Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
iulianDAM
Subiect Autor
Mesaje: 96
Membru din: 12 Oct 2011, 20:50
Localitate: Kolding,DK

Zgomot ciudat

06 Aug 2012, 21:38

Buna seara, am un zgomot ciudat in partea dreapta fata a masinii (posibil pe la roata). Acest zgomot a aparut dupa ce intr-o zi am avut un mic contact cu o alta masina dupa care a trebuit sa inlocuiesc urmatoarele : brat (era indoiat) , bieleta directie (era rupta) , planetara (era indoiata si capu fisurat) , capat de bara. Deci am schimbat cam tot , dupa un anumit timp am schimbat inca odata tija de la planetara , apoi bucsele de la brat sperand ca rezolv problema in schimb problema persista. Presupuneam ca poate fi din flansa de la amortizor. Recent ( 1saptamana) mi-am pus suspensie sport completa (amortizoare+arucuri+rulmenti+flanse etc) . Sunetul n-a disparut...deci am inlocuit cam tot ce se putea inlocui in acea parte inclusiv placutele de frana!

Mentionez faptu ca acest sunet nu se aude mereu, doar cand vrea el si cel mai clar il aud cand ii dau socuri din pedala, sau cand dau cu spatele si franez brusc.

Am fost chiar si la service ( ca mecanicul meu a cedat) chiar cu o recomandare, ca sigur aflu problema...pleaca ingineru in proba cu ea ca pe elevator nu i-a gasit nimic si mi se intoarce cu baia sparta ,parbrizul cu 10cm de fisura mai lung decat era si joc la schimbatorul de viteze :cussing: . Dupa multe vorbe ,discutii a pus alta baie noua si ulei . Dupa ce montez baia ies eu cu un mecanic in dreapta in probe, domnul mi-a zis ca poate fi de la etrier acum ce la etrier nu mi-a mai spus si banii pe constatare si 4ore pierdute in service s-au dus.

Masina mea este un SEAT IBIZA 1.9 SDI 50kw din 2000

Deci va rog AJUTATI-MA !

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori