Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

14 Feb 2017, 21:10

Am bagat soft OEM....diferenta mare nu e :) se pare ca fostul soft nu era asa de stralucit. ideea este ca ii dadea foarte multa motorina pe acceleratie, si ridica in full boost turbina imediat dupa 2000-2200 de turatii. Acum merge mai rotund masina acceleratie e altfel in sensul in care am rezerva de putere si la turatii inalte fara sa am senzatia cu vechiul soft ca la peste 3500 de turatii era degeaba acceleratia :)

Momentan, consumul parca a scazut, mai am ceva motorina sa fac o comparatie, insa a crescut consumul aratat pe computerul de bord :)) cred ca acum imi indica asa cum trebuie.
Inainte aveam un consum de 6 pe bord.....acu mai jos de 7 nu am avut :) tocmai de aceea cred ca indica asa cum trebuie.
In cateva zile vine verdictul final.
PS: nu am vrut sa renunt la becurile la picioare....si am pus si pe spate. Plafoniera in spate tre sa ii mai pun....si ma orientez catre altele pe viitor :P
Imagine.Imagine
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

17 Feb 2017, 19:38

Asta am și in cap Gamer :)
Între timp, am pus lumina în portbagaj ca era scump tău dacă puneau din fabrica :))) zgârciți nemții ăștia :))
Am schimbat si discurile și plăcuțele de frana pe spate. Am ales brembo max discuri și ferodo premier plăcuțele.
Imagine



Imagine
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

18 Feb 2017, 11:01

Nice one bamse, dar de ce nu ai ales tot brembo placutele? De ce combinatia asta..
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

18 Feb 2017, 13:27

Acum are si "gheare" foca, nu mai aluneca ca pe gheata!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

21 Feb 2017, 18:49

pai am observat ca placutele brembo sunt ceva mai moi decat ferodo-urile, implicit se consuma mai repede. Avand in vedere ca franarea pe spate este foarte mica, am ales sa le schimb mai rar in viitor.
PLus ca nu e o regula sa se puna placute si discuri acelasi brand, poate decat la ate power disc cu placutele ate ceramic....nici nu urmaresc cine stie ce performante de franare cu disculetele alea de 232 :)) .
are si gheare acuma, da nu mai scartaie cand apas frana ....ca ma exaspera :))
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

21 Feb 2017, 19:31

De vreo saptamana tot caut o varianta rezonabila pt anvelopele de vara, intrucat cele actuale nu mai pot fi numite cauciucuri....avand DOT 2001 si 2004.
banii sunt o problema pt mine in acest moment si oscilez intre urmatoarele variante: Nankang ns2, Matador mp47 Hectorra 3 xl (cu protectie janta marita), Nexen n8000 sau n6000.
pana acum, cele mai bune review-uri le au Matador....si sunt la un pret rezonabil.
Pana acum am aflat ca Nankang sunt rezonabile pt pretul lor, insa durata de viata este foarte scurta, si de nexen....lumea doar a auzit d ebine, inca nu am dat si de utilizatori. Matador le bag in aceeasi oala cu Debica si Sava, niste anvelope medii cu un raport calitate / pret foarte bun.
Ceva pareri despre aceste 3 marci ? Dimensiunile sunt 205 / 40 R 17 ....neaparat XL :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

 
Avatar utilizator
dany19940
Moderator
Mesaje: 9028
Membru din: 20 Iul 2008, 19:28
Localitate: Onesti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

21 Feb 2017, 20:49

Eu am avut Hectorra asimetrice inainte de Dunlop Blue Response, si chiar mi-au placut. Le-am schimbat de vechime, mai aveau destula carne.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...
 
Avatar utilizator
bertzi43
B-82-AJS
Mesaje: 3042
Membru din: 27 Mar 2008, 20:58
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

22 Feb 2017, 05:26

Da de ce vrei xl?cari ceva guitatori :))
Cam toate sunt praf pe ploaie insa merg de buget :) vezi ca matador luase zeusik anul trecut....ii poti cere o parere
Ia uitate si la hankook ventus poate le gasesti la pret bun,am avut si sunt super ok sau vredestein sporttrac dar astia au cam sarit calul cu pretu :))


Sent from my iPhone using Tapatalk
_____________________________________________

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

22 Feb 2017, 10:13

Totusi de ce nu incerci sa mai strangi un pic din fund si iei ceva mai bun calitativ..adica ma gandesc ca nu e nicio logica sa investesti in ceva care nu merita, nu? Plus ca totusi nu ai 80cp si sigur o sa mai alergi un pic iar apoi vrei aderenta care ok poate o vei avea fiind un cauciuc nou insa sunt mult mai multe la mijloc. BFGoodrich ce au?
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

24 Feb 2017, 21:26

Bertz, vreau XL ca suspensia mea e cam tare si nu vreau sa mi se mai intample cum am patit cu BFgoodrich cum avea asta micu .....de mi-a crapat peretele :) Acu...la cat ploua la noi :)) nu ma duc sa ma alerg fix cand ploua :P
Asta micu.....bf-uri cum am avut amandoi nu gasesc....ca alea chiar erau blana, iar ce am gasit noul model, sub 400 de lei nu gasesc.
si chiar nu am bani. O sa iau doua noi si doua hankook v12 asa cum zicea si bertz sh...vad care cum se comporta mai bine.
Ms de sfaturi.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
Andrei
Admin / PR
Mesaje: 5253
Membru din: 05 Oct 2008, 09:27
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

25 Feb 2017, 23:51

Well cum crezi tu insa parerea mea e ca decat sa arunci banii pe balarii si pe urma sa iti dai cu tesla in ..mai bine mai asteptai ca doar nu vine vara maine :]
ex SEAT Ibiza 6J SC Limited Edition
ex SEAT Ibiza 6L
 
Avatar utilizator
gabi1988
Mesaje: 1163
Membru din: 12 Feb 2012, 18:21
Localitate: Snagov

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

26 Feb 2017, 12:01

Salut, eu am de 2 ani 2 bucati de nexen varianta asta http://m.anvelope-autobon.ro/anvelope-n ... ranforsat/ dar pe alta dimensiune si sunt foarte ok raport calitate pret.
Au c la consum si b la aderenta ceea ce este foarte ok pt pretul lor, te mai poti uita pe tyrereview si alte site-uri.
Leon 1.6 16 v 2004 Bifuel
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

28 Feb 2017, 21:09

Salut GAbi,
m-am tot uitat....insa nu am review-uri prea bune pt nankang.
tu cum te impaci cu nexen-urile?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
sergiu17
Mesaje: 103
Membru din: 15 Aug 2012, 15:48

Re: Ibiza FR - Black Foca :D

28 Feb 2017, 23:18

Salut! Iti recomand si eu: Barum Bravuris 3HM si Hankook Ventus Prime3 K125 - pentru calitate buna si pret OK (aprox. 250 lei bucata pt 195 / 55 / 15 - cum am eu)
  • 1
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori