Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Marian_x
Subiect Autor
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Seat Ibiza black

15 Iul 2016, 10:42

Salutari si bine v-am gasit, dupa mai bine de 8 ani mi s-a indeplinit visul (partial) sa am un seat, imi doream leon dar e buna si o ibiza :)

Va prezint prima mea masina Ibiza 6L 1.4 86cp din August 2008, cumparata de la o doamna acum o saptamana, eu fiind al 2lea proprietar.
Ca si dotari mai "speciale" are climatronic, tempomat, oglinzi electrice incalzite si pliabile si jante aliaj, inchidere centralizata si alarma Viper, 6boxe.
Imaginehttp://cloud.tapatalk.com/s/57889fad06120/IMG_20160715_113133.jpg
Imagine

Am hasurat numarul de inmatriculare intrucat nu voi pastra numerele iar vechiul proprietar doreste sa le pastreze.
In weekend urmeaza o revizie generala: filtre, ulei, distributie, pompa apa, placute, discuri, saboti, toate lichidele schimbate (ulei cutie, lichid servo etc).
Vreau sa o fac ca noua, inafara de filtre si ulei in decursul anilor la masina nu s-a schimbat nimic.
Saptamana viitoare urmeaza o programare la RaR apoi ItP intrucat expira la inceput de august, apoi numere noi si mers la politie. Dupa ce termin toate astea sper sa pot ajunge si la intalniri.
Ca si planuri de viitor: o sa vreau o cotiera, voi schimba radio-casetofonul din fabrica cu ceva mai bun si neaparat iesire usb, sunt deschis la sugestii :).
Niste jante de tabla si sa mut cauciucurile de pe masina intrucat sunt de iarna, aproape noi si sa iau unele de vara. Dupa ce voi face cateva calcule posibil sa ii pun si gaz la Vernesti, Buzau.

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Seat Ibiza black

18 Iul 2016, 17:18

felicitari pt implinirea visului!!!! multi km fara probleme!!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Marian_x
Subiect Autor
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza black

21 Iul 2016, 22:23

Multumesc inca o data pt ajutor bamse :).
Intre timp masina a primit o distributie noua cu pompa de apa, discuri, placute, saboti, ulei frana toate ate. Toate filtrele schimbate si uleiul, toate lichidele schimbate plus bujiile, toata distractia m-a costat 20mil cu tot cu manopera, masina are 92k km.
Ca planuri de viitor:
-suport de pahar
-jante de tabla si sa ii iau cauciucuri de vara (cred ca din primavara voi face achizitia)
- un mp3 player cu usb
- cotiera armster sau exista alta mai buna?

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk
 
Marian_x
Subiect Autor
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza black

06 Aug 2016, 12:29

Ce becuri sa pun pe faza scurta, becurile actuale cred ca sunt de fabrica si mi se par cam chioare.

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk
 
Avatar utilizator
mumus
Mesaje: 2640
Membru din: 03 Iul 2014, 16:04
Localitate: Brasov / Sacele

Re: Seat Ibiza black

06 Aug 2016, 18:32

Philips x-treame power sau osram nightbreaker.
Seat toledo nh 1.2 Tsi
 
Marian_x
Subiect Autor
Mesaje: 56
Membru din: 11 Noi 2009, 22:38
Localitate: Bucuresti

Re: Seat Ibiza black

08 Aug 2016, 16:11

Astazi am schimbat si rulmentii la alternator, faceau galagie si abia se mai roteau.
Cod rulmenti: 6303 si 6003, 0124325013 pt alternator.
Carbunii sunt buni.

Trimis de pe al meu HUAWEI NXT-L29 folosind Tapatalk

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori