Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Franare defectuoasa cand motorul e rece

23 Noi 2012, 10:19

Salutare pasionatilor de seat! De ceva vreme ma confrunt cu o problema care imi cam da fiori la setul meu ibiza 1.9SDI din 2006 si care se manifesta in felul urmator: dimineata, pana se incalzesste motorul daca apas pedala de frana o singua data, fara sa ridic piciorul masina franeaza corespunzator; daca ridic piciorul si apas apoi imediat o data sau de doua ori, aceasta se intareste, ramane undeva sus iar franarea e ca si inexistenta (am avut noroc ca era suficient loc fata de masina din fata de doua ori). Numai daca accelerez cateva secunde si apas din nou pedala se "inmoaie" si franeaza corespunzator. Dupa ce motorul se incalzeste si apa ajunge la 90 grade, problema dispare. Sper ca m-am facut cat de cat inteles. Daca cineva s-a mai confruntat cu o problema asemanatoare poate m-ar ajuta sa imi dau seama care este cauza. Multumesc anticipat!
 
Avatar utilizator
bgd_b92
Bogdan
Mesaje: 5624
Membru din: 02 Noi 2012, 07:43
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

23 Noi 2012, 17:47

Cu schimbul de lichid de frana esti "la zi " ? Placutele si discurile sunt ok ? Furtunele sunt ok ?
Now : Passat CC 2011 2.0 TDI stg1 186 cp PWD BY RACING CODE & Peugeot 306 cabrio 1.6 16v 89 cp
Ex: VW Golf 5 GTI 2.0 TFSI stg1 241 cp PWD BY RACING CODE
Ex: VW Golf 5 2.0 TDI stg2 210cp PWD BY TCM TURBO
Ex: Seat Leon Stylance 1.6 102 cp
Ex: Seat Ibiza Cupra stg2+ 1,9 TDI 240 cp
Ex : 3xSeat Ibiza ( 1.4 TDI PWD BY TCM TURBO, 1,4 86cp, 1.4 75cp )
 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

23 Noi 2012, 18:37

Sincer asta e urmatorul pas pe care vreau sa il fac, sa schimb lichidul de frana si tamburii cu sabotii de frana de pe spate pe care i-am cumparat deja si sa sper ca problema se va remedia. Tot nu inteleg de ce pedala devine elastica dupa ce apas acceleratia, mi se pare ca problema tine de motor mai mult.
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

23 Noi 2012, 20:28

diesel scrie:
Salutare pasionatilor de seat! De ceva vreme ma confrunt cu o problema care imi cam da fiori la setul meu ibiza 1.9SDI din 2006 si care se manifesta in felul urmator: dimineata, pana se incalzesste motorul daca apas pedala de frana o singua data, fara sa ridic piciorul masina franeaza corespunzator; daca ridic piciorul si apas apoi imediat o data sau de doua ori, aceasta se intareste, ramane undeva sus iar franarea e ca si inexistenta (am avut noroc ca era suficient loc fata de masina din fata de doua ori). Numai daca accelerez cateva secunde si apas din nou pedala se "inmoaie" si franeaza corespunzator. Dupa ce motorul se incalzeste si apa ajunge la 90 grade, problema dispare. Sper ca m-am facut cat de cat inteles. Daca cineva s-a mai confruntat cu o problema asemanatoare poate m-ar ajuta sa imi dau seama care este cauza. Multumesc anticipat!

Eu cred ca te lasa servo-frana...eu personal cred ca numai isi ia aer sa iti usureze pedaua de frana
Sau verifica vreo conducta de aer care intra in servo frana se poate sa piarda presiune pe undeva
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

24 Noi 2012, 14:28

Acum am verificat lichidul de frana si e undeva la minim in vas. Pe conductele care ies din pompa nu sunt urme de lichid, in schimb una din ele pare turtita aculo unde face cotul (am incercat sa fac foto dar e prea stramt spatiul), e vorba de prima conducta dinspre partea din fata a pompei. O sa le cer in service o verificare completa a instalatiei de franare. As vrea sa merg la Alto Syncro. Are cineva alta recomandare?
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

24 Noi 2012, 15:50

diesel scrie:
Acum am verificat lichidul de frana si e undeva la minim in vas. Pe conductele care ies din pompa nu sunt urme de lichid, in schimb una din ele pare turtita aculo unde face cotul (am incercat sa fac foto dar e prea stramt spatiul), e vorba de prima conducta dinspre partea din fata a pompei. O sa le cer in service o verificare completa a instalatiei de franare. As vrea sa merg la Alto Syncro. Are cineva alta recomandare?

Eu unul am numai pareri bune despre Alto Syncro
Am fost clientul lor si am fost multumit
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

24 Noi 2012, 16:15

Multumes mult pentru raspunsuri! Tin la curent dupa ce ajung in service

 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

28 Noi 2012, 15:49

Am rezolvat cu frana dupa schimbarea lichidului, a tamburilor si sabotilor si a unui cilindru receptor la Alto Syncro. Tine foarte bine acum.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

28 Noi 2012, 15:57

cat a fost acel cilindru? eu am o problema aproximativa la masina.....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
catalinutzu
Mesaje: 1514
Membru din: 12 Oct 2008, 22:55
Localitate: Bucuresti(Ferdinand fost Dimitrov)
Contact:

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

28 Noi 2012, 16:33

Sau cat a costat toata treaba
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))
 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: Franare defectuoasa cand motorul e rece

29 Noi 2012, 08:56

Cilindrul a costat 153 de lei original.
Costul total cu schimbarea tamburilor si a sabotilor (piesele le-am adus eu) si schimb lichid de frana a fost de 483 lei.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori