Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Consum exagerat de ulei

06 Mar 2014, 10:07

Mai cere cateva pareri,km nu sunt multi sa treci la 10W-40 .Motorul cum il simti,trage ,e mai zgomotos?Din cate stiu cele in 3 cilindrii mananca ceva ulei.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
cosmin_flo
Mesaje: 122
Membru din: 22 Iul 2013, 09:11
Localitate: Bucuresti

Re: Consum exagerat de ulei

06 Mar 2014, 10:16

Zgomotos este, ca asa e el de la mama naturii.de tras mi se pare ca trage bine, fum cred ca scoate in parametrii normali.De aceea mai asteptam pareri ale altora, sa vad la ei cum se comporta, ce ulei baga, daca completeaza si cu cat de la schimb la schimb ..etc
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Consum exagerat de ulei

06 Mar 2014, 17:40

De-a lungul timpului am incercat mai de toate :)
de la Castrol la prima revizie, la Motul X clean si X cess, la repsol.
Ultima data am pus Liqui Molly. cel mai slab, dupa mine mi s-a parut repsol, si parca cel mai ok, este liqui molly.
Da, nu am completat niciodata, doar shimbul din 15 000 in 150000 .
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: Consum exagerat de ulei

01 Sep 2015, 08:56

Salutare,

Motor 1.2 64 cai AZQ/BME, revizie realizata in februarie(ulei motul) verificat acum joja nivelul uleiului fiind chiar la limita inferioara a marcajului, cand s-a efectuat revizia era la jumatatea dintre minim si maxim, adica optim cum trebuie sa fie.6000 de km efectuati intre timp, e prima data in 3 ani de zile cand patesc asta si trebuie sa completez cu ulei.
Fara martori aprinsi, fara fum, fara alte probleme.

S-a mai lovit cineva de asta?
 
George24
Mesaje: 132
Membru din: 27 Aug 2012, 15:55

Re: Consum exagerat de ulei

01 Sep 2015, 10:03

P.S Masina are 60.000 km iar la schimburile anterioare(Castrol acum 2 ani si LM acum 1 an nu a consumat ulei atat de mult).
 
Avatar utilizator
mrsalinac
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2020, 09:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Consum exagerat de ulei

20 Iun 2020, 11:07

O problema similara am si eu:

Tot Ibiza 6L motor AZQ. Am cumparat-o acum doua luni, cand avea 158100 km. Masina statuse 2 ani pe loc, nemiscata absolut deloc. Din dorinta de a o pregati de ITP i-am schimbat uleiul. I-am bagat Castrol Magnatec 5W40 in prima tura, au intrat 3.5 litri. Dupa aprox. 100 km am verificat uleiul, insa pe joja imi arata cam ciudat: ulei sub zona de control si deasupra ei, iar pe spate complet ud. Totusi, am completat cu 1.5 litri ca sa fiu sigura ca inca mai are ulei.

La urmatoarea reverificare dupa inca vreo 100 km era nivelul sub minim. M-am gandit instant ca nu e bun uleiul, asa ca i-am facut schimbul din nou. Cand am scos uleiul din ea abia daca s-au scurs 1.5 litri. In tot acest timp masina scotea fum alb foarte rar, doar cand era supraturata si cu motorul rece. La cel de-al doilea schimb i-am bagat Eneos 5W40, au intrat tot cam 3 litri. Mai mergeam cu ea o perioada, o verificam si mai completam.

Acum doua zile masina avea 158600 km si a inceput motorul sa tacane si la un moment dat sa imi bipaie si lumineze martorul de ulei. Am oprit-o imediat si am observat ca nu mai era strop de ulei. Deci masina in 500 km consumase aprox. 8 litri de ulei, ceea ce mi se pare exagerat de mult. Din nou, fumul de ulei iesea destul de rar si doar la turatii mari, desi de cele mai multe ori in urma mea mirosea a gaze nearse (nici la ITP nu reuseam sa trec la noxe la CO).

Ieri am trecut la al treilea schimb in mai putin de 1000 km si i-am pus Total 10W40. Cu uleiul asta nu am avut deloc probleme anterior pe un Golf 3, iar acum dupa vreo 50 km nivelul de ulei imi era identic cu nivelul pe care il avea la schimb.

O sa mai merg o perioada si o sa verific cum se comporta cu uleiul asta, insa sunt curioasa sincer care este cel mai bun ulei pentru tipul asta de motor. Mentionez ca nu am manualul tehnic sau de reparatii pentru masina ca sa pot sa-mi iau informatia de la producator. Daca are cineva o schema sau un tabel cu fiecare cod de motor si ce ulei i se potriveste, as fi foarte recunoscatoare.
Ibiza 6L din 2002, motor AZQ: 1.2 12v 64 cp.
 
Dingo
Mesaje: 204
Membru din: 07 Aug 2016, 08:30
Localitate: Timisoara

Re: Consum exagerat de ulei

22 Iun 2020, 16:53

Ma indoiesc ca e din cauza uleiului folosit.
Adica sunt pareri ca un motor consuma un ulei de un anumit brand mai mult decat alt ulei de la alt brand, dar nu in cantitatile astea.
Parerea mea e ca in cazul tau sau ai pierderi pe undeva sau alte probleme la componentele motorului.
Seat Ibiza 6L 1.4 16v BXW, Sportpaket, 12.2007

 
OMULPAIANGAN
Mesaje: 9
Membru din: 09 Dec 2020, 15:54

Re: Consum exagerat de ulei

05 Iul 2021, 15:19

Salut,
Vin si eu cu o întrebare Seat ibiza 1.2 benzina 70cp, din observ cam mananca ulei mai ales dacă plec pe autostrada și ii dau blana 150~170 km/h, momentan are 5w30 super mobil, si cam în ~8000 km am cam pus 1l inapoi, de pierdut nu vad sa curga pe undeva masina mai are zile când sta 2-4 zile în același loc și nu am observat pata de ulei.
Ce ulei îmi recomandați?
Mulțumesc!

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori