Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

 
Avatar utilizator
Bubulutza
Mesaje: 4196
Membru din: 26 Ian 2009, 16:05
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza sau Fiesta?

15 Apr 2011, 08:31

@cosminache: am gasit niste articole interesante pe net. :hi
http://www.autoexpress.co.uk/carreviews ... iesta.html
http://www.carbuyersinfo.co.uk/ford_fie ... _ibiza.htm
http://www.topgear.ro/masini/teste/ford-fiesta
http://www.topgear.ro/masini/verdict/ford-fiesta
http://www.topgear.ro/masini/verdict/seat-ibiza
...daca ai timp si chef poti gasi o gramada de articole pe aceeasi tema.

Parerea mea este ca pana nu faci un drive test nu poti sa iti dai seama care dintre ele ti se potriveste cel mai bine. Probleme majore nu cred ca se intalnesc nici la Ibiza nici la Fiesta.
Mie personal mi-a placut mai mult vechiul model de Ibiza, dar asta tine de parerea fiecaruia.

Alegerea ramane a ta si trebuie sa fie cea mai buna pentru tine, pentru ca tu vei merge cu masina zi de zi! Alege mai mult cu inima! Alege-o pe cea care te atrage cel mai mult pentru ca veti petrece mult timp impreuna! :wink:
Bafta! :hi
 
Avatar utilizator
Bamse
Moderator
Mesaje: 6512
Membru din: 20 Mai 2008, 13:11
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

15 Apr 2011, 13:10

uite o chestie pe care am observat ca te cam intereseaza...daca te uiti la comparatia intre ibiza si fiesta de pe carbuyers info, o sa vezi o chestie care iti cam explica mult daca fiesta se va descurca cu 4 oameni si bagaje in urcare:

cum iti explici ca un motor ce are cu 3 cai mai putin si 20nm cuplu (fiesta 1.2) fata de 1.4 / 85 cp ibiza are o acceleratie atata de slaba?sunt doua secunde diferenta intre cele doua motorizari!!!!

spre exemplu eu la ibiza mea sa castig 2 secunde la accelerare am facut soft la motor si astfel cu 20 de cai diferenta de abia am scazut de la 14 sec la 12!!!!

o alta varianta ar fi ca cei de la ford dau puterea eronat, cum faceau mai demult cei de la kia si hyunday (strict din pct de vedere marketing).

eu consider ca motorul de 1.2 se comporta ca cel de 1.2 de la seat (inclusiv la consumurile date de producator).

Dar inca o data....sustin ce a zis si bubulutza, s aalegi cu inima.....si FA NEAPARAT TEST DRIVE CU AMANDOUA..!!!!!!!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube
 
cristi_mky
Inginer
Mesaje: 1966
Membru din: 27 Iun 2009, 11:56

Re: Ibiza sau Fiesta?

15 Apr 2011, 13:50

Ia Fordu
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY
 
Avatar utilizator
Sergiu Tot
Mesaje: 285
Membru din: 30 Oct 2010, 05:16
Localitate: Cluj
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

17 Apr 2011, 08:47

Am fost ieri la reprezentanta Ford cu un prieten care vrea sa-si schimbe masina. Am zis ca e o ocazie buna sa vad ce are Ford de oferit. Nu am gasit niciun model care sa-mi placa. La Ford Focus mi-a placut cum au aranjat butoanele pentru audio, foarte ergonomic si elegant. La Ford Kuga mi-a placut schimbatorul de viteze care imi lasa o senzatie deosebita de sportivitate (e scurt, se misca usor) chiar daca masina nu e una sport. In rest nu am gasit nimic care sa ma atraga. Finisajele imi lasa impresia ca sunt facute de copii care acum incearca sa-si dea seama cum trebuie sa arate o masina. Parasolarele imi amintesc de Dacia 1300 - aruncate acolo sus, cu distanta considerabila pana la plafon, fara pic de finisaje, spre deosebire de Seat unde plafonul iti lasa senzatia de continuitate. Ce mi s-a parut de-a dreptul jenant a fost la Fusion (ca offtopic, stiu ca te intereseaza Fiesta) unde schimbatorul de viteze parca e de camion, bordul la fel iar cand am deschis torpedoul se vedeau urat suruburile. Ma asteptam la mai mult din partea unei marci cu vechime.

La test drive nu am fost pentru ca eram aproape de sfarsitul programului. Aici nu imi pot da cu parerea, dar din punct de vedere estetic m-a convins ca nu e o masina in care sa ma simt bine.

cosminache, sunt banii tai si tu trebuie sa decizi ce iti cumperi. Dar iti recomand sa studiezi bine masinile inainte sa dai banul pentru ca nu e o camasa pe care o porti cateva luni si apoi o arunci fara sa-ti para rau pentru banii dati. Studiaza bine si interiorul, pentru ca vei sta mult in masina aia si nu trebuie sa aiba chestii mari care sa te deranjeze.

Eventual, ti-as recomanda sa scoti la un test drive un Leon 1.2 TSI. L-am condus ieri putin, l-am mai condus si acu' doua saptamani si sunt foarte placut impresionat de ce poate. 105 cai e destul de mult pentru un motor mic, iar cuplul de 170Nm atins la 1550rpm e chiar "WOW :shock: ", plus ca designul interior mi se pare foarte reusit (desi, aici ajungem iar la gusturi).
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D
 
sandman
Mesaje: 1331
Membru din: 02 Ian 2010, 13:13
Localitate: Bucuresti

Re: Ibiza sau Fiesta?

17 Apr 2011, 08:57

si eu am avut aceeasi problema: fiesta sau ibiza. am facut drive test cu fiesta, am ajuns la seat, si mi-am luat leon :D fordul chiar mi-a lasat un gust amar, la toate aspectele.
Skoda Superb Facelift 1.5TSI 150 CP DSG 2019
ex :Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010
 
Avatar utilizator
BALTAZAR2003
Moderator
Mesaje: 7619
Membru din: 22 Iul 2008, 22:26
Localitate: Bucuresti Dr. Taberei
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

17 Apr 2011, 09:48

Ia Fordul.
:cheers
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp (nu se stie pe unde-i are!), 2008, Rosu Emocion
 
cosminache
Mesaje: 10
Membru din: 12 Apr 2011, 15:17

Re: Ibiza sau Fiesta?

18 Apr 2011, 10:21

Am mai fost pe la reprezentante week asta si am ajuns la urmatoarea concluzie....cei de la seat iti ofera ceva mai mult la reprezentante cum ar fi 900 ron pt benzina sau alarma si senzor de parcare gratuite insa din informatii ce m-a deranjat cel mai mult a fost faptul ca seatul ajunge sa consume urban cam cu 1% mai mult...si ca bordul, nu ceasurile...este f slab din punct de vedere al dotariilor la seat...adica...nu ai decat un radio cd mp3 care arata destul de primitiv,la reference nu se poate pune computer de bord,iar reglajul la aer conditionat este fffff slab reprezentat ca si design...este doar un buton cu 1 2 3 4 de zici ca e cel de la masina de spalat albalux si cam atata....in schimb ca si plastice sta mai bine ca fiesta.

 
Avatar utilizator
cornelius
Mesaje: 2568
Membru din: 05 Iun 2008, 11:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

18 Apr 2011, 13:15

@cosminache, pot sa iti dau pe PM sau la telefom 1.000 de motive pe care le stiu, si care m-au facut sa aleg la momentul respectiv Seat-ul, mai ales ca eram hotarat 99% sa iau Ford Focus Sedan (vroiam o masina cu portbagaj mare).
Un prieten bun care vindea Ford, mi-a zis asa: "E masina ta personala, nu? Ei atunci i-ati o masina din grupul VAG".
Pana la urma si pana la urma, fiind vorba de banii tai, asa cum au spus si ceilalti colegi, cauta bine, mergi cu toate si alege ce iti place cel mai mult.
:hi
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion


Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788


ImagineImagine
 
Avatar utilizator
MHL
Mihai
Mesaje: 705
Membru din: 26 Oct 2009, 15:58
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Ibiza sau Fiesta?

18 Apr 2011, 17:46

Am eu un prieten care e inebunit dupa Focus si vrea sa-si cumpere, da-mi mie un PM te rog cu ce sti tu ca e "dubios" la masina ca sa-i zic sa fie atent... Multumesc anticipat!
EX Seat Cordoba 1.4 16V 100CP
Red Emotion "Cupra look"
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=68&t=8192
Imagine

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori