Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

01 Noi 2008, 18:48

adica ... din 13 in 13 mii de km (asa e la tine) o sa apara cheita si o sa scrie service pe BCU-ul tau!
aceasta optiune se poate reseta sau se poate micsora sau mari intervalul de service.
Adica ... daca tu vrei sa-ti modifici acest interval la 15 mii de km! poti sa o faci cu ajutorul unui vag-com (sper sa nu gresesc) sau daca nu ... intr-un service autorizat!

Service apare ... nu pt ca este o problema la masina ( cand este problema apare un martor in bord) ci doar sa te atentioneze ca urmeaza sa o bagi la revizie!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
vitaminazzz
Mesaje: 13
Membru din: 14 Feb 2008, 19:09
Localitate: alba iulia
Contact:

01 Noi 2008, 18:50

l-au resetat manual,din bord ,si nu cred ca a modificat data urmatoarei revizii :roll: :roll:
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

01 Noi 2008, 18:51

Resetul manual nu functioneaza mereu, uneori reapare avertizarea de inspectie, incearca cu o interfata vag-com.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

01 Noi 2008, 18:51

pai nu are de ce sa-ti reseteza data (sau nr de km) al urmatoarei revizii!
ce-ti apare tie acolo (din ce ai descris tu) este o ATENTIONARE ca urmeaza urmatoarea revizie!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
vitaminazzz
Mesaje: 13
Membru din: 14 Feb 2008, 19:09
Localitate: alba iulia
Contact:

01 Noi 2008, 18:59

treaba e ca eu am luat-o din Germania anul trecut si atunci avea 56 000 km ,iar la 59 ooo i-am schimbat filtrelesi uleiul,iar aia de la service au resetat ca sa nu-mi mai apara cheia aia in bord.Acum la 72 000 a aparut iar ,chiar asa repede trebuie sa-i fac revizia..??? si ce anume mai trebuie schimbat la ea..?

p.s. manualul masinii e in germana si nu inteleg ce scrie p-acolo
 
Avatar utilizator
marian_iam
V.I.P.
Mesaje: 6591
Membru din: 17 Dec 2007, 13:04
Localitate: Bucuresti, dr taberei
Contact:

01 Noi 2008, 19:04

aia de la service ti-au resetat "aia" ca sa nu-ti stea aprinsa non-stop!
nu e bai sa-ti faci revizia dupa 13 mii km...
poti sa o lasi cat vrei.... si 20-30 mii de km ... dar iti iei adio de la ea!
asa ... ca fa bine (daca tii la masina aia si bag-o in service la revizie)
Filtre - benzina(motorina), ulei, aer, polen
Ulei - cred ca 5w-40 aprox 4L
Toata distractia te duce in 3 milioane intr-un service de cartier si in jur de 7 mil intr-un service autorizat!
good luck!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7620
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

01 Noi 2008, 19:05

Cel mai corect, daca manualul este in germana trece la profil ca toata lumea ce tip de masina si motorizare ai, ca poate gasim un manual in engleza ori alta limba mai accesibila.
Atunci cand ai facut revizia in romania era aprins avertizorul de inspectie? daca da, de cata vreme?
Daca ai facut deja revizia atunci problema este in felul in care au facut resetul avertizarii cei din service.
Daca ai facut revizia pana sa se aprinda becul trebuiau sa modifice din soft intervalul de revizie. daca nu au modificat este normal sa se aprinda becul.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

 
Terezia
Mesaje: 3
Membru din: 19 Mai 2017, 08:59

Re: (martor service) am o problema la ibiza mea

15 Dec 2020, 19:03

buna ziua, am ibiza 1,2 din anul 2002 si de ceva vreme apare pe bord semnul motorului care poate fi cauza stie cineva
 
sorin3660
Mesaje: 46
Membru din: 18 Feb 2017, 20:29

Re: (martor service) am o problema la ibiza mea

15 Dec 2020, 19:30

Buna ziua.
Daca te referi la martorul check engine,poate aparea din mai multe motive .Cel mai bine ar fi sa faci o diagnoza cu o interfata dedicata VAG(VCDS,OBD etc.)si sa postezi aici log-ul.Sau ia legatura cu cei care se ocupa cu asta aici pe forum in aria servicii.Bafta

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori