Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
hDkkk
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 30 Iul 2012, 01:33

Problema cu apa in masina

05 Oct 2013, 17:44

Salut, Am o mare problema cu apa care imi intra in masina, am fost azi la service am pus furtunul pe ea, apa imi intra pe peretele pe unde este boxa(audio), scurgerile din usa nu sunt infundate, am problema asta de cand masina a fost revopsita, chederele sunt bune usa se inchide bine, rog eu pe cineva daca are seat 2008 sa faca o poza pe sub usa sa vad daca usa are cheder ca el asa spunea ca sar putea sa mai existe un cheder care mie baiati nu mi l-au mai pus, ideea e ca-mi baga foarte multa apa in jur de 3-4 litri, la o ploaie de genu care a fost zielele trecute doar in cateva ore. ( pentru cine stie mai amanuntit problema, fata de usa care se prinde pe usa , am postat o poza ce am facut eu cu rosu e ca pe acolo prin niste gauri sare apa si vine pe sub prag-ul ala, baiatul mi-a zis ca apa nu are voie sa fie pe peretele cu boxa si la mine sare apa din acel perete si foarte multa. A mai intampinat cineva aceasta problema ? ( v-am zis nu aveam problema asta inaite sa o vopsesc toata .. masina nu a fost lovita .. doar zgariata si am zis sa o vopsesc toata ) .. Va multumesc :*
Imagine

Si chestia asta se intampla la 3 usi, infara de partea mea .. care e uscat complet ( restu la toate baga apa )
 
Avatar utilizator
Undertacher
Mesaje: 1540
Membru din: 21 Iul 2012, 20:04
Localitate: Brasov

Re: Problema cu apa in masina

05 Oct 2013, 18:55

Da un search pe forum,in aria Leon 1m este foarte cunoacuta problema.

Sent by me.
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0
 
Avatar utilizator
alinush
Mesaje: 218
Membru din: 25 Mar 2009, 09:28
Localitate: CS
Contact:

Re: Problema cu apa in masina

05 Oct 2013, 20:52

Postez si eu "beleaua" mea
S-a lasat usa soferului, de aproape un an de zile (se simte cand o inchid) insa in ultima vreme ma "doare" rau cand ploua.
Se vede cum apa trece peste prag in interior si trece bine.
Am mai avut odata problema asta si m-a rezolvat o cunostinta de la Tm, insa persoana a disparut din zona si nu mai pot da de ea.
A rezolvat-o cu o piulita postata undeva in zona balamalelor si impinsa usa fortat pana aproape de inchidere si gata, rezolvat pana mai lunile trecute.
N-am fost suficient de inteligent sa "fur" meserie atunci si acum plang.
Daca aveti vreo idee, v-as fi recunoscator, ca de tinichigeri m-am cam saturat
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"
 
hDkkk
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 30 Iul 2012, 01:33

Re: Problema cu apa in masina

05 Oct 2013, 21:46

As vrea pe cineva care se pricepe,sa imi spuna ce am de cumparat am cautat si eu pe site si am vazut ca mai multi intampina probleme de genu,dar nu 100% indentice si nu am nevoie sa stiu ca si altu mai are am nevoie sa ii stiu rezolvare.
 
niku_20_2005
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2009, 09:30

Re: Problema cu apa in masina

06 Oct 2013, 18:59

Salut, exact aceeasi problema am avut si eu, rezolvarea e in felu urmator, usa dupa ce o desfaci are prinsa o tabla pe care sunt prinse motorasele pentru geam, acuatoru de inchidere usa, vezi ca tabla respectiva are o garnitura intre ea si usa.Verifica garnitura sa fie uniforma sau poti sa iei mastic, si pui ca un fel de garnitura intre tabla si usa.Iti zic ca patit la fel si am demontat usa de 2ori si tot nu imi dadeam seama pe unde curge, am schimbat chederele si tit baga.Stima
Seat Ibiza 12 12.V magico balck 2009
 
hDkkk
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 30 Iul 2012, 01:33

Re: Problema cu apa in masina

06 Oct 2013, 22:08

Eu am vazut pe unde curge .. am mai vazut rezolvarea cu silicon, dar e normal ca apa sa atinga peretele ala ( unde e si boxa audio ? ) normal nu cred ca are voie .. sa atinga fata aia de usa din tabla apa ... ( pe interior imi uda boxa .. ) si nu cred ca asa a gandit`o constructorul.
 
niku_20_2005
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2009, 09:30

Re: Problema cu apa in masina

06 Oct 2013, 23:15

Din pacate cam asa este, tu ai dreptate din ce zici, dar fiind aceeasi problema ma face sa cred ca e o problema de constructie ca sa nu zic ca hotii de la Porsche cum ca asa fac ele.Stima
Seat Ibiza 12 12.V magico balck 2009

 
hDkkk
Subiect Autor
Mesaje: 25
Membru din: 30 Iul 2012, 01:33

Re: Problema cu apa in masina

07 Oct 2013, 23:20

Si nu mai ajunge apa deloc .. fiindca in tabla aia mai exista si unele gauri neastupate... :P
 
niku_20_2005
Mesaje: 42
Membru din: 01 Apr 2009, 09:30

Re: Problema cu apa in masina

14 Oct 2013, 20:39

Dupa ce am etanseizat tabla aia nu am mai avut pic de apa in masina.
Seat Ibiza 12 12.V magico balck 2009

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori