Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26
 
ibiza_boy87
Mesaje: 338
Membru din: 11 Feb 2008, 23:42
Localitate: oradea

07 Iul 2008, 10:31

salut si bine ai venit .super masinutza :twisted:
si io eu vreau lamela aia arata f bine cu ea. :D o sa ma interesez si eu la fk tuning sa vad dak nu au si va anunt :wink:
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

07 Iul 2008, 12:14

Stefan scrie:
Plasticul de la toba este decupat, si nu este cel de FR. Se decupeaza foarte usor....
Este decat toba finala.....nu am umblat si la restul traseului de evacuare....caci nu am considerat ca este nevoie pana acum......
Pe viitor se va umbla mai mult ca sigur.....Dar numai cand imi voi pune in aplicare treptat treptat planurile.......


Multumesc de raspuns, dar nu scapi :)) mai am vre-o 2 intrebari

1. Cam cat tea costat afacerea cu toba, ma refer toba si montare si toate cele.
2. Pierzi vre-o garantie?
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
octavian
SKI
Mesaje: 52
Membru din: 06 Mai 2008, 22:21
Localitate: azuga
Contact:

07 Iul 2008, 12:41

bine ai venit foarte frumoasa masina.
la un tuning la motor nu te-ai gandit.eu am acelasi motor p masina
si ma gandesc serios la asta.sti se poate obtine ceva putere la motorul asta?
seat ibiza 1.2 12v
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Iul 2008, 14:21

stiu ca fost intrebat rabanne legat de chestia asta si a zis ca e surprinzator ce poate sa scoate din motorasul ala....

nu stiu ask rbn....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
ibiza_boy87
Mesaje: 338
Membru din: 11 Feb 2008, 23:42
Localitate: oradea

07 Iul 2008, 16:22

uite parerea lui RBN:ibiza_boy87 a scris:
salut.am si eu o intrebare pe un seat ibiza cu motor de 1.2 12 valve se poate face ceva cu el?merci


Ai fi surprins sa vezi cat de bine merge dupa resoftare. Sunt convins ca multi "experti" ti-au explicat cum ca nu se merita si ca nu se simte nimic insa...nu multi cunosc faptul ca motorul de 1.2 12 valve este in 3 pistoane si este f f usor si necesita un tratament special. Astfel o modificare la nivelul amestecului si aprinderii, facuta intr-o anumita formula, ti-ar putea aduce sporuri de performante nesperate. Acest motor l-am testat indelung avand in vedere ca toata lumea se plangea de el ca este gurmand si lenes iar performantele care se obtin, desi in cifre nu inseamna prea mult, la volan inseamna mai mult decat ti-ai putea imagina.
_________________
 
Avatar utilizator
octavian
SKI
Mesaje: 52
Membru din: 06 Mai 2008, 22:21
Localitate: azuga
Contact:

07 Iul 2008, 16:51

multumesc.
cred ca o sa imi fac cat de curand o programare la RBN
pentru resoftare.
seat ibiza 1.2 12v
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 16:58

Deci.....bun....am vazut ce intrebari aveti....si nelamuriri.....
Acum o sa incerc sa va dau si raspunsurile.....
Deci referitor la resoftare sa stiti ca nu poti sa obtii mare lucru incat sa te satisfaca.....Un flah nu poate sa iti mai mai mult de 8-12% din puterea motorului....pt ca in cazul de fata vb de un motor normal aspirat...
Oricat ai incera ca ii faci ceva ...sa stiti ca nu va iesi nimik serios din el.....
Eu spre exmeplu am discutat cu o persoana de la Garret....si mi-a zis ca maxim maxim se poate obtine intre 150 si 170CP cu un kit de Turbo....Si nu mai ramanea decat blocul motor din masina.....se schima aproape tot....nu mai intru in detalii decat daca mi se cere.....Iar la final nu poti fi sigur ca blocul motor nu iti va ceda la puterea mai sus mentionata......caci nu a fost gandit pt asta......
Ibiza_Boy87....sa stii ca nu este chiar asa usor motorul....si mai ales ca este in 3 pistoane nu poti obtine putere mare.....nici macar cu Turbo....Masina per total are o greutate de 1175KG....daca ai dubii in privinta a ceea ce zic....iti fac o copie dupa certificat.......
Pe Bamse il intreb : ce ai zis Rabanne ca se poate scoate din motorul asta....caci chiar m-ati facut curios...ca eu stiu ca mare lucru nu se poate scoate.......

 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 17:03

octavian scrie:
bine ai venit foarte frumoasa masina.
la un tuning la motor nu te-ai gandit.eu am acelasi motor p masina
si ma gandesc serios la asta.sti se poate obtine ceva putere la motorul asta?


La ultima intrebare ti-am raspuns mai sus.....
Ce vreau sa ii mai fac la masina ???? Buna intrebare......
Deci ca ..... tuning de motor.....o sa fiu cat mai scurt in declaratii..... NU IMI PLACE SA VORBESC PANA NU FAC CEVA......
Inlocuirea actualului motor de 1.2 12V cu unul de 1.8T cu cutie de viteze cu tot plus kit de turbo de la Garret si autoblocant cu alunecare limitata de la Quaife.....
Puterea finala sper sa ajung la 320-340CP....
Cred ca este suficient ce am precizat pana acum despre tuning-ul la motor....O sa va anunt cand ma apuc de treaba
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 17:06

Soche scrie:
Stefan scrie:
Plasticul de la toba este decupat, si nu este cel de FR. Se decupeaza foarte usor....
Este decat toba finala.....nu am umblat si la restul traseului de evacuare....caci nu am considerat ca este nevoie pana acum......
Pe viitor se va umbla mai mult ca sigur.....Dar numai cand imi voi pune in aplicare treptat treptat planurile.......


Multumesc de raspuns, dar nu scapi :)) mai am vre-o 2 intrebari

1. Cam cat tea costat afacerea cu toba, ma refer toba si montare si toate cele.
2. Pierzi vre-o garantie?


Toba a costa 380 Roni.....iar montarea ei ...nu m-a costat nimik pt ca eu cu un prieten am montat-o......
Mie cei de la Seat nu mi-au zis nimik.....de vreo faza ca imi scot masina din garantie.....Aici nu tine de dealer-ul tau Seat....tine doar de seful de service.....deci ....cum iti este nororcul...... :lol:
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 17:07

ibiza_boy87 scrie:
salut si bine ai venit .super masinutza :twisted:
si io eu vreau lamela aia arata f bine cu ea. :D o sa ma interesez si eu la fk tuning sa vad dak nu au si va anunt :wink:


Nu te mai interesa la FK ca iti vei pierde timpul degeaba.....pt ca lamela este de LEON CUPRA R.....nu o produce nici o firma mare din lumea asta de tuning.....sau accesorii aftermarket.......
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 17:09

Inca o data le multumesc celor care mi-au apreciat masina pana acum......Respectele mele....

P.S. Mai tarziu incerc sa pun pozele de ultima actualitate......Pt ca de azi masina a capatat o alta culoare si alte jante......Sper sa va placa cel putin la fel de mult.....ca si cum este ea pana acum prezentata aici......
 
Avatar utilizator
octavian
SKI
Mesaje: 52
Membru din: 06 Mai 2008, 22:21
Localitate: azuga
Contact:

07 Iul 2008, 17:15

eu nu vreau sa obtin puterea maxima maxima.pe mine ma intereseaza
ca masina sa traga ceva mai bine.as fi multumit daca s-ar comporta
macar ca un motor 1,4 16valve.crezi ca este posibil cu o resoftare?
seat ibiza 1.2 12v
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

07 Iul 2008, 17:59

Sper sa nu ma insel, dar eu zic ca e prea mare diferenta intre 1.2 si 1.4. Dupa resoftare o sa fie undeva intre.
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

07 Iul 2008, 19:16

octavian scrie:
eu nu vreau sa obtin puterea maxima maxima.pe mine ma intereseaza
ca masina sa traga ceva mai bine.as fi multumit daca s-ar comporta
macar ca un motor 1,4 16valve.crezi ca este posibil cu o resoftare?


fac o gluma....nu poate sa traga ca un 1.4 pt ca nu poti sa ai 16 valve ca ai 3 psitoane......

nu e nimik si eu am la fel!!!!:D
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

07 Iul 2008, 20:35

Ca sa traga ca un Seat Ibiza cu un motor de 1.4.....dupa resoftare iti mai trebuie si o evacuare completa......si s-ar putea sa ai surpriza sa traga chiar mai bine cu o benzina cu cifra octanica superioara......Chiar daca are 12V motorul cu 3 pistoane......
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 26

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori