Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

30 Sep 2008, 08:38

Testosul scrie:
Asteptam sa ne spui cum a iesit tapiteria. :wink:


Experienta weekend-ului trecut: i-am reprosat sotiei ca masina arata ca dracu', prin urmare am mers cu ea la socrii, am bagat-o frumusel in curte si am facut-o ca noua. Partea faina este ca nevasta-ma, intr-un exces de zel care m-a lasat cu gura cascata, s-a apucat si si-a curatat tapiteria cu Biocarpet. Vreau sa va spun ca a iesit foarte tare, n-o fi aratatnd ca noua insa e alta viata acum. Nu au ramas pete, a iesit foarte bine si recomand cu caldura. E drept ca ideal ar fi fost sa o duc la spalatorie, insa am vrut sa incerc asa si daca iesea nasol, as fi dus-o.

Dupa cum spuneam si la sectiunea corespunzatoare, tocmai ce i-am facut revizia buburuzei, am tras si eu o tura si mi-a placut mult cum se misca acum masina. Ce mai avem de facut este ca undeva la jumatatea lui octombrie sa punem incaltarile de iarna. Si tot atunci facem si echilibrarea rotilor si unghiul de fuga.

Voi reveni si cu poze, ale ambelor masini, de indata ce gasesc aparatul prin casa. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

15 Oct 2008, 07:01

Tristete maxima...Buburuza rosie a suferit ieri o tamponare relativ usoara...Sotia se ducea la servici si fiind un picut cam neatenta, i-a aplicat celui din fata o corectie. Afectat: bara si capota fata, far stanga si sper eu doar atat. Aaa, si 2 puncte amenda.
Sotia trista tare, insa eu am incurajat-o ca doar asa e frumos. Prin urmare masinuta intra la reparat, sper sa iesim de acolo cu ea intr-o forma si mai buna si sa fim mai atenti pe viitor la trafic.
:wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
francy
Mesaje: 1110
Membru din: 16 Ian 2008, 14:20
Localitate: bucuresti
Contact:

15 Oct 2008, 07:04

nu-i bai li si intampla si celor mai buni dintre noi... bine ca nu s-a intamplat nimic grav :)
 
Avatar utilizator
Soche
E L F
Mesaje: 436
Membru din: 14 Mai 2008, 00:32
Localitate: Baia Mare
Contact:

15 Oct 2008, 08:21

Lasa batrane ca si eu am patit :lol: si pt nerespectarea distantei desi se mergega bara la bara ca era ora de varf am primit 3 puncte si 140 lei amenda (70 lei in 24 ore). Atata ca eu am avut mare noroc, in fata era o lancia din asta noua si avea tablaria si barile cam moi. I-am aplicat un "push" sa zic asa de i-am gaurit bara spate binisor iar mie singurul lucru intamplat a fost ca mi s-a indoit numarul si suportul numar s-a rupt ;))

Cu siguranta o sa fie mai atenta, doar din greseli invata omul. Bine ca nu a fost mai grav, ca tabla se repara ;) Aveti grija de voi !
Seat Ibiza 1.4 TDI 70 cp, emocion red -> viewtopic.php?f=33&t=671&start=0
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

15 Oct 2008, 08:44

In numele sotiei (MamaGiorgio), dar si al buburuzei rosii, multumim pentru incurajari. :wink: :wink: :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

15 Oct 2008, 10:06

Ai facut bine man ca ai incurajat-o. Eu nu am fost langa fata mea sa o incurajez cand a locit masina si deabia se mai urca la volan.
Fierul se face. Nu-i bai.
:wink:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

15 Oct 2008, 12:06

Florin&David scrie:
Ai facut bine man ca ai incurajat-o. Eu nu am fost langa fata mea sa o incurajez cand a locit masina si deabia se mai urca la volan.
Fierul se face. Nu-i bai.
:wink:


Mersi Florine! :wink:
Stiu pe pielea mea ce inseamna sa fii incurajat in momente d'astea. Cert e ca ea stie ce trebuie sa faca de acum inainte.
Daca nu ma insel, astazi merge cu masina la service-ul ales tot de ea, speram ca toata treaba sa nu dureze foarte mult si de acolo sa iasa o Buburuza Rosie mult mai faina decat pana acum. Ii punem si gume de iarna, facem tot tacamul...
Si mai sper sa ma tin odata de cuvant si sa le fac ambelor masini cate un set de poze.
Florin, sper ca totul merge bine in Nigeria, ai grija si sa treaca timpul cat mai repede si mai eficient. :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

 
Florin&David
JAF
Mesaje: 2454
Membru din: 26 Mai 2008, 07:03
Localitate: Constanta
Contact:

16 Oct 2008, 21:06

Multam. La fel iti doresc si tie. :wink:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, CT 74 REA
CUPRA R - 2.0/300+ CP, CT 50 DAB
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

02 Noi 2008, 15:59

Masina inca nu a iesit din reparatie (multumesc pe aceasta cale asiguratorului si domnilor de la service). Revin cu detalii cand ridica masina sotia, undeva speram noi la sfarsitul saptamanii viitoare.
Numai bine dragilor si dragelor! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

08 Noi 2008, 13:57

Gata! MamaGiorgio si-a recuperat masina ieri, dupa aproape 3 saptamani de "stat pe uscat". Deviz final: 8300 ron... :oops: .
S-a schimbat aproape tot pe fata, piesele nu sunt tocmai ieftine...cert e ca azi am ramas placut impresionat de cum a iesit.
Am apelat la service-ul dealerului KIA din Ploiesti (am apelat si la binecunoscuta pila, cunostinta, relatie), care a lucrat foarte bine, s-a inteles cu Omniasig-ul si totul a fost ok. Singura chestie care nu m-a incantat teribil a fost ca a trebuit sa achit integral prima de asigurare pe un an (platisem 3 rate, am mai platit inca 7, circa 470 eur in total).
Chestiuni care ar mai trebui rezolvate sunt franele (schimbat placute si probabil ca si discuri ca sa fim siguri ca totul e ok) si trecerea pe incaltaminte de iarna.
Gata, asta a fost, sa auzim de bine! :wink: :)
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buburuza rosie :)))

12 Ian 2009, 10:33

In sfarsit am trecut cu ceva intarziere la incaltamintea de iarna pentru masina sotiei. Cauciucurile sunt FULDA si le-am primit odata cu masina. Odata cu schimbarea incaltarilor s-a facut si geometria.
Ce am remarcat eu dupa ce am condus: franeaza mai bine, nu mai trage deloc dreapta...ce sa zic, merge super bine pentru anii ei.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Strafe
Mesaje: 219
Membru din: 05 Sep 2008, 21:01
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Buburuza rosie :)))

12 Ian 2009, 11:17

Pentru anii ei ? E inca tinerica :P
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buburuza rosie :)))

12 Ian 2009, 13:01

:D Corect.
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
PapaGiorgio
D U D U
Subiect Autor
Mesaje: 919
Membru din: 22 Apr 2008, 10:32
Localitate: Ploiesti

Re: Buburuza rosie :)))

06 Mar 2009, 17:34

Daca se vinde Leonul, am facut o promisiune solemna si cu martori ca o sa fac pe dracu' in patru sa ii punem Ibizei niste jante faine, sa se simta si ea bine. Si noi pe langa ea. Oricum, de cand i-am facut geomatria merge brici si e sprintara foc.
Sotia a ajuns cu ea la 37000 km si e extrem de incantata de ea. Nici nu se putea altfel, sunt masini deosebite.
Ce e musai sa ii facem: tre' sa trecem iar pe cauciucurile de vara, trebuie sa rezolvam problema cu franele, as vrea sa pot sa ii pun jantele la care visez de ceva timp (am vazut la un vecin in parcare si de atunci salivez continuu), vreau sa ii pun si niste huse pe scaune...cam multe, macar jumatate sa facem...
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC
 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Buburuza rosie :)))

06 Mar 2009, 17:38

PapaGiorgio scrie:
In sfarsit am trecut cu ceva intarziere la incaltamintea de iarna pentru masina sotiei. Cauciucurile sunt FULDA si le-am primit odata cu masina. Odata cu schimbarea incaltarilor s-a facut si geometria.
Ce am remarcat eu dupa ce am condus: franeaza mai bine, nu mai trage deloc dreapta...ce sa zic, merge super bine pentru anii ei.


bine ca s-a rezolvat!
eu am zgariat-o pe a mea in prima luna de cand am luat-o....tristete maxima! avea 2000 de km si eu am dus-o in service la vopsit!
s-a rezolvat si la mine intr-un final :)

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori