Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 26
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 16:17

Din punctul meu de vedere nu am nicio problema ...ca discutia este putin offtopic....stai linistiti.....
Na...acum daca vreti voi...sa revenim la subiectul "Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE"....eu astept in continuare pareri...sugestii....si de ce nu si critici....caci ma gandesc ca nu este pe placul tuturor....sau poate ma insel... :D
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 17:28

cum rezolvi cu politia cele doua culori pe care le ai p masina?
m-ar bate capu sa ii fac plafonul si capota negre.....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 18:05

bamse scrie:
cum rezolvi cu politia cele doua culori pe care le ai p masina?
m-ar bate capu sa ii fac plafonul si capota negre.....


Pai nu am probleme caci negrul nu acopera mai mult de 30% din suprafata vopsita a masinii....deci "NO PROBLEM".....
Daca vrei si tu sa iti faci plafonul si capota neagra...ti-as recomanda sa ti le faci un negru lucios/perlat....am vazut ca multi adopa un negru mat....sincer nu mi se par tocmai buna combinatiile de culori intre cele lucioase/perla si cele mate....si plus ca arata parca invechita suprafata acoperita cu mat ......Dar acum asta este doar punctul meu de vedere....
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
rusty
Mesaje: 52
Membru din: 22 Dec 2007, 03:01
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 19:29

Ce ambitii ai si tu Stefane, sa-ti schimbi motoru cu unu de CUPRA, asa e pe criza asta, improvizezi... oricum nu se merita banii pe o ibiza cupra noua.

Dar cred ca esti constient ca la cupra nu este schimbat doar motorul si s-ar putea sa ai ceva probleme trecand de la 1.2 la 1.8T.
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 19:42

In primul rand 1.8 nu e motor de cupra......cupra e 1.9 tdi.Deci stefan nu ar schimba motorul pe benzina de 1.2 benzina cu unul de 1.9 motorina..................motorul de 1.8 e de fr si e benzina.si stie el ce zice.......vezi mesaje din trecut ale lui
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 19:43

Totusi nu mi-ai zis ce parere ai despre suspensiile care imi vin.....daca am dat bine pe ele,daca sunt bune.......astept raspunsuri..
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 20:21

rusty scrie:
Ce ambitii ai si tu Stefane, sa-ti schimbi motoru cu unu de CUPRA, asa e pe criza asta, improvizezi... oricum nu se merita banii pe o ibiza cupra noua.

Dar cred ca esti constient ca la cupra nu este schimbat doar motorul si s-ar putea sa ai ceva probleme trecand de la 1.2 la 1.8T.


Ideea este sa imi iau un FR (1.8T 150CP) sau o CUPRA (1.8T 180CP) partial lovita de prin Germania...dar motorul sa il aiba intact cu cutia de viteze si puntea spate....caci imi trebuie si franele....
Cand spui probleme ca trec de 1.2 la 1.8T....la ce te referi cu exactitate.....???
Chiar te rog sa fi mai concret in afirmatii......
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....

 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 20:30

TNS scrie:
In primul rand 1.8 nu e motor de cupra......cupra e 1.9 tdi.Deci stefan nu ar schimba motorul pe benzina de 1.2 benzina cu unul de 1.9 motorina..................motorul de 1.8 e de fr si e benzina.si stie el ce zice.......vezi mesaje din trecut ale lui


Domnu vezi ca gresesti.....exista Ibiza FR si CUPRA atat pe benzina cat si pe motorina......
Ibiza FR 1.9TDI 130CP respectiv 1.8T 150CP
Ibiza CUPRA 1.9TDI 160CP respectiv 1.8T 180CP
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 20:33

Stefan scrie:
rusty scrie:
Ce ambitii ai si tu Stefane, sa-ti schimbi motoru cu unu de CUPRA, asa e pe criza asta, improvizezi... oricum nu se merita banii pe o ibiza cupra noua.

Dar cred ca esti constient ca la cupra nu este schimbat doar motorul si s-ar putea sa ai ceva probleme trecand de la 1.2 la 1.8T.


Ideea este sa imi iau un FR (1.8T 150CP) sau o CUPRA (1.8T 180CP) partial lovita de prin Germania...dar motorul sa il aiba intact cu cutia de viteze si puntea spate....caci imi trebuie si franele....
Cand spui probleme ca trec de 1.2 la 1.8T....la ce te referi cu exactitate.....???
Chiar te rog sa fi mai concret in afirmatii......


Aaa...si am uitat sa spun ce era mai important.....calculatorul masinii ca fara ala nu faci nicio treaba.....si ar mai fi cateva chichitze pe care nu mai e nevoie sa le mentionez.....caci ce a fost mai important cred ca am mentionat...sper sa nu mai fi omis ceva.....
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
Avatar utilizator
Vlad_TNS
Mesaje: 1229
Membru din: 22 Noi 2008, 21:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

07 Feb 2009, 21:29

Eu daca as lua o cupra din germania (avariata),as incerca sa o fac ca noua folosind pisese din ibiza pe care o am acum :).zic ca e mai simplu decat sa treci un motor pe alt sasiu :D
Ex: 2008 Seat Ibiza 6L Glow Orange
2001 Honda Civic Type-R EP3 Nighthawk Black
2002 VW Lupo 3L Silver
 
rusty
Mesaje: 52
Membru din: 22 Dec 2007, 03:01
Localitate: Buzau/Bucuresti

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

08 Feb 2009, 12:24

Pai, eu ma gandesc ca ibizele noastre mici (1.2 / 1.4) sunt mai firave, zgomotul de fundal este mai puternic decat la o ibiza cupra, care ar trebui sa fie putin mai solida, sa suporte 180 de cai frumosi.

Eu asa sunt de parere, acum ar putea sa ne spuna cineva avizat ca bamse, sau cine mai lucreaza pe la serviceuri aici.
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

08 Feb 2009, 13:35

TNS scrie:
Eu daca as lua o cupra din germania (avariata),as incerca sa o fac ca noua folosind pisese din ibiza pe care o am acum :).zic ca e mai simplu decat sa treci un motor pe alt sasiu :D


Nu vreau sa fac asa...cu toate ca ma gandisem la varianta asta....dar pefer sa muncesc mai mult....sa fac acest transplat....pt ca nu prea sunt eu de acord cu ideea masinii in 2 usi....caci FR si CUPRA au doua usi....Si plus ca ma gandesc.....ca daca ar fi realizabil acest "proiect"....satisfactia mi-ar fi mult mai mare....caci pana la urma....cam asta inseamna tuning-ul....
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

08 Feb 2009, 13:39

rusty scrie:
Pai, eu ma gandesc ca ibizele noastre mici (1.2 / 1.4) sunt mai firave, zgomotul de fundal este mai puternic decat la o ibiza cupra, care ar trebui sa fie putin mai solida, sa suporte 180 de cai frumosi.

Eu asa sunt de parere, acum ar putea sa ne spuna cineva avizat ca bamse, sau cine mai lucreaza pe la serviceuri aici.


Ideea este ca Ibiza este la fel..si in cazul FR sau CUPRA si in cazul 1.2 sau 1.4...le fel de ranforsata....inclusiv zgomotul de fundal....caci atifonarea este aceeasi.....cel putin pot sa spun asta referitor la Ibizele pe benzina....caci de cele diesel nu pot spune acelasi lucru caci nu stiu si nu am luat in considerare varianta unui motor diesel pe masina mea....asa ca nu m-am documentat......
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
 
Avatar utilizator
Royalu
Mesaje: 45
Membru din: 23 Ian 2009, 17:37
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

08 Feb 2009, 23:20

Te inteleg ca te saturasei de culoarea aceea,dar sincer,dupa parerea mea( :P ) ,daca mai tii minte ne-am intalnit odata prin Slatina acum cateva luni cand o aveai colantata in mov, ii statea mai bine cum era atunci...
Cand te hotarasti la un kit exterior ceva pentru ea,da-ne si noua de veste ;)
bafta.
STOCK IS NOT AN OPTION! BE TUNNED!
Imagine
 
Avatar utilizator
Stefan
Subiect Autor
Mesaje: 385
Membru din: 06 Iul 2008, 13:32
Localitate: Craiova

Re: Seat Ibiza by REAL PERFORMANCE

09 Feb 2009, 10:53

Imi aduc aminte ca ne-am intalnit....Eu vin destul de des prin Slatina....poate mai avem ocazia sa ne mai intalnim si sa mai schimbam pareri....Sau daca vi tu prin Craiova....
Referitor de bodykit....este la vopsit....
Don't drive faster than your guardian angel can do....
Ex. SEAT IBIZA 1.2 64CP....
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 26

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator