Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
crysstyan_17
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 12 Noi 2012, 18:58

demontare bloc contact stergatoare

25 Feb 2013, 16:47

Am intampinat o problema, stergatorul de la luneta nu primeste comanda atunci cand il actionez de la maneta din interior. Prima data am crezut ca este o siguranta separat, am verificat, dupa m-am gandit ca este motorasul ars sau mufa scapata, am demontat si capitonajul haionului si am verificat morotasul, este ok.
Am constatat ca atunci cand actionez maneta stergatorului din pozitia 0 in jos sunt actionate decat stergatoarele fata (1 cursa) si spatele deloc, m-am interesat si am inteles ca actionand maneta in jos trebuie sa faca t!ura respectiva stergatorul lunetei defapt.
Deci asta inseamna ca legaturile de la blocul de comanda sunt facute gresit.
Daca ma puteti ajuta cu cateva imagini sau sfaturi cum as putea sa demontez si ce anume pentru a ajunge la legaturi.

Precizez ca am un Seat Ibiza 1.9 SDI 2004

Multumesc frumos !

Astept raspuns.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: demontare bloc contact stergatoare

25 Feb 2013, 18:32

cine naiba ti-a explicat asa ceva??
ooof....stergatorul spate la toate ibizele 6L dupa 2002, se actioneaza imoingand maneta dreapta spre parbriz! in jos doar pt stergatoarele fata.
ca sa si stropesti in spate mai imipngi o data in fata cat vrei tu sa stropeasca pt ca va reveni pe pozitia on pt stergatorul spate.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
bballoonasm
Mesaje: 58
Membru din: 24 Iul 2010, 09:24
Localitate: rahova-progresu
Contact:

Re: demontare bloc contact stergatoare

25 Feb 2013, 18:39

corect am si eu ibiza 1.9 sdi dar din 2002
si asa e stergatorul pt luneta impingi spre parbriz.....
IBIZA-1.9-SDI-2002-bauuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: demontare bloc contact stergatoare

25 Feb 2013, 20:12

Daca tot nu merge stergatorul verifica intai firele din mansonul ce vace trecerea intre caroserie si hayon.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
crysstyan_17
Subiect Autor
Mesaje: 18
Membru din: 12 Noi 2012, 18:58

Re: demontare bloc contact stergatoare

04 Mar 2013, 01:27

Am verificat totul se pare că a fost schimbată toată comanda adică maneta de ştergătoare cu tot cu maneta de la semnalizare pentru că eu nu am comandă înainte la ştergătoare, am făcut o mică adaptare am pus un întrupător separat pentru ştergătorul de pe lunetă şi cu apă dă şi pe spate odată cu faţa.
Vă mulţumesc mult ! ! !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori