Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Spikeucj
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 24 Oct 2014, 16:07

Reglaj faruri

24 Oct 2014, 18:12

Buna seara, ma poate ajuta cineva cu cateva sfaturi despre reglarea farurilor?
Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Reglaj farur

24 Oct 2014, 19:41

Mai precis ce anume te intereseaza? Teoretic ar trebui sa ai un buton langa volan cu 3 trepte I II III ..cam asta e singura chestie care o poti face la 6L, sau manual..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Reglaj farur

24 Oct 2014, 20:34

mumus@ Reglajul de faruri se face DOAR in service pe aparatul special destinat acestui scop.
Drumurile sunt pline de faruri din anglia ori reglate in fata blocului.
Pentru 15-20 de lei cat costa operatia la un stand re itp nu cred ca se merita sa ingrosati armata celor ce lumineaza copacii si ochii celor din sens opus.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Reglaj farur

24 Oct 2014, 20:44

La fiecare masina detinuta primul lucru a fost sa merg sa imi regleze farurile, ei mereu le pun pe pozitia maxim sus si de acolo incep reglajul, si cand plec de la ei, bate la 15 metri in fata si atat... (vorbesc de faza scurta), ce fac eu, este doar sa ridic un pic dupa reglajul facut de ei, nu primesc flashuri, doar cand urc la deal, ceea ce e normal, nu am autoleveling ptr ca nu am xenon...

Singura data cand am lasat reglajul lor asa, a fost cand am pus xenon in corsa C (care altfel e chioara rau de tot).

Nu incurajez reglajul manual, dar daca nu abuzezi, nu cred ca este o problema.

Si la seat a trebuit sa le reglez, si el ar merita xenon, dar nu am curaj sa pun, ptr ca bec de 3700K nu gasesc nicaieri, si cel de 6000 se cunoaste de departe ca e tiganie.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9027
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Reglaj farur

24 Oct 2014, 20:47

Sunt de 4300K...
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Reglaj faruri

24 Oct 2014, 21:06

mi se par prea albe, si daca ma opreste si vede ca nu am spalator de far, si autoleveling, by by talon...


3000 este galben, 3700 nu am gasit. As pune doar ceva ce bate la fel ca nuanta, ca becul stock.

Oricum nu circul mult noaptea, nu este asa important. Importante sunt anvelopele, franele si directia.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Avatar utilizator
Phlom
Mesaje: 238
Membru din: 30 Oct 2011, 22:58
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Reglaj faruri

24 Oct 2014, 21:34

@Spikeucj: mai exact de ce vrei sa le reglezi? Bat in pomi de la vreun accident frontal sau pur si simplu ti se pare ca nu bat cum trebuie? Sunt faruri simple sau duble? Exista pe internet multe tutoriale cu care macar sa verifici daca iti bat bine. Si asa cum zice colegul mai inainte, mergi la un service sa ti le faca. Dupa mai corectezi tu daca e cazul.

Farurile reglate in reprezentanta... de bine si de rau o sa zic. La Metrotehnica, baiatul de acolo mi le-a relgat cel mai bine. In Constanta mi le-a reglat in asa fel incat am oprit dreapta, mi-am luat hexagonala si mi le-am ridicat eu cu cate o cursa, apoi din buton din masina le-am pus cum trebuie. Nici la bicicleta nu bateau asa jos.
Limita de sus a farurilor o numesc "orizont". Nu stiu daca e corect, dar eu vreau sa imi bata macar 50m pe laterale, ca direct in fata bate mult mai aproape/jos.
Direct din fata nu deranjeaza pe nimeni. Daca e pe laterala, e posibil sa deranjeze, dar asa sunt proiectate farurile, ca sa vezi pe marginea drumului.
Pe multi ii vad ca habar nu au sa isi foloseasca butonul de reglare a farurilor din masina. Aici unde sunt exista si extrema, unde multora farurile le bat la 5-15m maximum. Eu nu stiu cum vad aia sa conduca si ce curaj au, ca toti nebunii sunt si pe aici pe drumuri.

 
Spikeucj
Subiect Autor
Mesaje: 2
Membru din: 24 Oct 2014, 16:07

Re: Reglaj faruri

26 Oct 2014, 08:31

Mi-am pus de curand xenon si mi se pare ca bat putin in partea stanga:))) mai mult decat ar trebui. Ma gandeam ca le pot regla cu un imbus intr-o seara:))) desi m-am tot gandit sa merg la service dar nu stiu unde sa merg in cluj sa fie si bun si sa nu mai am treaba dupa aia
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Reglaj faruri

26 Oct 2014, 11:31

price service dotat cu aparatul de verificat, nu au cum sa nu le regleze bine decat poate daca-s beti. :)
Daca ai pus becuri hid verifica intai sa fie corect asezat in soclu, becurile h7 sse pot monta si invers, in far ai o decupatura pe care esti tentat sa asezi ghidajul de pe soclul becului, dar pozitia reala este la 180 de grade.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
alexandru68
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2018, 13:13

Re: Reglaj faruri

14 Mai 2018, 22:57

buna.am probleme la un ibiza 2011.nu merg motorasele de la faruri si nu am nici schita de la tabloul de sigurante.ce solutii am?am luat masina de curand si inca ma acomodez cu ea!
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Reglaj faruri

15 Mai 2018, 08:15

Salut,

Poti sa citesti manualul, este una din solutii.
http://www.seat.com/datamanual-manual/i ... aST_RO.pdf
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
alexandru68
Mesaje: 2
Membru din: 14 Mai 2018, 13:13

Re: Reglaj faruri

20 Mai 2018, 11:47

multumesc!nu aveam manualul!caut si o descriere mai exacta a tabloului de sigurante cu imagine,sa pot identifica fiecare siguranta in parte.daca nu gasesc voi incerca sa le identific in functie de culorile lor.multumesc mult pt ajutor!am probleme cu reglajul din buton al farurilor si cu maneta stergatorului de parbriz care nu functioneaza pe prima treapta!
 
Costea.Razvan
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2018, 10:22
Localitate: Brasov

Re: Reglaj faruri

16 Iul 2018, 10:37

Buna ziua Club.
Am si eu o problema/nelamurire.
Detin un Seat Ibiza 6L 2005 1.2 12v benzina. Atunci cand comut de pe faza scurta pe lunga, se stinge scurta. Mentionez ca e modelul cu doua oglinzi in far. Problema mea e ca faza lunga bate foarte departe(deaia e faza lunga Tongue ) dar vad doar mijlocul benzii de mers. Adica e foarte focalizata. In schimb faza scurta e perfecta, vad toata partea carosabila plus pe lateral. Ideea este ca daca tin de maneta de flash trasa, merg amandoua, iar tinuta de drum si iluminarea in fata e splendida.
Unde bat eu, si la voi, detinatorii de Ibitze e la fel? As putea face ceva ca in momentul in care aprind faza lunga sa ramana si faza scurta aprinsa? Ar dauna cu ceva treaba asta farului?
Toata stima si drumuri cat mai bune.
Seat Ibiza 6L 1.2 12v AZQ, 12.2005

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator