Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
blecota
Subiect Autor
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mai 2008, 23:52
Localitate: ploiesti

centuri de siguranta

26 Noi 2008, 22:20

dragi posesori de ibiza,am o intrebare...de fapt sa va zic problema mea si apoi poate primesc ceva raspunsuri...centurile mele de siguranta dupa ce le folosesc revin foarte greu la loc,adica se ruleaza foarte greu in locul lor..ce credeti e ceva din fabrica sau o fi masina mea de vina??si daca e de la mine poate stie cineva ce as putea face in privinta asta. multumesc
kamikaze
 
Nicky
Mesaje: 6983
Membru din: 01 Sep 2008, 07:48
Localitate: Dublin, Ireland
Contact:

Re: centuri de siguranta

26 Noi 2008, 23:21

Aveam si eu problema asta, dar la masini mai vechi. arcurile care trag inapoi centura de siguranta imbatranesc si se intampla sa ramana nebobinata.
Verifica daca ai ceva obstacole pe traiectul centurii de siguranta si daca poti, desfa plasticul care acopera la interior stalpul masinii si asigura-te ca e ok mecanismul.
Poti merge la un schrott (depozit de masini (ne) avariate) si cumpara unele de acolo. Sau ia-le noi, daca poti. De schimbat e usor, au doua suruburi. Cu cel de-al treilea punct de prindere, cel de pe mijlocul masinii, nu ai treaba.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: centuri de siguranta

26 Noi 2008, 23:49

Poate sa fie de la mizerie intrata in sistemul de retractare, ori sistemul nu a fost gresat si a oxidat. Arcurile se pot retensiona, intrucat au cursa de reglaj. Trebuie sa le desfaci si sa vezi care este problema.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Krondet
Mesaje: 821
Membru din: 19 Oct 2008, 19:28
Localitate: Galati

Re: centuri de siguranta

27 Noi 2008, 12:26

[list=][/list]mai este un aspect: in masura in care pozitia initiala (din stalp) a fost modificata, s-a modificat si unghiul sub care intra/iesa centura..astfel ca eanu mai ruleaza in acea pozitie ideala in care a pus-o fabricantul :lol:
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: centuri de siguranta

21 Iul 2017, 18:59

Salutare.

De o săptămână centura de siguranță de la șofer refuză uneori să se deruleze (să iasă din locașul ei și să pot să o pun). Face asta aleator. A făcut sâmbăta trecută de vreo 3 ori, azi din nou. După 10-15 minute când o încerc iar merge.

Mă poate ajuta careva cu un sfat?

Mulțumesc.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori