Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
YioGeo
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 02 Apr 2011, 23:18

Ibiza sau Fiesta?

02 Apr 2011, 23:38

Sunt pe punctul de a im-i cumpara o masina noua.
Seat Ibiza, Ford Fiesta ar fi printre preferatele mele.
Nu dispun de o suma prea mare de bani asa ca am sa aleg o varianta pe benzina pt Seat 1.2, 70 CP, fabricatie 2011, iar Fiesta1.2,82CP fabricatie 2010 asta pt ca am primit o aferta de la dealarul Ford si dispun de o reducere.
V'as ruga sa ma ajutati in a ma hotara ce alegere sa fac, iar daca sunt persoane care au o ibiza modelu nou, la fel as dori mai multe informati despre masina.
Multumesc,
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

03 Apr 2011, 00:04

Salut,
Eu as zice sa te uiti pe forum dupa problemele reclamate la ibize, adica defectele aparute si la cati km, apoi sa te uiti pe forumul ford la acelasi lucru.
Faci singur socoteala care merita, nu de alta dar parerile sunt subiective, fiecare crede ca a lui este mai buna decat a vecinului.
Eventual ca ultim test te urci in fiecare, o sa stii sigur cu care vei pleca acasa dupa ce ai reglat scaunul si oglinzile la ambele modele.
Bafta si sper sa fii multumit de ce vei alege.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
Avatar utilizator
LTZ
Mesaje: 221
Membru din: 25 Dec 2009, 13:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza sau Fiesta?

03 Apr 2011, 00:12

pai, ce as putea sa-ti spun despre ibiza, uite, spre deosebire de ford, mi se pare mai inchegata, ca si senzatie la volan, mai compacta, si designul mi se pare unul care rezista mai mult decat al celor de la ford, poti sa vezi si la alte modele din gama seat in comparatie cu alte firme. mai era un zvon cum ca service-ul la ford e scump, piesele costisitoare....acum...nu stiu ce sa zic, ia-ti ce-ti place, daca tot dai banii pe ea, macar sa-ti incante sufletul atunci cand o privesti, asta nu numai atunci, ci sa simti ca te tine sentimentul ala mult dupa achizitie, eu spre exemplu, uneori imi vine sa nu mai platesc ratele ca mi s-a luat cand stiu ca las jumate de salariu in fiecare luna la ei ( casco inclus :P ) dar, cand ma asez la volan...parca imi trece si imi revin...cred ca asta conteaza de fapt cel mai mult la o masina, nu ce plastic are la interior, ce culoare, ce roti, ci cred mult mai mult in sentimentele si senzatiile pe care ti le trezeste in tine.... de aici si sloganul :Autoemocion
 
Avatar utilizator
BOGY26
Bogdan
Mesaje: 1794
Membru din: 07 Oct 2008, 21:14
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

03 Apr 2011, 12:39

Salut,
le-am condus pe ambele...poate este o parerea subiectiva, dar as merge 100% pe Ibiza...in plus de asta am prieteni care lucreaza la Ford Craiova si mi-au zis ca sunt cam praf, ce se face pe la noi, si in plus de asta ca revizii si ca piese sunt mai scumpe la Fiesta decat la Ibiza...
Bafta si sper sa alegi ce iti place tie :drive
 
Avatar utilizator
Colnita Lucian
Mesaje: 114
Membru din: 20 Aug 2008, 09:03
Localitate: Bistrita
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

03 Apr 2011, 18:36

Salut
Si eu am avut o Fiesta 1.4 TDCi si am fost foarte multumit , in special de motorizare...sincer imi place mai mult Fiesta decat Ibiza...ca si piese de schimb Ford este mai scump putin...daca ai putea sa optezi pentru o varianta diesel ar fi minunat...dupa cum spunea si Baltazar doar un drive test te poate convinge...bafta :drive
Seat Cordoba 1.4 16V (75) CP 2004
Golf 4 , AZD 1.6 16V (105) CP 2001
"Ce nu te omoara te face mai puternic"
 
ironmike
Mesaje: 54
Membru din: 23 Dec 2009, 18:03

Re: Ibiza sau Fiesta?

03 Apr 2011, 18:45

YioGeo scrie:
Sunt pe punctul de a imi cumpara o masina noua si Seat Ibiza,Ford Fiesta ar fi printre preferatele mele.Nu dispun de o suma prea mare de bani asa k am sa aleg o varianta pe benzina pt Seat 1.2,70 CP,fabricatie 2011,iar Fiesta1.2,82
CP fabricatie 2010 asta pt k am primit o aferta de la dealari Ford si dispun de o reducere.V'as ruga sa mha ajutati in a mha hotara ce alegere sa fac,iar dak sunt persoane care au o ibiza modelu nou,la fel as dori mai multe informati despre masina.

invata mai intai sa scrii romaneste si apoi fa topic ;)
si ca sa nu fiu off si eu zic tot ibiza :D
 
Breazu
breazu
Mesaje: 472
Membru din: 08 Sep 2008, 14:09
Localitate: bucuresti

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 06:55

Eu cand am cumparat ibiza am avut exact aceeasi dilema,dar norocul meu a fost ca am avut doi prieteni care aveau ibiza si doi care aveau fiesta(aceeasi motorizare),ca o fericita coincidenta, si dupa discutiile cu ei si condus masinile lor am decis sa iau ibiza.Din gama Ford nu as cumpara decat Focus, si numai pe motorina, in rest...alegere placuta.
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 16:06

cam ce suma de bani dispui pt achizitionare?
esti din bucuresti?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
badganaflee
V.I.P.
Mesaje: 3417
Membru din: 19 Oct 2008, 16:54
Localitate: TM
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 17:20

Clar Ibiza.
FR
 
Avatar utilizator
bebitz
Mesaje: 390
Membru din: 21 Sep 2008, 10:14
Localitate: Ploiesti

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 19:54

cand am ales seat ibiza am facut-o pt ca arata mult mai bine ca vechea fiesta cu toate ca cea din urma dispunea de mai multe dotari,cea noua nu aparuse inca, acum se schimba problema, ambele au design placut, la service intradevar cei de la ford sunt cam incompetenti, stiu asta de la tata care are ford focus. eu as alege fiesta, intrucat la noua ibiza nu-mi place fata(linia farurilor) iar fordul are cateva dotari in plus( ma refer la modelele de baza)
White Ibiza ;1.2 70 cp
 
YioGeo
Subiect Autor
Mesaje: 3
Membru din: 02 Apr 2011, 23:18

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 21:46

Bamse scrie:
cam ce suma de bani dispui pt achizitionare?
esti din bucuresti?


Sunt din Brasov si nu dispun decat de 8200-8300 E maxim plus tichetele de la rabla,3 la numar.
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

04 Apr 2011, 22:48

pai pentru un inceput, ia si tu dotarile masinilor punele direct la comparat.
si vezi ce te avantajaza mai mult.
dupa care incearca in aceeasi zi sa mergi la ambele dealer-shipuri , fa test drive cu motorizarile pe care le doresti.

incearca sa mergi cu prieteni care au mai multi km cu masinile sa vezi cum arata masinile si cum se comporta dupa mai mult timp, cum se comporta materialele din interior, scartaieturi etc.

eu iti garantez ..pt c aam vandut masini 4 ani de zile (seat) si ibizele in afara de o mica zcartietura la boxe.....spate....daca ai daca nu ai scapat.....NU AU NICI UN GREIERE, am mers cu 1.2 cu viteza peste legala si se comporta genial masina, e stabila chiar si la 170.

toate comenzile iti sunt aproape de tine si la indemana.

NU uita, cand mergi cu masinile aranjeazati scaunul si tot ce iti trebuie sa te simti bine.
cauta bine pozitia ideala la ibiza cat si la fiesta.

Multa bafta si asteptam decizia ta.....sa fie catre Ibiza.....daca nu ....
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
Avatar utilizator
SRP
Mesaje: 143
Membru din: 17 Oct 2008, 10:58
Localitate: Cluj Napoca

Re: Ibiza sau Fiesta?

05 Apr 2011, 08:43

YioGeo scrie:
Sunt pe punctul de a im-i cumpara o masina noua.
Seat Ibiza, Ford Fiesta ar fi printre preferatele mele.
Nu dispun de o suma prea mare de bani asa ca am sa aleg o varianta pe benzina pt Seat 1.2, 70 CP, fabricatie 2011, iar Fiesta1.2,82CP fabricatie 2010 asta pt ca am primit o aferta de la dealarul Ford si dispun de o reducere.
V'as ruga sa ma ajutati in a ma hotara ce alegere sa fac, iar daca sunt persoane care au o ibiza modelu nou, la fel as dori mai multe informati despre masina.
Multumesc,


Asta e o intrebare retorica nu ? :)
Clar ca Ibita din toate punctele de vedere... mai ales modelul nou e si foarte frumos.
Iar referitor la reducerea primita de la Ford... cam orice dealer ofera reducere si la persoane fizice, aprox 4-5%; eu in 2007 am vrut sa-mi iau un VW si mi-au dat reducere 800 de euro care era 5% din pretul masinii. Daca pe vremea aceea cand totusi aveau cereri de masini si faceau reduceri, acum cand de abia isi duc zilele ...iti dai seama ca e la fel :)
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2002
 
cosminache
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2011, 15:17

Re: Ibiza sau Fiesta?

12 Apr 2011, 15:30

As dori sa cumpar o noua ibiza de 1.4 85 CP COPA benzina sau noua fiesta de 1.2 85 CP si nu prea stiu ce alegere sa fac.din ce am citit pe aici se pare ca o alegere mai buna ar fi ibiza.as vrea sa stiu din punctul de vedere al motorizarii care ar fi mai buna adica care "trage" mai bine si care ar consuma mai putin si tinand cont ca ibiza nu are prelungire de garantie ca si fiesta de la 2 la 4 ani ce puteti spune despre servici si piese mai apoi.cei de la porsche aviatiei mi-au spus ca ibiza nu ar avea computer de bord? ce dealer imi recomandati? exteriorul este mult mai misto la ibiza insa interiorul nu prea...iar bordul nu se pune problema pt ca cel de la ford este mult mai misto mai futurist.iarasi ce ma intriga este faptul ca prin revistele de specialitate astia lauda fiesta ca motor...si cica ibiza ar fi zmotoasa si lenesa.
 
Avatar utilizator
Dip01
Mesaje: 528
Membru din: 08 Feb 2010, 14:18
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

12 Apr 2011, 16:36

YioGeo scrie:
Sunt din Brasov si nu dispun decat de 8200-8300 E maxim plus tichetele de la rabla,3 la numar.


Eu vreau sa te ajut sa iei decizia cea mai buna care sa fie bineinteles SEAT Ibiza :twisted: Ti-am trimis un mesaj privat ca sa vedem cateva detalii legate de comparatia facuta de tine.
Cristian Tion
Dip Motors SEAT & Das WeltAuto: http://www.facebook.com/DipMotors

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori