Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

Releu lumini semnalizare si lumina portbagaj. A fi sau a nu

05 Oct 2008, 16:24

Salut la toata lumea!
Am luat de curand o Ibiza second hand sotiei pentru a avea cu ce sa mearga la servici si pe unde mai are nevoie (eu personal am o Zafira noua din 2007). Ibiza este din 2006, are motor de 1,4 benzina, 38.000 km la bord si mi s-a parut o achizitie buna la 7000 euro. Ca dotari cred ca ar corespunde variantei Fun pentru ca nu are bec cu ABS pe bord, are climatic-ul ( a.c. cu senzor de temperatura interioara la care stabilesti gradele prin rotirea unui buton), un radiocd cu mp3 Sony, airbag-uri frontale, faruri de ceata si nu stiu ce sa va mai zic. De masina sunt multumit pentru ca merge excelent, nu se aude nici un greieras, iar mecanicul la care am fost mi-a zis ca masina este excelenta. Am fost si la o statie ITP sa o verifice si cei de acolo (la o cunostiinta) si deasemenea mi-au zis ca e ca si noua masina. Proprietarul ii schimbase si anvelopele cu 2 luni inainte sa o vanda asa ca totul nu face decat sa cred ca am facut o achizitie buna. Dar am totusi cateva intrebari care ma sacaie.
1. Aceasta masina are bec la portbagaj? Daca da unde e pozitionat? Eu m-am trezit intr-o seara cu sotia intr-o parcare mai putin luminoasa, ca vrem sa punem ceva in portbagaj, si cand l-am deschis am dat de o bezna totala. O fi ars becul sau lipseste lumina din portbagaj? M-am uitat eu dar nu am vazut nici un loc unde ar fi putut fi becul. Peste tot pe peretii laterali e mocheta.
2. O alta pb minora la masina ar fi in opinia mea (nu ma prea pricep) releul de la luminile de semnalizare. Semnalizarea si luminile de avarie functioneaza foarte bine numai ca nu se aude in masina tacanitul ala specific de la semnalizare. Si parca ma seaca pe suflet cand sotia semnalizeaza si eu nu aud. Aveti idee daca am intuit bine problema - un releu ? Daca da stie cineva de care e si unde se gaseste ( acolo unde sunt sigurantele - inca nu am desfacut capacul lateral de la ele)?
3. Si ca fapt divers am vazut in trafic Ibiza identice care aveau scrisul pe usa portbagajului diferit. Pe una scria mai mare si in centru IBIZA iar pe cealalta scria in stanga SEAT si in dreapta IBIZA. De ce? Sunt ani diferiti de fabricatie, motorizari diferite, sau care e diferenta?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si ajutor.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

05 Oct 2008, 17:14

Salut.
Felicitari pentru achizitie.
Despre lumina din portbagaj nu stiu daca nu cumva asa este modelul, fara( dar nu cred) pe schema apare dar... daca este si nu functioneaza poate fi de la contactul din inchizatoarea portbahajului.
Pentru semnalizare este un mic uzer montat in bord, care se mai arde, poate este bine sa te duci in service pentru verificare. preferabil sa te duci la un service care se ocupa de seat.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

05 Oct 2008, 17:27

BALTAZAR2003 scrie:
Salut.
...Pentru semnalizare este un mic uzer montat in bord, care se mai arde, poate este bine sa te duci in service pentru verificare. preferabil sa te duci la un service care se ocupa de seat.


Multumesc pentru urare. Din pacate nu am service Seat in Arad. Dealer-ul are o reprezentanta "vai mama ei" iar despre service... Ori la Timisoara nu ma duc pentru atata lucru... Singurul lucru din mesajul tau pe care nu-l inteleg e termenul "uzer". Ce-i aia? Crezi ca gasesc asa ceva de cumparat in vreun magazin de piese auto? Crezi ca daca o sa cer vanzatoului "un uzer pt Ibiza" nu o sa se uite crucis la mine?
Mersi pt sfaturi si mai astept si alte pareri.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

05 Oct 2008, 18:20

Scuze, trebuia sa fie buzer, este o piesa mica, rotunda, neagra,(ori poate arata ca un difuzor mic) lipita pe cablajul interior al bordului (vitezometru, turometru).
Se poate testa functionarea lui cu vag-com.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

05 Oct 2008, 19:06

Mersi de sfat. Asta e altceva. Buzer mai poate fi ceva dar nu uzer. Mare minunatie ar fi si sa gasesc asa ceva.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

05 Oct 2008, 19:16

mergi intai la un service care are un tester, se poate diagnostica daca este intrerupt ori ba, sa nu desfaci bordul aiurea. Poate a fost doar anulat din soft.
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
blecota
Mesaje: 93
Membru din: 29 Mai 2008, 23:52
Localitate: ploiesti

seat

07 Oct 2008, 09:34

referitor la scrisul de pe haion ,tine doar de anul fabricatiei...tot ce e 2007 are scrisul mare, ce e inainte de 2007 scrie mai mic..atat!!! iar despre lumina din portbagaj, eu unu am la a mea si cred ca toate ibiza au..deci sigur e ars becul...
kamikaze

 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

Re: seat

07 Oct 2008, 09:43

blecota scrie:
... iar despre lumina din portbagaj, eu unu am la a mea si cred ca toate ibiza au..deci sigur e ars becul...


Dar unde e pozitionat in portbagaj te rog... eventual o poza si cu telefonul te rog.
Mersi anticipat si deasemeni si pentru cealalta lamurire.
 
Avatar utilizator
mitty
Mesaje: 137
Membru din: 08 Iul 2008, 17:22
Localitate: cluj-napoca
Contact:

08 Oct 2008, 23:22

becul la porbagaj e in partea stanga, in plasticul negru sub politza !
live on-line non-stop :)
 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

09 Oct 2008, 12:32

mitty scrie:
becul la porbagaj e in partea stanga, in plasticul negru sub politza !


Multumesc frumos.
 
Zafira
Subiect Autor
Mesaje: 10
Membru din: 05 Oct 2008, 15:25
Localitate: Arad

19 Oct 2008, 10:54

Ieri am desfacut plasticele negre si din stanga si din dreapta. In nici o parte nu e vre-un loc unde sa fie infipt un beculet. Asta e. Se pare ca nu are lumina in portbagaj si pace.

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Justme1010 și 19 vizitatori