Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
sandubelle
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 13 Dec 2009, 14:41

Inchidere portiera sofer

08 Iul 2011, 14:17

Buna,

De cateva saptamani a aparut o problema la inchiderea portierei de la sofer. Cand accelerez la o anumita turatie se blocheaza automat usile, acum se blocheaza automat toate usile insa portiera soferului se deschide ca si cum as fi apasat pe butonul de deschidere a usilor ( :shock: ). La fel patesc daca inchid din buton, se blocheaza toate usile insa ceea de la sofer se deblocheaza.
Curios este ca daca incui cu telecomanda de pe cheie se blocheaza toate fara probleme (la fel si daca incui cu cheia).

Sper ca exista o explicatie, am cautat un raspuns pe forum insa nu am gasit o situatie similara cu a mea.

Multumeeeeeeeeeeeesc !
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Inchidere portiera sofer

08 Iul 2011, 18:14

Scoate broasca afara si refa lipiturile de pe placa interioara.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
kelu84
Mesaje: 32
Membru din: 06 Mai 2009, 23:52
Contact:

Re: Inchidere portiera sofer

06 Aug 2011, 21:55

@sandubelle-in foto ai incercuit cu rosu exact ce trebuie sa refaci cu pistolul de lipit.varsta/vibratiile duc la fisurarea lipiturilor pinilor
Imagine
inlocuiri switch-uri portiere
0721.261.249
 
Avatar utilizator
sandubelle
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 13 Dec 2009, 14:41

Re: Inchidere portiera sofer

30 Aug 2011, 15:08

Multumesc! Sa inceapa mesteritul. :D
 
Avatar utilizator
sandubelle
Subiect Autor
Mesaje: 14
Membru din: 13 Dec 2009, 14:41

Re: Inchidere portiera sofer

24 Noi 2011, 13:57

Salut,

Desi dupa mult timp, reusesc sa vin cu informatii legate de problema avuta.
Am desfacut portiera (suruburi, masca etc). Tin sa dau un sfat: cand ajungeti la dat jos masca de metal din portiera trebuie lasat geamul in jos pana apar 2 suruburi ce trebuie desfacute, altfel ramaneti cu geamul atarnat de masca si fara o solutie de a rezolva problema (cred ca s-a mai spus pe forum).
Apoi am continuat pana am ajuns la piesa cu probleme care era doar plina de praf. A fost curatata data cu substanta de ungere (gresaj) fara siliciu si merge ca noua.

Sper sa ajute pe cineva

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori