Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

zapada in compartimentul motor

30 Ian 2012, 11:57

Intr-una din zilele de dupa viscolul recent cand am deschis compartimentul motor am observat destul de multa zapada acolo, fapt care m-a pus pe ganduri, capota fiind schimbata in primavara la un service. Cum as putea rezolva problemele de etanseitate?
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: zapada in compartimentul motor

30 Ian 2012, 12:29

Ce probleme de etanseitate?
Ai masina nu amfibiu, este normal sa intre zapada daca este viscolita, intra prin grilele de aerisire ori prin fata si lateralul capotei, care nu sunt etanse, au un luft marisor.
Singura portiune etansata cu un cheder este cea unde se afla admisia de aer pentru interior si motorasul stergatorului de parbriz.
Asta sa nu intre gaze arse cand stationezi.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: zapada in compartimentul motor

30 Ian 2012, 13:25

sa vezi cand aveam dacie cum era :) nu se mai vedea motorul din cauza zapezii
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
diesel
Subiect Autor
Mesaje: 50
Membru din: 12 Mai 2010, 13:23
Localitate: Bucuresti

Re: zapada in compartimentul motor

30 Ian 2012, 15:42

M-am linistit atunci. Are intradevar chederul ala dar eu credeam ca avea si pe laterale iar baietii au uitat sa le puna. Sper sa nu apara probleme cu apa rezultata in urma incalzirii motorului, sa nu ajunga pe unde nu trebuie.
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: zapada in compartimentul motor

30 Ian 2012, 16:58

Nu-i problema cu apa, nu are ce sa afecteze.
Teoretic toate mufele au oringuri de etansare si pentru motor singura problema ar fi sa traga apa pe admisie, atunci ar fi intradevar o problema, mai ales daca este diesel.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
Dorugo
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2008, 23:16
Localitate: CRAIOVA

Re: zapada in compartimentul motor

31 Ian 2012, 22:07

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un "sfat"! Ieri cand am plecat sa duc un prieten la tara, am auzit nste zgomote ciudate din bord in stanga volanului. Nu prea le-am bagat in seama, la inceput, deoarece era un ger naprasnic si am crezut da este din cauza asta. Cand am ajuns la destinatie am desfacut, asa intr-o doara, sertarasul din stg-a volanului unde se cupleaza mufa pentru calculator si ...soc, mi-a curs pe picior o gramada de apa si cand am bagat mana acolo am scos si o bucata mare de gheata. De unde poate fi si ce pot sa fac. Sunt fff. ingrijorat pe unde a itrat apa aia pt. ca acolo este si mufa unde se cupleaza leptopul pentru vag. va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat. Multam anticipat!
IBIZA FUN 1.2 CP70
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: zapada in compartimentul motor

01 Feb 2012, 08:36

Probabil ai infundate canalele de scurgere a apei de sub stergatoare, acolo intra frunze, crengute si alte mizerii si daca nu le cureti se infunda si e posibil sa iti intre apa in masina iar la temperaturile de afara sa inghete.
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

 
Avatar utilizator
Dorugo
Mesaje: 22
Membru din: 11 Sep 2008, 23:16
Localitate: CRAIOVA

Re: zapada in compartimentul motor

01 Feb 2012, 13:48

MHL scrie:
Probabil ai infundate canalele de scurgere a apei de sub stergatoare, acolo intra frunze, crengute si alte mizerii si daca nu le cureti se infunda si e posibil sa iti intre apa in masina iar la temperaturile de afara sa inghete.

S-ar putea sa fie asta cauza. Daca acele canale evacueaza apa pe langa rotile din fata acolo aveam blocuri de gheata si normal ca nu mai avea pe unde sa scurga dar...totusi mi se pare ciudat sa nu fi luat in calcul proiectantul si posibilitatea asta. Adica daca ingheata apa pe canalul ala de evacuare gata te dai cu barcuta prin bord?
IBIZA FUN 1.2 CP70
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: zapada in compartimentul motor

01 Feb 2012, 14:10

Daca se infunda scurgerile de apa, va intra apa in aeroterma, eventual pe locul di dreapta.
Cel mai probabil s-a umblat in service la ceva si au uitat sa monteze un cauciuc de etansare la ceva.
Cablurile electrice au dopuri de cauciuc, ori mai nasol, sa nu ai parbrizul dezlipit, ca au mai fost cazuri. :)
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori