Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
EleMenTalL
Subiect Autor
Mesaje: 1
Membru din: 28 Apr 2013, 23:57

Problema necunoscuta motor/cutie/ambreiaj

29 Apr 2013, 00:27

Salut baieti, sunt nou pe forum si am o problema...

Inculpatul -> ibiza 1.4i 16v sport din 2005

Pe treapta intai, la viteze de pana in 10 mph (locuiesc in gb) mers bara la bara pe scurt, daca las din acceleratie sa merg foarte incet 5-6 mph are tendinta sa se ingatuia, sa mearga in suturi....aceasi problema si cu plecatul pana in 5-6 mile daca nu sunt constant cu acceleratia si o tin si din ambreiaj la fel face, pe intelesul tuturor daca incerc sa merg cu 8 mph si ala din fata mea incetineste putin si am luat putin picioru de pe acceleratie zici ca imi da cineva suturi in fund asa face...nu are continuitate deloc

N-am incercat sa o tin si in a 2 sa vedem daca face la fel...la viteze de peste 10 mile totul e ok, merge super

Cineva mi-a zis ca ar putea sa fie ceva in benzina dar ma indoiesc...sa fie din cutia de viteze sau ambreiaj ?

Am masina de 3 zile, posibil sa nu fiu eu obisuit ? A mers si fratele meu si lui la fel i se parea...el in mod normal conduce un diesel si am zis ca poate e obisnuit cu ala

De asemenea am incercat sa o tin mai turata, sa plec si mai turat si sa o tin din ambreiaj mai mult dar dupa 30min de stat in trafic mirosea a ambreiaj...

Sa o duc la "doctor" nu prea am timp...


Sper ca am postat corect
 
nmihai67
Michel-Angelo
Mesaje: 1568
Membru din: 27 Sep 2008, 18:14
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema necunoscuta motor/cutie/ambreiaj

29 Apr 2013, 03:43

O diagnoza te poate ajuta, vag-com. O poti face singur, trebuie sa cumperi un cablu.
Pentru mine pare sa fie ceva la aprindere, verifica bujiile si filtru de aer/benzina.
Intodeanu cand cumperi o masina second hand, e bine sa inlocuiesti consumabilele uzuale.
Asta te va scapa de tot felul de ganduri "rele" .
Mai poate fi clapeta de aceleratie, sa fie murdara .
BAfta !

HAve fun with your Ibiza :hi :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Problema necunoscuta motor/cutie/ambreiaj

29 Apr 2013, 15:28

problema asta a mai avut-o un coleg pe forum, inca un amic pe un fiat.....senzorul de la pedala de ambreiaj!!incearca sa il schimbi!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori