pedala prindea mai sus dar frana de mana tot nu tine.
E posibil ca cilindrul sa influienteze cumva frana de mana si frana de mana sa influienteze pedala? Poate nu e ok ca sunt cilindrii diferiti pe cele doua roti?

Merci si un an nou cu bine! :drive
Seat Ibiza 2001, 1.4 MPI, 60 PS

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori