Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

17 Mar 2017, 19:15

Deși dețin mașina din titlu de peste 10 ani și sunt membru aici de aproape 5 ani nu m-am învrednicit până acum să o prezint :)

Am făcut împreună aproape 75,000 km. Față de dotările din fabrică i-am mai adăugat de curând boxe pe spate și, de ieri, cotieră. Sunt încântat de fiabilitatea ei, de când am cumpărat-o nu am avut probleme cu ea (în afară de schimbările de consumabile normale și ușă/aripă dreapta față din cauza mea). Acum un an am decis să îi pun jante de aliaj și am ales niște jante de Leon.

Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

18 Mar 2017, 10:21

Well, bine ai venit oficial daca putem spune asa :) Frumoasa ibiza ta, poate esti mai generos cu pozele si la interior! Sa o conduci cu placere
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

18 Mar 2017, 14:24

Interiorul este cel stoc si pana azi era si cam murdar :) Dar ieri am luat un flacon de Ma-Fra 3 in 1 plastic si tocmai ce am alocat ceva timp pentru curatenia interioara de primavara. Rezultatul este mai jos, precum si cotiera pe care am montat-o acum 2 zile.
Imagine.Imagine.Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

19 Mar 2017, 12:19

Și am curățat puțin și la motor;)
Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

21 Mar 2017, 09:21

Revin cu o scurta prezentare a dotarilor cu care a fost achizitionata masina:
- Bandouri laterale
- Bare protectie si spoiler in culoarea caroseriei
- Faruri duble
- Geamuri electrice fata
- Jante otel 6Jx15 - 195/55 R15
- Oglinzi exterioare, ajustabile manual din interior
- Sistem spalare luneta
- Stergator parbriz cu temporizare
- 4 difuzoare fata, precablaj usi spate
- Aer conditionat semiautomat(Climatic)
- Bancheta spate rabatabila asimetric
- Buzunare in spatarele scaunelor fata
- Filtru praf si polen
- Iluminare compartiment portbagaj
- Inchidere centralizata cu telecomanda
- Luneta incalzita
- Oglinzi in parasolare
- Radio-CD MP3
- Reglaj electric faruri
- Roata de rezerva normala din otel
- Scaun sofer reglabil manual pe inaltime
- Scrumiera fata
- Servodirectie electrohidraulica
- Spatar rabatabil scaune fata
- Volan reglabil axial si pe inaltime
- 3 tetiere spate
- Airbag sofer si pasager
- Centuri de siguranta in 3 puncte pentru toate locurile
- DSR (Dynamic Steering Response)
- Frana fata pe disc / spate pe tambur
- Imobilizator Electronic
- Lampa ceata spate
- Proiectoare ceata
- Servofrana
- Tetiere fata articulate si ajustabile pe inaltime
- ABS
- 5 usi
 
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

21 Mar 2017, 14:09

Multumesc!

 
Avatar utilizator
Roger
Moderator
Mesaje: 9838
Membru din: 24 Oct 2009, 15:34
Localitate: Bruxelles/Bucuresti

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

21 Mar 2017, 14:58

Felicitari pt masina. Daca nu rezolvi cu stopul si vrei sa iei nou, uite un site destul de ok: https://www.seat-leon.de/shop/seatleon/ ... cts_id=425
Vezi ca pe Leon 1M exista anumite eleroane care au stop identic cu cel de ibiza 6L, cel din link.
Cu alte cuvinte cauti la dezmembrari si de Leon 1M, modelui de 31.5 cm. Cred ca s-au pus intre 2003 si 2006.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

21 Mar 2017, 19:40

Mulțumesc. Nu mă stresez foarte tare pentru moment cu schimbarea ledului ars sau a stopului integral. Mă interesa de fapt pentru ca doream să colantez acel stop și mi-era frică să nu fie ledul ars exact unde nu trebuie, dar se pare că este ok :)
Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

22 Mar 2017, 10:41

Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

14 Apr 2017, 12:08

Imagine
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

07 Iun 2017, 18:11

Salutare din nou,

Dupa cum am scris in topicul deschis in Probleme (viewtopic.php?f=35&t=23528) de saptamana trecuta mi-a aparut in troncanit la mersul cu 10-15 km/h (scoasa din viteza sau nu). De asemenea, la demaraj se aude un pocnet apoi ruleaza normal (iar când dau cu spatele se aude un pocnet asemanator când franam). Am inregistrat sunetul scos (https://soundcloud.com/victor-alexandre ... omot-motor). De pe la secunda 20 incepe sa se auda clar un troncanit ciclic. Asta doar când masina incetineste singura (fara frana). In accelerare sau la încetinirea cu ajutorul frânei nu se aude nimic.

Am fost la un service, mi-au tras de bucsi, brate, au verificat daca planetarele au joc, au invartit de roti sa vada daca este de la rulmenti. Singura problema este suportul motor antibalans care era copt si pe jumatate rupt.
Imagine

L-am ieri inlocuit cu unul de la Febi, dar din pacate simptomele persista. Când plec de pe loc tot asa face, se aude un pocnet, apoi ruleaza normal. Volanul nu tremura, motorul se aude normal, intra normal in viteza in mers/cu motorul oprit. Chiar nu mai stiu ce sa fac. De inlocuit suportul l-am inlocuit la alt mecanic, dar si acesta a zis ca masina se prezinta foarte bine pentru varsta ei.

Imi vine sa ma urc pe pereti. Va rog sa ma ajutati cu niscaiva sfaturi.

Multumesc!
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

09 Iun 2017, 07:36

Am verificat azi dacă se încălzesc jantele, dar rezultatul a fost negativ. Dacă se blochează cumva frâna pe față nu rămâne înfrânatâ, ci se deblochează la plecare. Am balansat mașina ca să văd dacă este de la suspensii, dar face normal (jos, sus, jos, nu se bălăngăne aiurea). Zgomotul ăla la viteză mică m-am gândit că ar putea să fie de la traseul eșapamentului (să se fi dus vreun tampon și să flencăne). Am verificat eșapamentul. Se mișcă normal, nu atinge nicăieri sub mașină. Când m-am uitat la arcuri ca să văd dacă au joc am descoperit protecția aia de plastic de la roata dreapta că are joc spre motor. Tot asa face :(
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

10 Iun 2017, 12:45

Era din prezoane :) Acum câteva zile am verificat prezoanele la mână și păreau strânse. Azi m-am dus la vulcanizarea mea obișnuită să verific echilibrarea roților. L-am plimbat pe omul de acolo 5 minute cu mașina, a auzit cum face, ne-am întors , a luat direct bormașina aia a lui și direct la roți. Prima oară mi-a arătat că două persoane se desfaceau cu mâna, apoi le-a strâns bine pe toate. Am mai făcut încă o tură cu mașina. Liniște și pace. Este posibil să se mai fi slăbit de când le-am verificat eu. Acum 10 zile bocănitul se auzea la 10-15 km/h, ieri deja se auzea la viteză mai mare.
Ideea este că a fost o chestie de 2 bani care putea să aibă urmări nasoale și care nu m-a lăsat să dorm 10 zile. Înclin să cred că în primăvară când am schimbat roțile la altă vulcanizare decât de obicei angajatul să nu le fi strâns bine. De fapt le-a strâns manual.
Bine că s-a rezolvat.
Vă mulțumesc tuturor pentru implicarea în rezolvarea problemei.
 
Avatar utilizator
BikermanRO
Subiect Autor
Mesaje: 99
Membru din: 21 Oct 2012, 09:57

Re: Seat Ibiza 1.2 12V 70 CP Yellow Beetle

10 Iun 2017, 19:57

Am făcut păienjeniș la ștergător :) Mâine trebuie să îi curăț frunzele strânse sub grila de sub ștergătoare.

Placa aia cu sigla Seat de pe carcasa filtrului de aer a căpătat joc în timp și tremură când merge motorul producând un zgomot neplăcut. Mă gândeam să o lipesc cu silicon rezistent la temperatură (din cel utilizat la centralele termice). Ce părere aveți? Este o idee bună?

Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori